صنعت فیلم روسیه رودر رو با خطر کمبود بودجه

یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۱

سقوط ارزش روبل و کاهش میزان فروش فیلم‌های روسی به اوکراین و تلویزیون محلی برای صنعت فیلم روسیه مشکل‌ساز شده است.

به گزارش فیلم نگاه ور به نقل از بی بی سی، آنتون مالیشف رییس سرمایه سینمای روسیه، سازمانی که مسئولیت مدیریت بودجه دولتی صنعت فیلم را بر عهده دارد، پیش‌بینی کرده که صنعت فیلم روسیه در سال 2015 به مشکل برخواهد خورد.

سازمان خبری تی‌ای‌اس‌ای از قول مالیشف گزارش داد: ما همین الان هم داریم فشار را احساس می‌کنیم. او در ادامه صحبت‌هایش گفت مشکلاتی که صنعت فیلم با آن‌ها روبه رو خواهد شد تنها به خاطر سقوط ارزش روبل به وجود نخواهند آمد؛ بلکه مشکلات دیگری هم وجود دارد. این در حالی است که طی 12 ماه گذشته ارزش روبل نسبت به دلار آمریکا و یورو بیش از 60 درصد کاهش یافته است.

او اضافه کرد: "مشکل‌های فراوانی نیز با بازار اوکراین به وجود آمده است. کمپانی‌ها هنوز با کاهش شدید سود در بخش فروش دی‌وی‌دی، کنار نیامده‌اند و شبکه‌های تلویزیونی محلی نیز کمتر خرید می‌کنند و حتی آن‌هایی که خرید می‌کنند نیز تا آنجا که ما می‌دانیم به موقع پول قراردادهایشان را پرداخت نمی‌کنند."

به گفته مالیشف تاثیر منفی از دست رفتن ارزش روبل بسیار مهم است چون بیشتر خرج‌های تهیه کمپانی‌ها، از جمله خرج دستمزدهای بازیگران، برپایه دلار و یورو حساب می‌شوند در حالی که سود به دست آمده برپایه روبل محسوب می‌شود. او گفت: "با ستاره‌ها می‌توان مذاکره کرد، اما خرج‌هایی هستند که به تکنولوژی وابسته هستند و در مورد آنها نمی‌توان کاری انجام داد."

سرمایه سینما و وزارت فرهنگ دو سازمان روسی هستند که بودجه دولتی ویژه بخش فیلم را سازمان‌دهی می‌کنند. سازمان سرمایه سینما در آغاز سال 3 میلیارد روبل میان تهیه‌کنندگان فیلم‌های سینمایی پخش کرد که در آن زمان معادل 90.9 میلیون دلار بود، اما حالا و با سقوط ارزش روبل این میزان به 55.2 میلیون دلار رسیده است.

فیلمسازان روسی سال‌های سال است که به پول نقد تامین شده دولتی تکیه کرده‌اند که تا به حال به صورت کمک مالی بدون بازگشت به آن‌ها داده می‌شد اما سال گذشته سازمان سرمایه کمک‌های مالی جدید را اعلام کرد که بدون سود اضافه بر بهره ارایه می‌شدند و میزان 40 درصد کل بودجه نقدی پخش‌شده در سال 2014 را شامل می‌شدند. با این وجود و با توجه به وضعیت پرمشکل اقتصاد روسیه، تهیه‌کنندگان ممکن است در بازپس دادن سرمایه‌های دولتی به مشکل بر بخورند.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...