گزارش مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر / معرفی سیمرغ‌داران

هفت سیمرغ برای «شبی که ماه کامل شد» / بوسه راهِ دور گوهر خیراندیش
دوشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۳۶

مراسم پایانی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برج میلاد برگزار شد.

به گزارش فیلم نگاه، مراسم پایانی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در محل برج میلاد با حضور محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و جمعی از سینماگران آغاز شد.

محمدرضا شهیدی فرد مجری این مراسم در آغاز با اشاره به آغاز مراسم رأس ساعت 18:30 گفت: "احتمالا فکر نمی‌کردید مراسم اینقدر سرموعد آغاز شود و خوشحالیم که طبق برنامه رأس ساعت اعلام شده آغاز شده است."

شهیدی‌فرد سپس با اشاره به حضور هنرمندان بزرگ حاضر در مراسم مانند جمشید مشایخی و علی نصیریان، درگذشت همسر علی نصیریان را به این هنرمند تسلیت گفت.

نرگس آبیار، کریستوف رضاعی، سیروس الوند، اشکان رهگذر، منوچهر شهسواری، محمدحسین قاسمی، غلامرضا موسوی، هومن بهمنش، احسان رسول‌اف، نیلوفر خوش‌خلق، بهنوش طباطبایی، مهدی زمین‌پرداز، گیتی معینی، الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، فرشته طائرپور، سیروس الوند، پوران درخشند، ریما رامین فر، محمود کلاری... از دیگر هنرمندان حاضر در آیین پایانی سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر بودند.

گزارش دبیر جشنواره از فجر سی‌وهفتم

در ادامه این برنامه ابراهیم داورغه‌زاده دبیر سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر با دعوت شهیدی‌فرد پشت تریبون حاضر و در سخنانی به ارائه گزارشی از برگزاری این رویداد پرداخت.

داورغه‌زاده که سخنرانی خود را از روی متن قرائت می‌کرد، گفت: "سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر را در حالی به پایان می‌بریم که برای سینمای ایران در این سال اتفاقات مهمی رقم خورده است. سال 1397 پرمخاطب‌ترین سال سینمای ایران در دو دهه اخیر بود و به تبع آن پررونق‌ترین و پرفروش‌ترین سال سینمای ایران به شمار می‌آید. در این میان آنچه شایسته توجه است، استقبال تماشاگران از آثار متنوع و متعدد سینمای دفاع مقدس، مقاومت، کودک و هنری بود که در طول سال به نمایش درآمدند. در این سال بیش از یکصد سالن جدید و نو به مجموعه سالن‌های سینمایی کشور اضافه شد."

دبیر جشنواره فجر ادامه داد: "آثار حاضر در جشنواره سی و هفتم گواه آن است که سطح کیفی فیلم‌های سینمایی این دوره نسبت به دوره‌های قبلی و نسبت به آثار سینمای ایران رشد قابل توجه و چشمگیری داشته است و این همان چیزی است که منتقدان و علاقه‌مندان به سینما پس از شروع نمایش فیلم‌ها می‌گفتند که سال، سال سختی برای داوران است و هر سال که سال سختی برای داوران باشد یعنی آثار ممتاز زیاد و آثار خوب فراوان است."

داروغه‌زاده گفت: "بی‌تردید آنچه در تاریخ سینما از جشنواره سی و هفتم ثبت خواهد شد همین ویژگی هاست. تنوع آثار حاضر در جشنواره، تنوع ژانر، تنوع موقعیت‌های خلق داستان، و وسعت جغرافیای آثار به تمامی ایران و شاید از همه مهمتر توجه و تمرکز آثار ارزشمند سینمای ایران بر مفاهیم و موضوعات دارای اولویت، وحدت ملی و منافع ملی و خلق آثار مهم و ارزشمند، باورپذیر و مورد پسند علاقه‌مندان به سینما. رضایت بالای تماشاگران و منتقدان از آثار این دوره جشنواره گواه صادقی بر این امر است که سینمای ایران در چهل سالگی انقلاب اسلامی به رغم تمایل و تلاش دشمنان برای ناامیدسازی هنرمندان، تلاش شایسته و درخور و افزون نمود، تا سهم خود را در جشن های چهل سالگی انقلاب به خوبی و بیش از پیش ادا کند که جشنواره فیلم فجر برای سینمای ایران فقط یک رویداد هنری نیست بلکه بارزترین و باشکوه ترین جلوه اجتماعی و مردمی و فرهنگی هنری جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی است."

