انتقاد نخست وزیر بلژیک از اعطای دکترای افتخاری به کن لوچ

جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۷:۱۵

نخست وزیر بلژیک یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور خود را برای برنامه بزرگداشت و اعطای دکترای افتخاری به کن لوچ، کارگردان بریتانیایی سرزنش کرد و افزود که نباید اتهامات مطرح شده علیه وی مبنی بر «یهود ستیز» بودن را نادیده گرفت.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از گاردین؛ شارل میشل، نخست وزیر بلژیک طی سخنرانی در «کنیسه بزرگ بروکسل» به مناسبت هفتادمین سالگرد تشکیل اسرائیل گفت:‌ "هرگونه اقدام یهود ستیزانه‌ای از هر نوعی و از طرف هر شخصی که باشد نباید نادیده گرفته شود. حتی اگر از دانشگاه محل تحصیل خودِ من باشد."

اشاره نخست وزیر بلژیک به حمایت این کارگردان بریتانیایی از فلسطینیان و برخی اظهارات وی درباره اسرائیل است. وی در زمره هنرمندانی است که خواهان «تحریم فرهنگی اسرائیل» هستند اما در عین حال آقای لوچ همواره اتهام «یهود ستیز» بودن را به شدت رد کرده است.

دانشگاه آزاد بروکسل روز پنجشنبه 26 آوریل در مراسمی از چهره‌های مطرح رشته‌های مختلف تقدیر کرد که نام این کارگردان 81 ساله سینما نیز در میان افرادی بود که به آنها دکترای افتخاری اعطا شد.

دفتر نخست وزیری بلژیک نیز این اظهارات شارل میشل را به منزله بی اعتبار شدن این دکترای افتخاری خواند و افزود: "نخست وزیر این مساله را به دقت بررسی کرده و باور دارد که اظهارات جنجال برانگیز این کارگردان، لغو دکترای افتخاری را توجیه می‌کند."

دفتر آقای میشل به یک روزنامه بلژیکی گفت: "مسلما نخست وزیر قصد زیر سوال بردن آزادی آکادمیک را ندارد و دانشگاه برای این کار نیازی به اجازه وی ندارد اما می‌تواند نظر خود را در این باره بگوید و در حال حاضر اعطای دکترای افتخاری به چنین فردی را درست نمی‌داند."مشخص نیست که منظور نخست وزیر بلژیک از «سخنان جنجالی اخیر» کن لوچ چیست. اما این کارگردان که بارها حمایت خود را از جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر بریتانیا ابراز کرده است، اخیرا پس از شرکت نمایندگان پارلمان بریتانیا در تظاهرات «مخالفت با یهودی ستیزی» گفته بود که نمایندگان حزب کارگر که در این تظاهرات شرکت کرده اند باید از حزب اخراج شوند.

کن لوچ در سال 2016 برای فیلم «من، دانیل بلیک» و در سال 2006 برای فیلم «بادی که در مرغزار می وزد» جایزه نخل طلای جشنواره کن را از آنِ خود کرد.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...