تجلیل از انیو موریکونه در حضور بزرگان هنر ایتالیا

موتزارت سینما در آغوش رییس جمهور
دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۶:۱۶

در مراسمی که به مناسب نودمین سالگرد تولد انیو موریکونه آهنگساز مطرح ایتالیایی برگزار شد، رییس جمهوری این کشور نیز حضور یافت.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، به مناسبت نودمین سالگرد تولد انیو موریکونه آهنگساز، تنظیم‌کننده و رهبر ارکستر ایتالیایی مراسمی در تالار بزرگ شهر رم برگزار و از این ستاره موسیقی تجلیل شد.

موریکونه تا کنون بیش از 100 قطعه موسیقی کلاسیک و بیش از 500 اثر برای فیلم های سینمایی و تلویزیونی ساخته است که موسیقی سه گانه «دلار» سرجیو لئونه شامل فیلم های «به خاطر یک مشت دلار» (1964)، «به خاطر چند دلار بیشتر» (1965) و «خوب، بد، زشت» (1966) از آن دست است. او علاوه بر دریافت اسکار افتخاری برای یک عمر فعالیت هنری در سال 2007، جایزه بهترین موسیقی فیلم مراسم اسکار سال 2016 را نیز برای «هشت نفرت انگیز» تارانتینو در سن 87 سالگی از آنِ خود کرد.


سرجیو ماتارلا رییس جمهوری ایتالیا که در سالن «پارکو دلا موزیکا» رم حضور داشت، در پایان مراسم در حرکتی غیرمنتظره از سن بالا رفته و این موسیقیدان برجسته را در آغوش کشید.

جوزپه تورناتوره کارگردان صاحب سبک ایتالیایی که این روزها مشغول ساخت مستندی درباره موریکونه است نیز در این مراسم حضور یافته بود. نیکولا پیووانی دارنده اسکار بهترین موسیقی برای فیلم «زندگی زیباست» (1977) و داریو ماریانلی آهنگساز «تاوان» (2007) از دیگر مهمانان این برنامه بودند.موریکونه همچنین در بخشی از این مراسم، رهبری ارکستر دو قطعه از خاطره انگیزترین آثار خود یعنی موسیقی فیلم های «ماموریت مذهبی» (1968) و «افسانه 1900» (1998) را به دست گرفت. او بعدا در گفتگو با خبرنگاران گفت که در آغاز مسیر حرفه ای خود از بیان این که موسیقی فیلم می نوشت خجل بود و این کار را خصوصا از پتراسی، معلم خود پنهان می کرد.

در کارنامه هنری موریکونه کار با کارگردانان بزرگ دیگری چون برناردو برتولوچی، رومن پولانسکی، فرانکو زفیرلی، الیور استون و پیر پائولو پازولینی دیده می شود. روزنامه گاردین در فوریه سال 2001 با انتشار مقاله‌ای وی را «موتزارت سینما» لقب داد.

 انیو موریکونه 10 نوامبر (19 آبان) نود ساله می شود.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...