وی افزود: "با کمال تاسف و شاید به دلیل اهمیت آثار تولید شده، آنچه از دید رسانه‌ها خصوصا رسانه‌های پایتخت در این آیین باشکوه مغفول ماند شور و نشاط و جریان اجتماعی ایجاد شده حول محور سینما در سراسر ایران بود. نمایش همزمان گزیده‌ آثار جشنواره در همه استان‌ها و در سراسر کشور، شرایطی فراهم نمود تا به عدالت اجتماعی نزدیک شویم و جشنواره فیلم فجر، مردم سراسر ایران را در بر گیرد و همه آنان را در این رویداد در چهل سالگی انقلاب اسلامی شریک سازد. و در این میان سیمرغ و پروانه‌ها که رهاورد مشترکی از آثار جشنواره فیلم فجر و جشنواره فیلم کودک بودند سهم کودکان و نوجوانان سراسر ایران در این شادمانی بود و لحظه‌های باشکوهی از مواجهه کودکان و فیلم‌ها و سینما خلق کرد که در غوغای نمایش و نقد آثار، کمتر دیده شدند. صف‌های طولانی علاقه‌مندان به تماشای آثار و سانس‌های فوق‌العاده برای بیش از 10 فیلم و ادامه نمایش‌ها در قالب سینماها تا ساعت 3 بامداد، جشنواره امسال را جشنواره‌ای متمایز ساخته بود و خدای بزرگ را شاکریم که سینمای ایران توانست سهمی قابل‌توجه از شادمانی جشن‌های چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشته باشد."

معرفی برترین آثار بخش فیلم کوتاه، مستند و نگاه نو

در ادامه برنامه با پخش کلیپی از نامزدهای بخش فیلم کوتاه، هیأت داوران این بخش شامل آیدا پناهنده، محمد آفریده، حبیب احمدزاده، مازیار میری روی سن حاضر شدند تا فیلم برگزیده این بخش را معرفی کردند. سعید سهیلی هم از داوران این بخش بود که به دلیل کسالت در سالن حضور نداشت.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه جشنواره به فیلم بچه‌خور به کارگردانی محمد کارت اهدا شد.

محمد کارت بعد از دریافت جایزه خود گفت: "خوشحالم این جایزه را می‌گیرم و از همه عوامل این پروژه تشکر می کنم و امیدوارم حضور جدی فیلم کوتاه و مسند در جشنواره فیلم فجر مستمر باشد."

در ادامه و پس از نمایش تیزر معرفی نامزدهای بهترین فیلم مستند، سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند این دوره از جشنواره به مستند «بهارستان؛ خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد اهدا شد.

بهداد نیز حین دریافت جایزه خود گفت: "سیمای مستند سینمایی جسور و خلاق است که سینمای داستانی را تحت تاثیر قرار داده است و در جهان مورد توجه است و امیدوارم این سینما در ایران نیز مورد توجه قرار گیرد."

سیمرغ بلورین بهترین فیلم در بخش نگاه نو هم به فیلم «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده اهدا شد.

برای دریافت این جایزه، خیال محمد، یک مهاجر افغانستانی روی صحنه آمد و متنی را به این شرح خواند: "اسم من خیال محمد است. نزد آقای غنی‌زاده کار می‌کنم. من یک مهاجر افغانستانی هستم. از ایشان خواستم اگر توانست امروز از مشکلات مهاجران افغانستانی بگوید و بگوید که زندگی درد دارد. ایشان از من خواست به جای ایشان اینجا حاضر شوم و خودم از مشکلات مهاجران بگویم و بگویم زندگی درد دارد. در راه فکر کردم مگر مشکلات ما را همه نمی‌دانند؟ مشکلات تحصیلی، دانشجویی، امتیازات حقوقی و اجتماعی اما خود مردم ایران مگر مشکلات کم دارند؟ برای همین دیگر نیکو نیافتم در این شرایط گله کنم. امروز باید فقط حرف‌های خوب بزنیم. می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و مردم ایران را سپاس گویم. امروز که آفتاب امید در افغانستان دمیدن گرفته ما مردم افغانستان به پاس سالهای میزبانی شما برایتان آرزوی عبور از مشکلات و بحران ها می‌کنیم. امید که رنگ آرامش دوباره به کشور بازگردد."

