آغاز به کار جشنواره لومیر 2020 در لیون فرانسه

یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۷:۳۳

جشنواره لومیر 2020 کارش را در لیون فرانسه شروع کرد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از ورایتی، جشنواره فیلم لیون قرار است بار دیگر به تجلیل از سینمای کلاسیک بپردازد و با حضور مهمانانی چون ویگو مورتنسن و اولیور استون کارش را انجام دهد.

تیری فرمو با سخنانی مبنی بر این که «مرگ سینما، چیزی است که ما به آن باور نداریم» این دوره جشنواره را آغاز کرد.

دوره امسال جشنواره لیون تا 18 اکتبر (19 تا 27 مهر) ادامه دارد، تحت تدابیر شدید سلامتی برگزار می‌شود که محدود کردن گردهمایی‌ها تا سقف 1000 نفر از جمله آنهاست.

این در حالی است که بیماری کرونا همچنان سایه‌اش را بر صنعت سرگرمی انداخته است.

اولیور استون نیز در این رویداد حضور داشت و تاکید کرد: "ما عاشق چنین سینمایی هستیم، فوق العاده است."

ویگو مورتنسن نیز تاکید کرد می‌خواست به این جشنواره بیاید زیرا این راهی عالی است که نشان می‌دهد صنعت فیلم هنوز اینجاست و هنوز زنده است.

این جشنواره به ریاست برتران تاورنیه مدیر انستیتو لومیر و تیری فرمو مدیر جشنواره کن که مدیر انستیتو لومیر هم هست، برگزار می‌شود و یکی از رویدادهای مهم جهانی در تجلیل از میراث سینمایی و بازسازی فیلم است.

جشنواره لومیر امسال به ادای احترام به ژان‌ - پی‌یر و لوک داردن برادران سرشناس بلژیکی می‌پردازد و جایزه یک عمر دستاورد را به این دو برادر اهدا می‌کند. استون نیز فیلم زندگینامه‌ای‌اش با عنوان «تعقیب نور» محصول 2016 را به جشنواره می‌آورد و نسخه بازسازی شده فیلم «متولد چهارم جولای» محصول 1989 را نمایش می‌دهد.

ویگو مورتنسن و توماس وینتربرگ نیز با فیلم‌های «سقوط» و «دور دیگر» در جشنواره خواهند بود.

امسال «روح» پیکسار و 14 فیلم بازسازی شده از جمله «مردم حرف می‌زنند» با بازی کری گرانت محصول 1951 و فیلم «پارک سرگرمی» فیلمی محصول 1973 ساخته جورج ای. رومرو که مدت‌ها گم شده بود و فیلم کلاسیک ترسناک «مرد ترکه‌ای» محصول 1973 ساخته رابین هاردی از جمله فیلم‌هایی هستند که در این جشنواره به نمایش درمی‌آیند.

با وجود همه مخاطرات ناشی از کرونا گفته شده میزان بلیت‌های فروخته شده از این جشنواره تنها 20 درصد کمتر از دوره 2018 بوده است.

با این حال مسئولان برگزاری جشنواره آماده روبه‌رو شدن با بدترین موقعیت‌ها در صورت تغییر سریع شرایط موجود هستند.

این در حالی است که با شیوع کرونا و اکران نشدن فیلم‌های جدید، اکران فیلم‌های کلاسیک با اقبال در سینماها روبه رو شده و «مرد فیل نما» ساخته دیوید لینچ محصول 1980 و «طبل حلبی» فولکر شلوندروف محصول 1970 و برنده جایزه اسکار در سینماهای فرانسه و آلمان پرفروش شده‌اند و نسخه بازسازی شده فیلم حماسی «آخرین امپراتور» ساخته برناردو برتولوچی محصول سال 1987 پرفروش‌ترین فیلم تایوان در ماه ژوئن شد.

کشور مهمان امسال این جشنواره سینما تِک پرتغال است که با نمایش شماری از فیلم‌های کلاسیک و بازسازی شده‌اش در این رویداد حضوری ویژه دارد.

امسال حدود 150 فیلم در این رویداد نمایش داده می‌شود که 23 فیلم از فیلم‌های منتخب جشنواره کن 2020 که برگزار نشد، از جمله آنها هستند.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...