ناوارو در یک شوخی اینترنتی کشته شد

تسلیت میلیونی در فضای مجازی
چهارشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۹

روژه هانن بازیگر سینمای فرانسه که در ایران با مجموعه تلویزیونی «ناوارو» شناخته شده است، در یک شایعه و شوخی اینترنتی کشته شد و این شایعه باعث تأثر میلیون‌ها نفر از طرفداران این بازیگر 89 ساله شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از گلف نیوز، خبر درگذشت روژه هانن به دلیل ناراحتی و تأثر طرفداران این بازیگر شناخته شده تا قبل از پایان یک هفته در سراسر جهان به سرعت پیچید و در فضای مجازی منتشر شد. به هر حال خبر منتشر شده ماه فوریه 2015 که مربوط به درگذشت این بازیگر فرانسوی بوده به عنوان یک شوخی و شایعه سودجویانه اینترنتی بوده و خوشبختانه بازیگری که شهرتش به خاطر بازی در مجموعه «ناوارو» یا «کمیسر بزرگ» بود، در صحت و سلامت به سر می‌برد.

شایعه درگذشت روژه هانن به سرعت در فضای مجازی از جمله فیس‌بوک منتشر شد و در مدت زمان بسیار کوتاهی بیش از یک میلیون نفر از علاقه‌مندان به این بازیگر مطرح سینمای فرانسه، این خبر کذب و سودجویانه را لایک کردند. کسی که این شایعه را منتشر کرده، پیغامی باورپذیر درباره درگذشت روژه هانن در فیس‌بوک منتشر و چنین نوشته بود:

"ساعت 11 صبح روز 9 فوریه 2015، بازیگر دوست داشتنی ما، روژه هانن درگذشت. روژه هانن در 20 اکتبر سال 1925 در الجزایر به دنیا آمد. او با وجود این که از میان ما رفته ولی هیچوقت فراموش نخواهد شد. همدردی و تسلیت خود را با گذاشتن پیام یا تأیید این صفحه، بیان کنید."

صدها نفر از طرفداران روژه هانن به سرعت شروع به گذاشتن پیغام و تسلیت خود در این صفحه فیس‌بوکی و ابراز ناراحتی و غم خود از درگذشت این بازیگر توانای 89 ساله کردند. فضای توئیتر هم به خاطر این شایعه اینترنتی آشفته شد.

برخی از طرفداران روژه هانن به این پیغام اعتماد کرده و آن را پذیرفتند، برخی دیگر نیز به این پیغام شک کردند زیرا از شایعات متعدد منتشره شده پیش از این درباره زندگی اشخاص شناخته شده و هنرمندان در فضاهای مجازی، درس گرفته بودند. آنها با طعنه به اینکه خبر مذکور در رسانه‌های مجازی فرانسوی منتشر نشده، این خبر را کذب دانستند.

خبر درگذشت روژه هانن یکی از پر بازدیدکننده‌ترین اخبار در فضای اینترنتی شد. در رأی گیری اینترنتی انجام شده در خصوص واکنش مخاطبان و کاربران به شایعه اینترنتی منتشر شده درباره درگذشت روژه هانن، 78 درصد از کاربران این شایعه اینترنتی را بسیار ناپسند و یک شوخی تنفربرانگیز دانستند.

روز دوشنبه 10 اکتبر خانواده روژه هانن به صورت قانونی اعلام کردند این بازیگر فرانسوی نمرده است. "او در لیست بلند بالای هنرمندانی که قربانی این شوخی‌ها و شایعات می‌شوند، قرار گرفت. روژه هانن زنده و سلامت است. از باور کردن آنچه در اینترنت می‌بیند، دست بردارید."، این‌ها جملاتی بودند که خانواده هانن در واکنش به این شایعه اینترنتی بیان کردند.

برخی طرفداران و کاربران اینترنتی در واکنش به این شایعه و شوخی اینترنتی ابراز خشم کردند و آن را یک شوخی رکیک دانستند که باعث اندوه عاشقان این بازیگر فرانسوی شد. برخی هم معقتد هستند که این اتفاق نشان داد که روژه هانن هنرمندی پرطرفدار در سراسر جهان است.

نکته جالب دیگر این است که انتشار شایعه درگذشت روژه هانن به قدری سریع و فراگیر بوده که جستجوگر گوگل نیز با جستجوی خبر درگذشت این بازیگر، عکسی از او را نشان می‌دهد که در کنار آن نوشته شده "11 فوریه 2015، روژه هانن درگذشت".

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...