سپس خیال محمد، نامه‌ای از همایون غنی‌زاده، کارگردان برگزیده نگاه نو  را به این شرح خواند: "نامه‌ای از همایون غنی‌زاده که باید موفق شده باشد نگاهی نو به جشنواره تزریق کرده باشد. من که این نامه را می‌خوانم حاکی از آن است که این اتفاق رُخ داده. لذا  با ابراز خرسندی از ایجاد فرصت حضور در جشنواره امسال، اینجانب همایون غنی‌زاده از پذیرفتن این جایزه معذورم امید که در دوره‌های دیگری کارگردان مقبول‌تری برای جشنواره باشیم."

تجلیل از 23 آزاده فیلم «23 نفر»

این مراسم با پخش بخش‌هایی از فیلم سینمایی «23 نفر» ادامه یافت. شهیدی‌فرد هم با اشاره به چند فیلم‌ِ این دوره از جشنواره که بر اساس وقایع تاریخی یا شخصیت‌های تاریخی ساخته شده‌اند؛ از «23 نفر»، «شبی که ماه کامل شد» و «غلامرضا تختی» نام برد. او در ادامه، اسامی آزادگانی را که فیلم «23 نفر» بر اساس زندگی آنها ساخته شده است، خواند و از این آزادگان دعوت کرد تا به همراه بازیگرانی که نقش آنان را بازی کرده بودند، روی صحنه حاضر شوند. هم‌زمان با حضور آزادگان روی صحنه، حاضران در سالن برج میلاد، آنها را ایستاده تشویق کردند.

گوهر خیراندیش، بازیگر با سابقه که برای تقدیر از آزادگان روی صحنه حضور یافته بود، در سخنانی گفت: "من سلام و تعظیم می‌کنم به این قهرمانان کشورم. استادم جناب آقای نصیریان و جناب آقای مشایخی، ببخشید که من ِکوچک ترین جای شما را می‌گیرم. به سینما رفته بودم ولی با این پای آسیب دیده نتوانستم بیشتر فیلم‌ها را ببینم. من برای دیدن «مردی بدون سایه» و «قصر شیرین» به سینما آستارا رفته بودم. وسط این دو فیلم، اکران «بیست و سه نفر» بود که فکر می‌کردم با یک فیلم جنگی که لابد حمایت‌های دولتی را دارد روبه‌رو خواهم شد و می‌خواستم آن را نبینم. اما وقتی فیلم شروع شد، من دیگر نتوانستم آن را رها کنم. به خودم می‌گفتم اگر فرزندان ما در جوانی و نوجوانی بخواهند اینقدر رشادت به خرج بدهند تا یک وجب از خاک ما به دست بیگانه نیفتد و اینجور عمر خود را در اسارت بگذرانند، ما باید چه کنیم؟"

او ادامه داد: "من شاهد یک فیلم با استانداردهای جهانی بودم. بعد از 130 فیلم که بازی کردم و فیلم‌هایی که دیدم، قاب‌بندی‌ها، فیلمبرداری و بازی گرفتن از نابازیگران در این کار آن‌قدر درخشان بود که همه را درگیر خود کرد."

این بازیگر با سابقه با اشاره به اتفاقی که سال 1381 در مراسم پایانی جشنواره فیلم حقیقت در شهر یزد برایش اتفاق افتاد و او به دلیل دست دادن و بوسیدن سر یکی از جوانان فیلمساز به 74 ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد، در سخنانی به شوخی گفت: "آن سال، قاضی دادگاه به لهجه شیرین یزدی به من گفت دوباره اگر خواستی این کار را بکنی، از دور روی دیگران را ببوس. برای همین من از پشت همین تریبون و با فاصله، روی همه این آزادگان عزیز را که به خاطر کشور از خود گذشتند، می‌بوسم."

در ادامه، با حضور گوهر خیراندیش، حبیب احمدزاده، منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما)، عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حسین انتظامی (سرپرست سازمان سینمایی) و ابراهیم داروغه‌زاده (دبیر جشنواره)، از آزادگان فیلم «23 نفر» تقدیر و یک سیمرغ بلورین نمادین به نماینده این آزادگان اهدا شد.

پیام رئیس جمهور از زبان وزیر ارشاد

در ادامه برنامه عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سخنرانی به پشت تریبون دعوت شد که ترجیح داد بخشی از پیام رییس جمهور به جشنواره فیلم فجر که پیش‌تر در رسانه‌ها منعکس شده بود را قرائت کند.

