شیر طلای جشنواره فیلم ونیز به کیم کی-دوک و سینمای کره رسید

شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۴۱

جایزه شیر طلای شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم ونیز از آنِ فیلم «پیه یتا» به کارگردانی کیم کی-دوک فیلمساز سرشناس کره ای شد.

جشنواره ونیز شنبه شب پس از 11روز با معرفی برندگان بخش مسابقه به کار خود پایان داد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از واشنگتن پست، درام تکان دهنده «پیه یتا» ساخته کیم کی-دوک از کره جنوبی که یکی از 18 رقیب دریافت شیر طلایی بود، سرانجام جایزه اصلی را از آنِ خود نمود.

«پیه یتا» درباره یک نزولخوار بی رحم است که طعمه های خود را در کوچه های تنگ و تاریک، و کارگاه های کوچک مرکز سئول به دام می اندازد. روزی زنی که مدعی ست مادر اوست وارد زندگی اش می شود. مرد می کوشد که شیوه های کاری و همینطور زندگی اش را تغییر دهد اما هرچه فیلم به پایانِ خود نزدیک می شود تماشاگر بیشتر به این فکر فرو می رود که آیا اصلا چنین مرد سنگدل و بی رحمی می تواند رستگار و عاقبت به خیر شود؟ 

جایزه شیر نقره ای بهترین کارگردانی ونیز هم به پل توماس اندرسون برای فیلم آمریکایی «مرشد» اعطاء شد. فیلیپ سیمور هافمن و خواکین فونیکس بازیگران این فیلم نیز به طور مشترک جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کردند. هافمن این جوایز را به نمایندگی از سوی اندرسون و فونیکس دریافت نمود.

اولریش سیدل کارگردان اتریشی نیز برای فیلم «بهشت: ایمان» محصول مشترک آلمان، اتریش و فرانسه برنده جایزه ویژه هیات داوران شد.

جایزه بهترین بازیگر زن هم به هاداس یارون برای بازی در فیلم اسرائیلی «خلاء را پر کن» به کارگردانی راما برشتین و ییگال برشتین اهدا شد.

جایزه بهترین فیلمنامه نیز به «چیزی در هوا» ساخته اولیویه آسایاس فیلمساز فرانسوی رسید. داستان این فیلم درباره واکنش جوانی 18ساله به تحولات اجتماعی اروپا در اواخر دهه 1960 است.

فرانچسکو رُزی کارگردان قدیمی و سرشناس ایتالیایی جایزه شیر طلای یک عمر دستاورد و فعالیت هنری را دریافت کرد. مسئولین و برگزارکنندگان جشنواره همچنین اعطای جایزه "پرسول" از مایکل چیمینو کارگردان آمریکایی و سازنده «شکارچی گوزن» (1978) تقدیر کردند. اسپایک لی دیگر فیلمساز آمیرکایی نیز جایزه "افتخار فیلمساز" را دریافت نمود.

مایکل مان کارگردان سرشناس آمریکایی ریاست هیات داوران بخش مسابقه این دوره از جشنواره ونیز را بر عهده داشت، و ماتئو گارونه کارگردان ایتالیایی، سامانتا مورتون بازیگر انگلیسی، ماریا آبراموویچ هنرمند پرفورمنس از صربستان، پیتر هو-سان چان تهیه کننده و کارگردان هنگ کنگی، آری فولمن فیلمساز اسرائیلی، اورسولا می یه فیلمساز فرانسوی الاصل سوئیسی و پابلو تراپرو کارگردان آرژانتینی از دیگر اعضاء هیات داوران این بخش بودند. 

امسال در مجموع 52فیلم در این دوره جشنواره ونیز به نمایش آمد که در میان آنها 21 فیلم ساخته فیلمسازان زن بود.

گروهی از چهره های سرشناس سینمای جهان از جمله ترنس مالیک، برایان دی پالما، تاکشی کیتانو و مارکو بلوچیو با آخرین ساخته های خود برای دریافت شیر طلایی جشنواره ونیز 2012 به رقابت پرداختند. «به هر قیمت» ساخته رامین بحرانی فیلمساز ایرانی مقیم آمریکا نیز یکی از فیلم های بخش مسابقه بود.

از ایران نیز فیلم «خانه پدری» ساخته کیانوش عیاری در بخش جنبی "افق ها" حضور داشت. امیر نادری فیلمساز ایرانی مقیم آمریکا یکی از داوران این بخش از جشنواره بود.

شصت و نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز از 29 آگوست (8 شهریور) با نمایش تریلر سیاسی «بنیادگرای ناراضی» ساخته میرا نائیر در بخش خارج از مسابقه آغاز شد.

فهرست برندگان بخش های مختلف شصت و نهمین دوره جشنواره ونیز به شرح زیر است:

بخش مسابقه بین الملل:

شیر طلای بهترین فیلم: «پیه یتا» ساخته کیم کی-دوک (کره جنوبی)

شیر نقره ای بهترین کارگردان: پل توماس اندرسون / «مرشد» (آمریک)

جایزه ویژه هیات داوران: «بهشت: ایمان» ساخته اولریش سیدل (آلمان، اتریش، فرانسه)

بهترین بازیگر مرد: فیلیپ سیمور هافمن و یواکین فونیکس / «مرشد» (آمریکا)

بهترین بازیگر زن: هاداس یارون / «خلاء را پر کن» (اسرائیل)

جایزه مارچلو ماسترویانی – بهترین بازیگر زن یا مرد جوان جشنواره: فابریزیو فالکو، «زیبایی خفته» (مارکو بلوچیو) و «کارِ پسر بود» (دانیل چیپری)

بهترین فیلمنامه: «چیزی در هوا» / «چیزی در هوا» ساخته اولیویه آسایاس (فرانسه)

بهترین فیلمبرداری: «کارِ پسر بود» / دانیل چیپری (ایتالیا)

شیر آینده- جایزه لوئیجی دی لوزنتیس / بهترین فیلم اول: «قالب» ساخته علی آیدین (ترکیه، آلمان)

بخش افق ها:

جایزه افق های ونیز / فیلم های بلند: «سه کلمه در مه» ساخته وانگ بینگ (هنگ کنگ، فرانسه)

جایزه ویژه هیات داوران افق های ونیز / فیلم های بلند: «تانگوی رایگان» ساخته فردریک فونتین (فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ)


منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...