آتش اختلافات نتفلیکس و سینماداران ایتالیایی دوباره بالا گرفت

سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۶:۴۱

نزاع میان کمپانی آمریکایی نتفلیکس و صنعت سینمای ایتالیا بر سر چگونگی اکران فیلم ها با صدور بیانیه‌ای از سوی گروهی از سینماداران ایتالیایی مبنی بر تحریم فیلم های نتفلیکس دوباره بالا گرفت.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، کنسرسیوم «UniCi» با صدور بیانیه ای اعلام کرد که تا زمان تصویب قوانین جدید برای حمایت از توزیع کنندگان فیلم در ایتالیا از عرضه «Day and Date» (یا همان اکران سینمایی همزمان با پخش آنلاین) فیلم های تولیدی «نتفلیکس» خودداری می کند.

UniCi شبکه ای متحد از سینماداران مستقل ایتالیایی است که در مجموع 15 درصد از سهم بازار فروش فیلم در ایتالیا را در اختیار دارند. آندریا مالوچلی رییس این تشکیلات در بیانیه شدیدالحنی خواستار وضع قوانین جدید بر کل صنعت فیلم ایتالیا و تضمین اکران های رسمی در این کشور شده است.

بحران بین سینماداران و پخش کنندگان ایتالیایی و نتفلیکس از زمان برگزاری هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم ونیز بالا گرفت؛ رویدادی که شاهد عرضه چندین فیلم تولیدی این کمپانی در بخش های مختلف بود.

این جریان کمی قبل از آن در جشنواره فیلم کن نیز اتفاق افتاده بود ولی مسئولان جشنواره نتوانستند در مقابل لابی قدرتمند سینماهای فرانسه مقاومت کنند. بنابر قوانین سینمایی فرانسه همه فیلم های حاضر در بخش رقابتی جشنواره فیلم کن می بایست در سینماهای آن کشور اکران شوند؛ امری که بر خلاف سیاست های نتفلیکس است که سیستم آن بر مبنای عرضه آنلاین یا در نهایت اکران محدود و همزمان در سالن های سینماست. آن درگیری سرانجام به خروج فیلم های نتفلیکس از جشنواره کن منتهی شد ولی در ایتالیا این فیلم ها نه تنها اکران شد که حتی جایزه شیر طلایی را برای «Roma» ساخته آلفونسو کوارون تولید کمپانی نتفلیکس به ارمغان آورد.

اگرچه بلافاصله بعد از جشنواره ونیز فیلم «روی پوست من» درام پلیسی نتفلیکس به کارگردانی آلسیو چرمونینی در سینماهای ایتالیا اکران شد اما بسیاری از سینماداران با اعتراض به سودجویی نتفلیکس و عرضه همزمان آنلاین آن دست به اعتراض زده و پخش فیلم را تحریم کردند؛ امری که به استعفای آندریا اوچپینتی مدیر کمپانی «لاکی رد» که پخش سینمایی فیلم را بر عهده داشت از ریاست انجمن توزیع‌کنندگان سینمای ایتالیا «ANICA» منجر شد.

صنعت سینما در ایتالیا از سال گذشته و همزمان با افزایش دانلودهای غیرقانونی روندی نزولی در پیش گرفته و حال دست اندرکاران معتقدند ورود این ابرکمپانی آمریکایی و اکران های آنلاین همزمان، بیش از پیش به این صنعت لطمه وارد می کنند.

بیانیه UniCi در ادامه به طور جد از وزارت فرهنگ ایتالیا خواستار شفاف سازی کانال های توزیع فیلم و روندهای اکران سینمایی در آن کشور شده است.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...