بافتای 2013: «آرگو» ی بن افلک برنده بهترین فیلم سال شد

برندگان شصت و پنجمین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بافتا) معرفی شدند
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲:۳

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از رویترز، «آرگو» ساخته بن افلک برنده بزرگ شصت و پنجمین دوره جوایز سالانه بافتا بود چرا که این فیلم در طی مراسمی که یکشنبه شب در اپراخانه سلطنتی لندن برگزار شد جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی (افلک) و بهترین تدوین (ویلیام گلدنبرگ) را از آنِ خود نمود.

این فیلم که داستان آن درباره خروج شش آمریکایی از ایران در سال 1980 هنگام اشغال سفارت این کشور در تهران است، پیش از این جوایز اصلی گلدن گلاب، انجمن تهیه کنندگان آمریکا، انجمن بازیگران آمریکا و انجمن کارگردانان آمریکا را برده و بخت اصلی برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم محسوب می شود.

فیلم زندگینامه ای «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ که با نامزدی در 10 بخش پیشتاز نامزدهای جوایز بافتا 2013 بود تنها در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد (دانیل دی لوئیس) موفق به کسب جایزه شد.

بازیگر بریتانیایی که مشهور است خود را در نقش هایی که به عهده می گیرد، غرق می کند، به شوخی گفت: "به عنوان کسی که قرار بود روزی چنین جایزه ای را دریافت کند، در 55 سال گذشته نقش خودم را بازی کرده بودم."

فیلم بریتانیایی «بینوایان» ساخته تام هوپر که در 9 بخش نامزد دریافت جوایز بافتا بود، با دریافت چهار جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن (آن هاتاوی)، بهترین چهره پردازی، بهترین صدا و بهترین طراحی صحنه موفق ترین فیلم در کسب جوایز بافتای امسال بود.

آن هاتاوی پس از دریافت جایزه از ویکتور هوگو نویسنده ی بزرگ فرانسوی که «بینوایان» که از روی اثر جاودانه ی او ساخته شده تشکر کرد و گفت: "بدون او هیچکدام از ما اینجا نبودیم."

بارت لایتون کارگردان و دیمیتری دوگانیس تهیه کننده برای «شیاد» جایزه کارل فورمن بهتریم فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه کننده بریتانیایی را به خانه بردند، اما این فیلم در بخش مستند جایزه را به «در جستجوی شوگِر من» ساخته مالک بن جلال واگذار کرد.

فیلم جیمز باندی «اسکای فال» با اعطای جایزه الکساندر کوردا به عنوان بهترین فیلم بریتانیایی سال مورد تقدیر قرار گرفت و آهنگساز این فیلم توماس نیومن نیز جایزه موسیقی را از آنِ خود نمود.

مایکل جی.ویلسون یکی از تهیه کنندگان «اسکای فال» در این رابطه گفت: "این اولین جایزه بافتا برای فیلمی از سری فیلم های جیمز باند است."

سام مندس کارگردان «اسکای فال» نیز این جایزه را به 1292 نفری که با او در این فیلم همکاری کردند تقدیم کرد.

«عشق» به کارگردانی میشائیل هانکه برنده نخل طلای جشنواره کن در جوایز بافتا موفق به دریافت جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان شد و امانوئل ریوا نیز جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت نمود. ریوا در سال 1961 نیز برای «هیروشیما، عشق من» ساخته آلن رنه نامزد جایزه بافتا شده بود.

دیوید اُ. راسل برای «دفترچه امیدبخش» جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را به خانه برد. او پس از دریافت جایزه گفت: "سال گذشته سال ی فوق العاده برای سینما و همچنین سالی فراموش نشدنی برای فلمنامه نویس ها بود."

«جانگو زنجیر گسسته» در دو بخش فیلمنامه غیراقتباسی (کوئنتین تارانتینو) و بازیگر نقش مکمل مرد (کریستوف والتس) برنده جایزه شد.

