ابرقهرمان‌های 2 میلیارد دلاری سینما

بازگشت «جنگ ستارگان»‌ به گیشه
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۶:۴۷

در حالی که «انتقام‌جویان» به فروش 2 میلیارد دلاری در جهان چشم‌ دوخته‌اند، رقابت در گیشه با ورود فیلم «سولو: داستانی از جنگ ستارگان» داغ‌تر شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، سرمایه‌گذاری‌های چند سال گذشته والت‌دیزنی به بار نشسته است. اکنون فیلم‌های این کمپانی یکی پس از دیگری روی پرده به موفقیت‌های تجاری بزرگی دست پیدا می‌کنند. «پلنگ سیاه»، «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت»‌ و در تازه‌ترین نمونه «سولو: داستانی از جنگ ستارگان» بی‌رقیب در گیشه سینمای جهان در سال 2018 یکه‌تازی کرده‌اند.

«سولو: داستانی از جنگ ستارگان» داستانی جانبی از دنیای «جنگ ستارگان» را روی پرده نقره‌ای روایت می‌کند و در آن سراغ هان سولو یکی از شخصیت‌های اصلی و محبوب این حماسه‌ فضایی رفته است.


این فیلم در سه روز نخستی که در آمریکای شمالی روی‌ پرده رفت کمتر از 100 میلیون دلار فروش داشت اما همین میزان کافی بود تا صدر جدول پرفروش‌های سینما را از آن خود کند. البته پیش‌بینی‌ها فروشی فراتر از این میزان برای «سولو» در نظر گرفته بودند.

«سولو: داستانی از جنگ ستارگان»‌ که نخستین بار در هفتادویکمین دوره جشنواره کن به نمایش درآمد، خارج از مرزهای آمریکای شمالی در اکثر بازارهای بین‌المللی سینما از جمله چین نیز روی پرده رفت و در مجموع در گیشه بین‌المللی فروشی برابر با 65 میلیون دلار به نام خود ثبت کرد. به این ترتیب حاصل سه روز نخست اکران جهان «سولو» به 148 میلیون و 300 هزار دلار رسید. البته فروش متوسط فیلم در گیشه بین‌الملل قابل پیش‌بینی بود چرا که هیچگاه فیلم‌های «جنگ ستارگان» خارج از آمریکای شمالی فروش فوق‌العاده‌ای نداشتند.

کمپانی دیزنی سال 2012 استودیوی «لوکاس فیلم» را به قیمت 4 میلیارد دلار خرید و به این ترتیب مالک مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» شد. از آن پس هفتمین قسمت از این مجموعه را با عنوان «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» با فروش بالای 2 میلیارد دلار به بازار سینما عرضه کرد. «نیرو برمی‌خیزد» سری فیلم‌های «جنگ ستارگان» را پس از مدت طولانی غیبت احیا کرد. این فیلم در افتتاحیه‌ای رکوردشکن در دسامبر سال 2015 روی پرده سینما رفت. پس از آن نیز فیلم‌های «یاغی یک: داستانی از جنگ ستارگان» و «آخرین جدای»‌ روی پرده سینِما رفت.

«سولو» به کارگردانی ران هاوارد در حالی روی پرده سینِما رفت که فیلمی پرفروش مانند «ددپول 2» تازه روی پرده رفته بود. به عقیده کارشناسان سینما یکی از دلایل فروش کمتر از انتظار این فیلم را می‌توان حضور رقبایی قدرتمند روی پرده سینما دانست.

در فیلم «سولو: داستانی از جنگ ستارگان» ستارگانی از سریال‌های پرطرفدار از جمله امیلیا کلارک و تاندی نیوتون در کنار آلدن ارنرایک و وودی هارلسون ایفای نقش کرده‌اند. در این فیلم گروهی یاغی و مزدور با هان سولو همراه می‌شوند تا جلوی کارهای شیطانی فردی را بگیرند.

در آغاز قرار بود که کریستوفر میلر و فیل لُرد کارگردانی این اثر سینمایی را به عهده بگیرند اما پس از خروج آنها از گروه فیلمسازی، ران هاوارد کارگردانی را انجام داد.

در حضور فیلم‌های پرفروشی مانند «ددپول 2» و «انتقام‌جویان» استودیوی دیگری به غیر از دیزنی جسارت اکران فیلم تازه‌ای را پیدا نکرد و «سولو»‌ تنها فیلم تازه اکران هفته بود.

«ددپول 2» در دومین هفته اکران به فروش 42 میلیون و 700 هزار دلاری دست پیدا کرد. این فیلم در گیشه بین‌المللی نیز 57 میلیون دلار فروش داشت. به نظر می‌رسد که تا پایان روز دوشنبه فروش جهانی این فیلم متفاوت ابرقهرمانی از نیم میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

دیگر فیلم پرفروش هفته گذشته «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» بود که در پنجمین هفته اکران هنوز مخاطبان زیادی دارد. مجموع فروش جهانی این فیلم به 1 میلیارد و 900 میلیون دلار رسیده است و به زودی به جمع فیلم‌های دو میلیارد دلاری تاریخ سینِما خواهد پیوست.

در هیاهوی اکران پر زرق و برق فیلم‌های ابرقهرمانی و فضایی، فیلم‌ «باشگاه کتاب» نیز مخاطبانی به خود جذب کرد که بیشتر آنها زنان مسن‌تر بودند. این فیلم در دومین هفته اکران به فروش 9 میلیون و 500 هزار دلاری دست پیدا کرد.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...