در بخش انتخابی وزیر ارشاد از این پیام تأکید شده است: "هنر هفتم، زبانی گویا برای انتقال مفاهیم و از کارآمدترین ابزارهای توسعه فرهنگی است. صنعت سینما، زبان مشترک همه انسان‌ها و بلکه نسل‌ها، و یکی از قدرتمندترین وسایل ارتباطی جهان است.در چهل‌سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی، سینمای ایران به همت سینماگران و فعالان این عرصه، به درخت ریشه‌دار و پرشاخ‌وبرگی تبدیل شده که از اعتباری جهانی برخوردار است و ثمرات آن از نمادهای بلوغ ملت ایران به شمار می‌رود. این سینمایِ نجیب و بالنده، در بُعد هنری تجلی‌گاه نبوغ جوانان ایرانی، در بُعد پیام، ابزار انتقال عالی‌ترین مفاهیم انسانی و در بُعد صنعتی، زمینه‌ساز تحولی فرهنگ‌ و جامعه‌محور بوده و خواهد بود.

در روزهایی که بدخواهان ایران و ایرانی، با تمام توان و همه ابزارهای سخت و نرم خود در مقابل این ملت صف‌آرایی کرده‌اند و بیش از همه، برای صدمه به «امید» آنها کمر بسته‌اند، سینما در عین تعهد به بازنمایی دغدغه‌های مردم، می‌تواند در این مصاف سرنوشت‌ساز به همراهی ملت بیاید و با امیدآفرینی هنرمندانه و هوشمندانه، محرم و مرهم مردم باشد و عبور از دشواری‌های فعلی را آسان‌تر کند. جشنواره فیلم فجر، نه تنها مهم‌ترین رویداد سینمایی کشور است، بلکه می‌تواند فرصتی مغتنم برای انتقال پیام بلوغ، رشد و پویایی ایران اسلامی به جهانیان باشد."

اهدای جوایز بخش سودای سیمرغ

پوران درخشنده، ریما رامین‌فر، محمد احسانی، محمدعلی باشه‌آهنگر، محمد بزرگ‌نیا، مهرزاد دانش و محمود کلاری داوران بخش سودای سیمرغ بودند که در این بخش از برنامه با دعوت شهیدی‌فرد روی صحنه حاضر شدند و در گوشه‌ای از سن روی صندلی‌هایی که از پیش در نظر گرفته شده بود، مستقر شدند تا جوایز این بخش اهدا شود.

مهرزاد دانش در این بخش بیانیه هیأت داوران را قرائت کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: "تنوع گونه‌ها و لحن ها و سبک های سینمایی از جمله موارد قابل توجه این دوره از جشنواره است، خوشبختانه فیلمسازن امسال قاب های قدیمی را شکسته اند و فضای سینما را تغییر داده اند. موقعیت شناسی سینماگران در درک روح زمانه و نیاز جامعه از نقاط مثبت این جشنواره است."

هیأت داوران همچنین تأکید کردند: "فیلمنامه همچنان چشم اسفندیار سینمای ایران است که باید به آن توجه کرد. همچنین نزد هیات داوران جز سنجه های داوری معیار دیگری وجود نداشت و همه سینماگران کشور فرزندان این آب و خاک هستند."

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی؛ ایمان کریمان (ماجرای نیمروز: رد خون)

در ادامه نامزدهای بخش بهترین جلوه‌های ویژه میدانی شامل محسن روزبهانی برای «23نفر»، ایمان کرمیان برای «سمفونی نهم»، ‌ آرش آقابیک  برای «شبی که ماه کامل شد»، ارشا اقدسی برای «قسم» و ایمان کرمیان برای «ماجرای نیمروز: رد خون» معرفی شدند که سیمرغ بلورین این بخش به ایمان کرمیان برای «ماجرای نیمروز: رد خون» اهدا شد.

کرمیان پس از دریافت این جایزه از دستیاران و عوامل فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» تشکر کرد.

بهترین جلوه‌های ویژه بصری؛ جواد مطوری (مسخره‌باز)

در ادامه نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه بصری شامل جواد مطوری برای «مسخره باز»، محسن خیرآبادی، رضا میثاقی و شهاب نجفی برای «غلامرضا تختی»، هادی اسلامی و امیرسحرخیز برای «23 نفر»، جواد مطوری برای «سرخ پوست» و سینا قویدل برای «ماجرای نیمروز: رد خون» معرفی شدند.

