«جدایی نادر از سیمین» در فهرست اولیه نامزدهای اسکار

چهارشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۰ ساعت ۲۲:۳۲

نُه فیلم شامل «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی برای حضور در فهرست نهایی نامزدهای بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار 2012 رقابت می‌کنند.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از ورایتی، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی چهارشنبه شب به وقت ایران فهرست کوتاه نامزدهای بخش اسکار فیلم خارجی‌زبان هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار را اعلام کرد.

«جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی از ایران یکی از 9 فیلمی است که شانس حضور در میان پنج نامزد نهایی این بخش را دارد.

رقبای «جدایی نادر از سیمین» در این بخش عبارتند از «کله‌شق» ساخته میشائیل آر. روسکام از بلژیک، «آقای لازار» ساخته فیلیپ فالاردو از کانادا، «سوپرکلاسیکو» ساخته اوله کریستیان مادسن از دانمارک، «پینا» به کارگردانی ویم وندرس از آلمان، «پانویس» ساخته جوزف سدار از رژیم صهیونیستی، «عمر من را کشت» ساخته رشدی زم از مراکش، «در تاریکی»ساخته  آنی‌یژکا هولاند از لهستان و «صدیق بیل: جنگجویان رنگین‌کمان» ساخته  وی ته-شنگ از تایوان.

«جدایی نادر از سیمین» دوشنبه صبح در شصت و نهمین دوره جوایز سالانه گلدن گلاب برنده جایزه بهترین فیلم خارجی‌زبان شد. گلدن گلاب پس از اسکار مهم ترین جوایز سالانه سینمایی در آمریکاست.

امسال 63 فیلم برای حضور در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار واجد شرایط بودند. کمیته فاز اول‌ متشکل از صدها عضو آکادمی مستقر در لس آنجلس تمام فیلم‌های معرفی شده را دید و شش رقیب را انتخاب کرد. سه فیلم دیگر را کمیته اجرایی جایزه فیلم خارجی‌زبان آکادمی برگزید که 20 عضو دارد.

یک کمیته ویژه متشکل از اعضای آکادمی در نیویورک و لوس آنجلس از 20 تا 22 ژانویه 9 فیلم فهرست کوتاه را می‌بیند و در نهایت درمورد پنج نامزد نهایی تصمیم می‌گیرد که اسامی آن‌ها 24 ژانویه (چهارم بهمن) همراه نامزدان دیگر بخش‌های جوایز اسکار اعلام می‌شود.

هشتاد و چهارمین دوره جوایز اسکار 26 فوریه (دوشنبه هشتم اسفند به وقت ایران) در کداک تیه‌تر لوس آنجلس برگزار می‌شود.


منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...