جایزه ویژه جشنواره سن‌سباستین برای دونالد ساترلند

یکشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۶:۲۹

جایزه دونوسیتا سن‌سباستین به دونالد ساترلند بازیگر قدیمی کانادایی اهدا می‌شود.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، جشنواره بین‌المللی فیلم سن‌سباستین اعلام کرد سومین و آخرین فردی که امسال با دریافت جایزه دونوسیتا این جشنواره و برای یک عمر دستاورد هنری تجلیل می‌شود دونالد ساترلند بازیگر کهنه‌کار کانادایی خواهد بود.

او با اکران جدیدترین فیلمش در این جشنواره با عنوان «کفر نارنجی سوخته» ساخته جوزپه کاپوتوندی، این جایزه را دریافت می‌کند.

وی در بیش از نیم قرن فعالیت هنری بازیگر بیش از 200 عنوان فیلم بوده است. این بازیگر تا کنون 8 بار نامزدی گلدن گلوب را دریافت کرده و سال 2017 اسکار افتخاری را برای یک عمر دستاورد هنری گرفته و سال 2019 عنوان مصاحب کانادا را نیز به مجموع افتخاراتش افزوده که از مهم ترین افتخارهای این کشور است.

ساترلند ابتدا به تحصیل در رشته مهندسی پرداخت و بعد جذب بازیگری شد و با بازی در سریال‌هایی چون «قدیس» و «انتقام‌جویان» به شهرت رسید.

او با فیلم‌های متعددی در باکس آفیس هم درخشید که «12 مرد خبیث» و «نخستین سرقت بزرگ قطار» از جمله آنها بود و بازیگر فیلم‌های کلاسیکی چون «مش»، «67» و «تصادف بدفورد» بود. او برای فیلم‌هایی چون «مردم معمولی»، «حالا نگاه نکن»، «جی‌اف‌کی»، «طرح جنگ» و «غرور و تعصب» سال 2005 نامزدی گلدن گلوب را کسب کرد.

از بازی‌های جدید وی می‌توان به نقش پروفسور اسنو در مجموعه فیلم‌های «مسابقات گرسنگی» اشاره کرد.

ساترلند در عین حال سه بار با پسر نامدارش کیفر ساترلند در فیلم‌ها ظاهر شده است که «مکس دوگان بازمی‌گردد» در سال 1983 از جمله آنهاست که در آن فیلم کیفر در واقع یک بچه بود.

از دونالد ساترلند به عنوان بازیگری یاد می‌شود که توان اجرا در ژانرهای مختلف را دارد؛ از فیلم جنگی تا رمانس احساسی و از کمدی تا فیلم‌های جشنواره‌ای.

این بازیگر که هیچ نشانی از کم‌کاری‌ در 84 سالگی نمی‌توان از او دید امسال در «اد آسترا» ساخته جیمز گری در کنار براد پیت ظاهر شده است، همچنین در فیلم‌ «دارزن آمریکایی» و سریال «برگشت» هم نقش‌آفرینی کرده و بازیگر «کفر نارنجی سوخته» هم بوده که به عنوان فیلم اختتامیه جشنواره فیلم ونیز در 8 سپتامبر انتخاب شده است.

امسال شصت و هفتمین دوره جشنواره فیلم سن‌سباستین از 20 تا 28 سپتامبر (29 شهریور تا 6 مهر) برگزار می‌شود و ساترلند روز 26 سپتامبر با دریافت جایزه‌اش در این جشنواره تجلیل می‌شود.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...