سیمرغ بلورین این بخش به جواد مطوری برای فیلم «مسخره‌باز» اهدا شد.

بهترین چهره‌پردازی؛ ایمان امیدواری (شبی که ماه کامل شد)

در این بخش نامزدهای بهترین چهره‌پردازی شامل ایمان امیدواری برای «شبی که ماه کامل شد»، مجید اسکندری برای «سمفونی نهم»، شهرام خلج برای «ماجرای نیمروز؛ رد خون»، ‌سعید ملکان برای «غلامرضا تختی»، ‌ عباس عباسی برای «۲۳ نفر» و ایمان امیدواری برای «مسخره باز» معرفی شدند.

سیمرغ بلورین این بخش به ایمان امیدواری برای «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.

بهترین طراحی لباس؛ محمدرضا شجاعی (شبی که ماه کامل شد)

سیمرغ بهترین طراحی لباس به محمدرضا شجاعی برای «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.  مشکین مهرگان برای «سمفونی نهم»، محمدرضا شجاعی برای «ماجرای نیمروز: ردخون»، امیر ملک پور برای «غلامرضا تختی» و الهام معین برای «مسخره باز» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

بهترین طراحی صحنه؛ کیوان مقدم (غلامرضا تختی)

سهیل دانش برای «مسخره باز»،  محمدرضا شجاعی برای «شبی که ماه کامل شد»، کیوان مقدم برای «غلامرضا تختی»، محسن نصراللهی برای «متری شش و نیم» و «سرخپوست» و کامیاب امینی عشایری برای «23 نفر» نامزدهای بخش بهترین طراحی لباس بودند که پس از پخش ویدئوی معرفی آنها سیمرغ بلورین این بخش به کیوان مقدم برای فیلم «غلامرضا تختی» رسید.

بهترین صدابرداری؛ ایرج شهزادی (متری شیش و نیم)

نامزدهای بخش بهترین صدابرداری شامل ایرج شهزادی برای «متری شش و نیم»، مسیح سراج برای «پالتو شتری»، بهمن اردلان برای «23 نفر»، ‌منصور شهبازی برای «طلا» و مهدی ابراهیم‌زاده برای «قسم» معرفی شدند.

ایرج شهزادی برای «متری شیش و نیم» توانست سیمرغ بلورین این بخش را از آنِ خود کند. شهزادی بعد از دریافت این سیمرغ گفت: "از همکارانم در این پروژه تشکر می‌کنم، همچنین از تیم درجه یک فیلم‌های «ناگهان درخت» و «سرخ پوست» تشکر می‌کنم."

بهترین صداگذاری؛ مهرشاد ملکوتی (ماجرای نیمروز: رد خون)

امیرحسین قاسمی برای «متری شیش و نیم»، حسین ابوالصدق برای «سمفونی نهم»، مهرشاد ملکوتی برای «ماجرای نیمروز: رد خون»، امیرحسین قاسمی برای «غلامرضا تختی» و آرش قاسمی «شبی که ماه کامل شد» نامزدهای بهترین صداگذاری بودند که از این میان سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به مهرشاد ملکوتی برای فیلم «ماجرای نیمروز: رد خون» اهدا شد.

مهرشاد ملکوتی هم پس از دریافت سیمرغ خود از همکاران و عوامل فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز: رد خون» تشکر کرد.

بهترین تدوین؛ بهرام دهقانی (متری شیش و نیم)

در بخش بهترین تدوین، محمدرضا موئینی برای «سمفونی نهم»، ‌بهرام دهقانی برای «متری شیش و نیم»، ‌خشایار موحدیان برای «قسم»، محمدنجاریان برای «ماجرای نیمروز: ردخون» و میثم مولایی برای «غلامرضا تختی» به عنوان نامزد معرفی شدند.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین در این بخش به بهرام دهقانی برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد. جمال ساداتیان تهیه‌کننده این فیلم به نمایندگی از بهرام دهقانی که به دلیل سفر امکان حضور در مراسم را نداشت، این جایزه را دریافت کرد.

بهترین موسیقی متن؛ امین هنرمند (قصر شیرین)

پیمان یزدانیان برای «متری شیش و نیم» و «بنفشه آفریقایی»، امین هنرمند برای «قصر شیرین»، ‌افشین عزیزی برای «غلامرضا تختی»، ‌مسعود سخاوت دوست برای «شبی که ماه کامل شد» و کریستف رضاعی برای «ناگهان درخت» و «سال دوم دانشکده من» نامزدهای بخش بهترین موسیقی متن بودند که از میان آنها سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به امین هنرمند برای فیلم «قصر شیرین» اهدا شد.

