بوکر طلایی برای «بیمار انگلیسی‌»

برنده برندگان بوکر معرفی شد
دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۷:۱۱

رمان مشهور «بیمار انگلیسی» اثر مایکل آنداچی برنده جایزه «بوکر طلایی» شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از گاردین، جایزه بوکر طلایی با رای مردم به رمان «بیمار انگلیسی»‌ اثر تحسین‌شده مایکل آنداچی رسید. این جایزه به مناسبت پنجاهمین سالگرد پایه‌گذاری جایزه بوکر اهدا می‌شود.

رمان «بیمار انگلیسی» سال 1992 به صورت مشترک در کنار رمان «گرسنگی مقدس» اثر بری آنسورث برنده جایزه ادبی بوکر شده بود.

از زمان پایه‌گذاری بوکر تا کنون 52 اثر این جایزه را دریافت کرده‌اند. برای اهدای بوکر طلایی جمعی از داوران آثار برنده بوکر در دهه‌های مختلف را بررسی کردند و از هر دهه یک کتاب انتخاب شد. در نهایت از میان این پنج کتاب انتخاب شده با رای مردم رمان «بیمار انگلیسی» افتخار دریافت بوکر طلایی را از آن خود کرد.


می‌توان دلیل موفقیت «بیمار انگلیسی» در دریافت بوکر طلایی و جذب آرای مردمی را در شهرت بسیار زیاد آن دانست. فیلم سینمایی «بیمار انگلیسی» (1996) به کارگردانی آنتونی مینگلا و بازی رالف فاینس، کریستین اسکات تامس و ژولیت بینوش با اقتباس از این کتاب ساخته شد و 9 جایزه اسکار از جمله جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را از آنِ خود کرد.

آنداچی در پایان مراسم بوکر طلایی که در لندن برگزار شد، ضمن یاد کردن از نویسندگان بزرگی که برنده بوکر نشدند، اعتراف کرد که از سال 1992 به این سو کتاب «بیمار انگلیسی» را نخوانده است.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...