کاهش 80 درصدی فروش سینماهای آمریکا

بدترین وضعیت در 40 سال اخیر
چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۶:۰

فروش گیشه‌های سینماهای آمریکا در سال 2020 بدترین وضعیت در 40 سال اخیر را تجربه کرد و با فروش 2.2 میلیارد دلار در کل سال به دلیل بحران ویروس کرونا، کاهشی 80 درصدی را ثبت کرد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، سالن‌ های سینما در آمریکا با شیوع کرونا از اواخر مارس مجبور شدند بخش قابل توجهی از سال 2020 را در تعطیلی به سر برند و وقتی از ماه آگوست (مرداد) در برخی از ایالت‌ها توانستند کارشان را از سر بگیرند برای ادامه حیات به سختی مبارزه کردند.

همه اینها منجر به کاهش فروش 80 درصدی در مقایسه با سال 2019 شد. این در حالی است که سال 2019 به لطف فروش فیلم‌های پرفروشی چون «انتقام جویان: پایان بازی»، «شیرشاه» و «مرد عنکبوتی: دور از خانه» رکورد 11.39 میلیارد دلاری به جای گذاشته شده بود.

اما رکود فروش در سراسر جهان با شدت و حدت متفاوتی بروز کرد و در مجموع فروش جهانی با کاهشی 71 درصدی در نهایت 12.4 میلیارد دلار ثبت شد. این در حالی است که سال 2019 گیشه جهان از 42.5 میلیارد دلار گذشته بود.

بیشترین فروش جهانی سال 2020 از فروش گیشه‌های چین ایجاد شده که در مجموع 2.7 میلیارد دلار فروخت و فیلم چینی «هشتصد» پرفروش‌ترین فیلم جهان شد و 461 میلیون دلار فروش کرد.

در آمریکا «پسران بد تا آخر عمر» که سومین فیلم از مجموعه «پسران بد» با بازی ویل اسمیت و مارتین لارنس بود، پرفروش‌ترین فیلم گیشه شد و این فیلم که اواسط ژانویه اکران شده بود توانست 204 میلیون دلار بفروشد. در مقایسه پرفروش‌ترین فیلم گیشه‌های آمریکا در سال 2019 «انتقام جویان: پایان بازی» بود که 848 میلیون دلار تنها در آمریکا فروخت.

دومین فیلم پرفروش سال 2020 آمریکا «1917» بود. این درام جنگ جهانی دوم که سال 2019 با اکرانی محدود به سینماها راه یافته بود ولی از نامزدهای مهم اسکار بود، در ژانویه اکران جدی‌اش را شروع کرد و فروشی 157 میلیون دلاری را ثبت کرد. «سونیک خارپشت» هم عنوان سومین فیلم پرفروش سال را به نام خود کرد و با فروش 146 میلیون دلاری این جایگاه را کسب کرد.

سال 2020 نخستین سال از 2015 به این سو بود که دیزنی نتوانست عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال را از آنِ خود کند.

در عین حال پرسروصداترین فیلم‌های سال که خیلی‌ها در انتظارشان بودند اکرانشان به تعویق افتاد و به سرویس‌های استریمینگ منتقل شدند. «تنت» که راهی سینماها شد تنها 46 میلیون دلار در آمریکا فروش کرد و فروش آن در سطح جهان 362 میلیون دلار بود. «جهش‌های جدید» هم فیلم دیگری بود که انتظار می‌رفت بتواند بفروشد اما با بی‌میلی مخاطبان از حضور در سینماها موفقیتی نیافت. «زن شگفت انگیز 1984» که روز کریسمس راهی سینماها شد در حالی که بیش از 60 درصد سینماهای آمریکا تعطیل بودند 32 میلیون دلار در آمریکا و 132 میلیون دلار در جهان فروخت.

پیش از بحران کرونا تحلیلگران خوش‌بینانه به فروش سال 2020 نگاه می‌کردند و موفقیت منحصر به فردی را برای آن پیش بینی کرده بودند؛ اما در نهایت فیلم‌هایی مثل «مولان»، «زمانی برای مردن نیست» و بسیاری از فیلم‌های دیگری که برای سال 2020 برنامه ریزی شده بودند به سال 2021 منتقل شدند.

با این حال هنوز کارشناسان امیدشان را به سینما از دست ندادند و معتقدند گرچه سال 2020 یک شکست کامل از لحاظ اقتصادی و فروش بود اما در عین حال نشان داد سینما تجربه‌ای است که از زندگی بیرون نمی‌رود و با جود همه چالش‌ها، غیرقابل انکار است. در هر حال سال 2021 زمان آزمایشی واقعی برای آینده سینماهاست.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...