بهترین فیلمبرداری؛ حمید خضوعی ابیانه (غلامرضا تختی)

در بخش بهترین فیلم‌برداری حمید خضوعی برای «غلامرضا تختی»، ‌ هومن بهمنش برای «متری شیش و نیم»، ‌شهرام نجاریان برای «خون خدا»، ‌علی قاضی برای «مسخره باز»، هادی بهروز برای «ماجرای نیمروز: ردخون» و مسعود سلامی برای «آشفته‌گی» به‌عنوان نامزد معرفی شدند.

محمود کلاری که در این بخش به نمایندگی از هیأت داوران برای معرفی برترین فیلمبرداری پشت میکروفن قرار گرفت پیش از اهدای سیمرغ بهترین فیلمبرداری گفت: "سطح فیلمبرداری سینمای ایران به سطح جهانی رسیده است و کار همه عالی بود. کاش می توانستیم کاندیدهای بیشتری معرفی کنیم."

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به حمید خضوعی‌ابیانه برای فیلم «غلامرضا تختی» اهدا شد. حمید خضوعی‌ابیانه هم به دلیل مسافرت در این مراسم حضور نداشت و مدیرتولید فیلم به نمایندگی جایزه‌اش را دریافت کرد.

بهترین نقش مکمل زن؛ فرشته صدرعرفایی (شبی که ماه کامل شد)

زهره عباسی «ناگهان درخت»، ژیلا شاهی «قصر شیرین»، فرشته صدرعرفایی «شبی که ماه کامل شد»، نیوشا علیپور «قصر شیرین» و پانته‌آ پناهی‌ها «درخونگاه» نامزدهای بهترین بازیگر مکمل زن بودند که از میان آنها سیمرغ بلورین این بخش به فرشته صدرعرفایی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید.

فرشته صدرعرفایی بعد از دریافت سیمرغ بلورین خود از همه عوامل پروژه «شبی که ماه کامل شد» تشکر کرد و گفت: "آرزو می‌کنم دنیای ما دنیای عشق در برابر تکفیر، صلح در برابر جنگ، دوستی در برابر دشمنی باشد."

بهترین نقش مکمل مرد؛ علی نصیریان (مسخره‌باز)

آرمین رحیمیان برای «شبی که ماه کامل شد»، نوید محمدزاده برای «متری شیش و نیم»، حسن پورشیرازی برای «قسم»، یونا تدین برای «قصر شیرین»، ‌علی نصیریان برای «مسخره باز» و جواد عزتی برای «ماجرای نیمروز: رد خون» نامزدهای بخش بهترین نقش مکمل مرد بودند که از میان آنها سیمرغ بلورین این بخش به علی نصیریان برای فیلم «مسخره‌باز» اهدا شد.

باشه‌آهنگر به نمایندگی از هیأت داوران قبل از اهدا سیمرغ بلورین بهترین مکمل مرد تاکید کرد: "انتخاب در این بخش بسیار سخت بود و همه نامزدها بسیار عالی بودند."

علی نصیریان نیز پس از دریافت این جایزه تأکید کرد: "تا به حال سیمرغ نگرفته بودم و حالا بعد از 40 سال، سیمرغ درجه 2 به من دادند که البته با افتخار آن را می‌پذیرم. حس کردم باید در این مراسم باشم تا از این تریبون استفاده کنم و بگویم که آدم سعادتمندی بودم که در این سن این امکان را پیدا کردم تا با کسی که جای نوه‌ام است یعنی همایون غنی‌زاده کار کنم، سناریوی «مسخره‌باز» برای من بسیار جذاب بود و شانس من بود که در یک کار خلاق و نوآورانه شرکت کنم. من برای همایون غنی زاده آتیه درخشانی در سینمای ایران می‌بینم."

جمشید مشایخی پیش از استقرار علی نصیریان در جای خود او را در آغوش گرفت و در سخنان کوتاهی درگذشت همسر این هنرمند را به او تسلیت گفت.

بهترین انیمیشن؛ آخرین داستان (اشکان رهگذر)

از میان سه انیمیشن «آخرین داستان» ساخته اشکان رهگذر، «شب آفتابی» به کارگردانی علی مدنی و «بنیامین» به کارگردانی محسن عنایتی سیمرغ بلورین این بخش به اشکان رهگذر اهدا شد.