والتس که با «لعنتی های بی آبرو» (کوئنتین تارانتینو - 2009) به شهرت جهانی رسید، پس از دریافت جایزه گفت: "اینکه الان من اینجا هستم اسرارآمیز نیست. ابتدای فیلم همه چیز مشخص می شود: نوشته به کارگردانیِ کوئنتین تارانتینو. همه چیز با تارانتینو آغاز می شود و با او هم به پایان می رسد."

«زندگی پی» ساخته آنگ لی هم جوایز دو بخش فیلمبرداری و جلوه های ویژه تصویری را از آنِ خود نمود. انیمیشن «شجاع» تولید پیکسار که داستان آن در اسکاتلندِ قدیم روی می دهد با غلبه بر استپ-موشن «فرانکن وینی» (تیم برتون) و انیمیشن «پارانورمن» (کریس باتلر، سام فِل) جایزه بهترین انیمیشن را دریافت کرد.

آلن پارکر فیلمساز قدیمی و برجسته بریتانیایی، و برنده پنج جایزه بافتا با اعطاء جایزه دوستی مورد تقدیر و ستایش قرار گرفت.

فهرست کامل برندگان جوایز بافتا 2013 به شرح زیر است:

بهترین فیلم: «آرگو»، بن افلک، جورج کلونی و گرانت هسلو

جایزه دیوید لین / دستاورد کارگردانی: بن افلک، «آرگو»

بهترین بازیگر نقش اول مرد: دانیل دی لوئیس، «لینکلن»

بهترین بازیگر نقش اول زن: امانوئل ریوا، «عشق»

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: کریستوف والتس، «جانگوی زنجیر گسسته»

بهترین بازیگر نقش مکمل زن: آن هاتاوی، «بینوایان»

جایزه الکساندر کوردا / بهترین فیلم بریتانیایی سال: «اسکای فال»، سامن مندس، مایکل جی.ویلسون، باربارا بروکولی، نیل پرویتس و جان لوگان

جایزه کارل فورمن / بهترین فیلمِ اولِ یک نویسنده، کارگردان و تهیه کننده: بارت لایتون (کارگردان) و دیمیتری دوگانیس (تهیه کننده)، «شیاد»

بهترین مستند: «در جستجوی شوگِر من»، مالک بن جلال و سایمون چین

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: «جانگوی زنجیر گسسته»، کوئنتین تارانتینو

بهترین فیلمنامه اقتباسی: «کتاب امیدبخش»، دیوید اُ. راسل

بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان: «عشق»، میشائیل هانکه

بهترین انیمیشن: «شجاع»، مارک اندروز و برندا چاپمن

بهترین موسیقی فیلم: «اسکای فال»، توماس نیومن

بهترین فیلمبرداری: «زندگی پی»، کلودیو میراندا

بهترین تدوین: «آرگو»، ویلیام گلدنبرگ

بهترین طراحی صحنه: «بینوایان»، ایو استیوارت و آنا لینچ رابینسون

بهترین طراحی لباس: «آنا کارنینا»، ژاکلین روران

بهترین صدا: «بینوایان»، سایمون هیز، اندی نلسون،مارک پاترسون، جاناتان آلن و جان وارهرست

بهترین چهره پردازی: «بینوایان»، لیزا وِستکات

بهترین جلوه های ویژه تصویری: «زندگی پی»، بیل وستهوفِر، گیوم روشرون و دونالد آر.الیوت

بهترین انیمیشن کوتاه: «ساختن لانگبرد»، ویل اندسون و اینسلی هندرسون

بهترین فیلم کوتاه: «شناگر»، لین رمزی، پیتر کارلتون و دایرمید اسکریمشاو

بهترین ستاره نوظهور: جونو تمپل

جایزه دوستی بافتا / یک عمر دستاور هنری: آلن پارکر

خدمت چشمگیر به سینمای بریتانیا: تِسا راس


منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...