«بر باد رفته» با توضیحات فراوان دوباره به شبکه بازگشت

یکشنبه ۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۷:۳۳

شبکه اچ‌بی‌او دوباره «بر باد رفته» را به فهرست فیلم‌هایش اضافه کرد و با افزودن توضیحاتی تاکید کرد این فیلم در تجلیل از برده‌داری نیست.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از واشنگتن پست، «بر باد رفته» دوباره به شبکه اچ‌بی‌او مکس افزوده شد و در عین حال 2 فیلم ویدیویی به آن افزوده شد که به توضیح درباره محتوای تاریخی این فیلم می‌پردازند. این در حالی است که این فیلم 2 هفته پیش از سوی وارنر مدیا از فهرست فیلم‌های این شبکه حذف و اعلام شده بود لازم است درباره مسایل نژادی فیلم توضیح داده شود.

اکنون در یک ویدیوی الحاقی کوتاه ژاکلین استوارت از چهره‌های دانشگاهی سینما درباره ضرورت این که چرا این فیلم که محصول سال 1939 است باید در همین فرم خودش پذیرفته شود، صحبت کرده و فیلم دومی هم که نیم ساعته و دربرگیرنده میزگردی از جشنواره فیلم کلاسیک 2019 درباره میراث این فیلم است، به آن افزوده شده است.

استوارت در صحبت هایش از این فیلم به عنوان یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های همه دوران سینما یاد کرده و افزوده است دیوید او. سلزینک همان زمان می‌دانست سیاهپوستان با چه حساسیتی این فیلم را تماشا خواهند کرد و رفتار شخصیت‌های سیاهپوست فیلم چگونه زیر ذره‌بین خواهد بود.

این متخصص سینما البته یادآوری کرده که «بر باد رفته» نگاهی نوستالژیک به گذشته دارد و جنوب را به عنوان جهانی از لطف و زیبایی تصویر کرده بدون این که از وحشیانه بودن سیستم برده‌داری که آن جهان بر آن استوار بوده، چیزی بگوید. وی یادآوری می‌کند که شخصیت‌های سیاهپوست فیلم منطبق با کلیشه‌های نژادی قدیمی و به عنوان خدمتگزارانی وفادار به ارباب‌های سفید تصویر شده‌اند. به این ترتیب وحشت‌های برده‌داری و میراث نابرابر نژادی آن با بی‌توجهی روبه رو می‌شود.

این استاد مطالعات فیلم و رسانه همچنین یادآوری می‌کند سیاهپوستانی که در فیلم بازی کردند مجاز به حضور در پیش نمایش فیلم در جورجیا نبودند و حتی هتی مک دانیل که به عنوان اولین فرد آفریقایی-آمریکایی برای ایفای نقش «مامی» موفق به کسب جایزه اسکار شد، اجازه نداشت در کنار دیگر بازیگران فیلم در مراسم اسکار بنشیند.

ژاکلین استوارت در ویدیوی خود همچنین توضیح می دهد که: "تماشای «بر باد رفته» ممکن است ناراحت‌کننده و یا حتی دردناک باشد، اما همچنان مهم است که ما آثار کلاسیک هالیوود را به همان فرم اصلی آن تماشا کرده و راجع به آن بحث کنیم. تماشای چنین فیلم‌هایی باعث بازتاب ارزش‌ها، تاریخ هالیوود و گفتمان فرهنگ عامه‌پسند در دوران قدیم به سوی مخاطبان شود."

در خلاصه فیلم آمده است فیلم 3 ساعت و 41 دقیقه‌ای «بر باد رفته» درباره نبرد اسکارلت اوهارا برای نجات مزرعه محبوبش تارا و یافتن عشق در جنگ داخلی آمریکاست.

این فیلم 8 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم، بهترین بازیگر زن برای ویوین لی، بهترین کارگردانی برای ویکتور فلمینگ و بهترین بازیگر زن نقش مکمل را کسب کرد.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...