اشکان رهگذر نیز بعد از دریافت سیمرغ بهترین انیمیشن گفت: "از همه عوامل این انیمیشن تشکر می کنم که تلاش کردند تا کاری ساخته شد که بتوان نام فردسی و شاهنامه را برای آن آورد."

بهترین فیلم هنروتجربه؛ مسخره‌باز (همایون غنی‌زاده)

همایون غنی‌زاده که در بخش «نگاه نو» سیمرغ فیلم «مسخره‌باز» را دریافت نکرده بود با قبول سیمرغ بلورین بخش هنروتجربه روی سن حاضر شد و گفت: "آقای نصیریان گفتند بعد از 60 سال هیچ سیمرغی دریافت نکرده بودند اما امشب دو سیمرغ به من می‌دهند! سیمرغ اول را نگرفتم چون آن سیمرغ را دوست نداشتم چرا که فیلم من موفق نشد نگاه نویی به جشنواره تزریق کند، اما این سیمرغ هنر و تجربه را دوست دارم، اجازه دهید برای بخش نگاه نو، نگاه سلیقه‌ای خود را داشته باشم."

بهترین بازیگر نقش اول زن؛ الناز شاکردوست (شبی که ماه کامل شد)

مهناز افشار برای «قسم»، ‌الناز شاکردوست برای «شبی که ماه کامل شد»، ژاله صامتی برای «درخونگاه»،  بهنوش طباطبایی برای «ماجرای نیمروز: رد خون» و  فاطمه معتمدآریا  برای «بنفشه آفریقایی» نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن این دوره بودند که از میان آنها الناز شاکردوست برای «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ بلورین را دریافت کرد.

الناز شاکردوست بعد از دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش زن گفت: "همیشه خیال می‌کردم این مسیر را با دویدن بیایم اما امروز نتوانستم بدوم اما خدا را شکر که آمدم. خوشحالم و فکر می‌کنم تشویق‌های شما ارزش تلاش‌های روحی و جسمی را داشت."

وی ادامه داد: "از خانم آبیار تشکر می‌کنم که در تاریک‌ترین لحظه زندگی‌ام این نقش را به من پیشنهاد داد. نقش فائزه برای من مسئولیت داشت چرا که نقش مادری را بازی کردم که نماینده همه مادرانی است که آینده فرزند برایشان مهم است."

شاکردوست در پایان گفت: "اعظم محسن دوست مادر فائزه که نقشش را در فیلم بازی کردم، من را دخترم خطاب کرد که این هم جایزه بزرگی برای من بود."

بهترین بازیگر نقش اول مرد؛ هوتن شکیبا (شبی که ماه کامل شد)

در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد، حامد بهداد (قصر شیرین)،‌ امین حیایی (درخونگاه)،‌ هوتن شکیبا (شبی که ماه کامل شد)،‌ پیمان معادی (متری شیش و نیم) و نوید محمدزاده (سرخپوست) کاندیدا بودند که از میان آنها هوتن شکیبا برای «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ بلورین این بخش را دریافت کرد.

شکیبا بعد از دریافت سیمرغ بهترین بازیگر مرد گفت: "خیلی خوشحالم که این جایزه را گرفته‌ام و خوشحال‌ترم که خانواده‌ام در حال بزرگ شدن است، خانواده من، خانواده تئاتر، خانواده شبی که ماه کامل شد و خانواده سینما و خانواده خودم است. از هیات داوران متشکرم که اجازه داد نامم در کنار نامزدهای این بخش حامد بهداد، امین حیایی، نوید محمدزاده و پیمان معادی باشد."

بهترین فیلمنامه؛ محسن قرایی و محمد داوودی (قصر شیرین)

برای اهدای جوایز اصلی این دوره از جشنواره عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره هم به ترکیب هیأت داوران حاضر روی سن اضافه شدند.

در بخش بهترین فیلمنامه محسن تنابنده برای «قسم»، محسن قرائی، محمد داوودی برای «قصر شیرین»، نیما جاویدی برای «سرخ پوست»، پرویز شهبازی برای «طلا» و نرگس آبیار و مرتضی اصفهانی برای «شبی که ماه کامل شد» به‌ عنوان نامزد معرفی شدند که سیمرغ بلورین این بخش به محسن قرایی و محمد داوودی برای «قصر شیرین» اهدا شد.

