همسفران اندک عطاران به تایلند

بر خلاف پیش‌بینی‌ها فیلم تازه کاهانی اکران نیمه دوم پاییز 97 را متحول نکرد
جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۷:۳۹

اکران نیمه دوم پاییز در گیشه به نسبت اکران بهاری و حتی تابستان نتوانست موفق باشد. فروش‌های بالای 10 میلیارد چند وقتی است، رقابتی میان فیلم‌های روی پرده ایجاد کرده اما در اکران دوم پاییز از میان 15 فیلم در حال نمایش، جز «مغزهای کوچک زنگ‌زده» هومن سیدی در 7 هفته اکران خود، هیچ فیلمی حتی به فروش 10 میلیاردی نرسیده است. حالا همه امیدها به «خانم یایا» است؛ فیلمی که پیش‌بینی‌ می‌شد حتی در روزهای نخستین، اکران فروش خوبی داشته باشد اما این فیلم علاوه بر این که در فروش با آنچه انتظار می‌رفت فاصله دارد، نتوانسته رضایت تماشاگرانش را جلب کند.

یک ناامیدی پاییزی
نام رضا عطاران در کنار حمید فرخ‌نژاد و امین حیایی و کنجکاوی برای تماشای فیلمی که در تایلند ساخته شده، می‌تواند هر تماشاگر فیلمی را راهی سالن‌های سینما کند؛- البته در این میان نمی‌توان نام عبدالرضا کاهانی را به سبب فیلم‌ها و حواشی‌اش نادیده گرفت.- هر چند به گفته منوچهر زبردست، پخش‌کننده فیلم «خانم یایا» توانسته در 12 روز اکران با داشتن سالن‌های نمایش یک‌ میلیارد و 800 میلیون تومان فروش داشته باشد اما به‌ نظر می‌رسد آخرین ساخته کاهانی نتوانسته رضایت مخاطبان سینما را به‌دست بیاورد و به مذاق منتقدان سینمایی خوش بیاید. حضور بازیگرانی چون رضا عطاران و نوع تبلیغات و تیزرهایی که از فیلم پخش شده است، باعث شده که تماشاگران خود را برای فیلم طنز آماده کنند اما مضمون فیلم غیر از طنز است. حالا این انتقادات در 2 هفته اول اکران به جایی رسیده که برخی بازیگران در صفحات شخصی خود درباره فیلم توضیح داده‌اند و البته کاهانی هم آب پاکی را روی دست تماشاگر فیلمش ریخته و گفته است: "من همین هستم". حالا باید دید اکران فیلم در هفته‌های سوم و چهارم چگونه است؟ تماشاگران سینمای ایران «خانم یایا» را دوست خواهند داشت؟

آستیگمات و سرو زیر آب می‌آیند
 ترافیک اکران فیلم‌ها با پایان دومین‌ماه پاییزی شدت گرفته؛ با وجود نمایش 15 فیلم، از امروز 2 فیلم دیگر به اکران پاییزی اضافه می‌شود تا تعداد آمار نمایش فیلم‌های تولید شده و دیده‌ نشده تا آغاز جشنواره کمتر شود. غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش می‌گوید: "در آخرین جلسه شورای صنفی مقرر شد تا «سرو زیر آب» ساخته محمدعلی باشه آهنگر به سرگروهی آزادی و «آستیگمات» ساخته مجیدرضا مصطفوی به سرگروهی باغ کتاب از امروز، 30 آبان‌ماه اکران خود را آغاز کنند".

 یک آمار متناقض
سینما تیکت به‌ عنوان منبعی برای درج آمار و ارقام فروش همیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این‌ بار این رقم‌های فروش با ارقام فروشی که پخش‌کنندگان داده‌اند، فاصله دارد. با این حال در جدول فروش، اطلاعات 2 فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» و «تهران- لوس‌آنجلس» به‌ دلیل عدم‌ اعلام آمار توسط دفتر پخش 2 فیلم، بر اساس اطلاعات سینما تیکت نوشته شده است! با این حال «تهران- لوس‌آنجلس» تینا پاکروان در 5 هفته اکران خود به 6 میلیارد رسیده است و آخرین ساخته هومن سیدی هم 10 میلیارد تومان را رد کرده است.

فیلم‌های در انتظار اکران
فرجی همچنین از قراردادهای دیگر اکران نیز خبر داد: "«بمب؛ یک عاشقانه» ساخته پیمان معادی در گروه ماندانا بعد از «وای آمپول» علیرضا محمودی، «مارموز» ساخته کمال تبریزی بعد از «آستیگمات» در گروه باغ کتاب و «قانون مورفی» ساخته رامبد جوان بعد از «پاستاریونی» ساخته سهیل موفق در گروه استقلال ثبت شده‌اند و در نوبت اکران هستند.منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...