محسن قرایی پس از دریافت این سیمرغ از رضا میرکریمی و حامد بهداد به‌ دلیل اجرای خوبشان که موجب ارتقای فیلمنامه سپاسگزاری کرد.

جایزه ویژه هیأت داوران؛ سرخ‌پوست (نیما جاویدی)

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران در ادامه برنامه به فیلم «سرخ‌پوست» به کارگردانی نیما جاویدی اهدا شد. جاویدی در مراسم حضور نداشت و یکی از عوامل فیلم به نمایندگی این سیمرغ را دریافت کرد.

بهترین کارگردانی؛ نرگس آبیار (شبی که ماه کامل شد)

بهرام توکلی برای «غلامرضا تختی»،‌ نیما جاویدی برای «سرخ پوست»،‌ نرگس آبیار برای «شبی که ماه کامل شد»، سعید روستایی برای «متری شیش و نیم»، رضا میرکریمی برای «قصرشیرین» و محمدحسین مهدویان برای «ماجرای نیمروز: ردخون» نامزد بخش بهترین کارگردانی بودند که از میان آنها نرگس آبیار برای «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد.

نرگس آبیار بعد از دریافت سیمرغ خود گفت: "نمی‌دانم چه بگویم، همیشه می‌گفتم که در جشنواره‌های خارجی جایزه گرفته‌ام، اما در ایران هیچوقت جایزه نگرفته‌ام اما امشب این اتفاق افتاد، می‌دانم دوستان دیگر کارگردان از اینکه این سیمرغ را نگرفته‌اند احتمالا ناراحت هستند و این من را دلگیر می‌کند، اما این سیمرغ برای همه کارگردانان نامزد این بخش است. از مادر فائزه، اعظم محسن دوست برای همراهی‌اش تشکر می‌کنم."

بهترین فیلم؛ شبی که ماه کامل شد (تهیه‌کننده: محمدحسین قاسمی)

سرخ پوست (تهیه‌کننده مجید مطلبی)، شبی که ماه کامل شد (تهیه‌کننده محمدحسین قاسمی)،‌ غلامرضا تختی (تهیه‌کننده سعید ملکان)،‌ متری شیش و نیم (تهیه‌کننده جمال ساداتیان)،‌ ماجرای نیمروز: ردخون (تهیه‌کننده محمد رضوی) و قصر شیرین (تهیه‌کننده رضا میرکریمی) نامزدهای بخش بهترین فیلم جشنواره بودند.

سیمرغ بلورین این بخش به «شبی که ماه کامل شد» به تهیه‌کننده محمدحسین قاسمی اهدا شد.

محمد حسین قاسمی نیز گفت: "از همه تشکر می‌کنم و اصل و فرع این جایزه را به اعظم محسن‌دوست اهدا می‌کنم."

بهترین فیلم از نگاه مردم؛ متری شیش و نیم (جمال ساداتیان)

«ماجرای نیمروز: رد خون»، «شبی که ماه کامل شد»، «غلامرضا تختی» و «سرخ‌پوست» به ترتیب فیلم‌های پنجم تا دوم فهرست فیلم‌های محبوب تماشاگران این دوره از جشنواره بودند که در رقابت نزدیک با این فیلم‌ها «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی توانست بیشتری آرای مردمی جشنواره را از آنِ خود کرده و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کند.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما که برای اعلام این آمار روی سن حاضر شده بود، پیش از اعلام این جایزه در سخنان کوتاهی گفت:‌ :باور دارم دیگر نهادهای کشور باید از سینما یاد بگیرند که چگونه سینمای ایران مرحم زخم‌ها است؛ ما زخم نمی‌زنیم اما هر کس زخم می‌زند حتما به عقوبت کار خود می‌رسد."

جمال ساداتیان تهیه‌کننده «متری شیش و نیم» که برای دریافت این جایزه روی صحنه آمد از عوامل این فیلم دعوت کرد تا او را همراهی کند. هومن بهمنش مدیر فیلمبرداری و سعید روستایی کارگردان این فیلم سخنان کوتاهی در این بخش مطرح کردند.

روستایی با گلایه ضمنی از عدم همراهی نیروی انتظامی با فیلم «متری شیش و نیم» گفت: "پشت دستم را داغ کردم که دیگر پلیس نه فقط از جلوی دوربین که از پشت دوربین فیلمم هم رد نشود!"

مراسم پایانی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با پخش کلیپی از سکانس‌های فیلم‌های مطرح تاریخ سینما به کار خود پایان داد.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...