تهدیدی جدی برای جشنواره فیلم کن

شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۶:۴۴

رویارویی جشنواره فیلم کن و شرکت نتفلیکس به مرحله جدیدی وارد شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوودریپورتر، نتفلیکس تهدید کرد که دیگر هیچ یک از محصولاتش را به جشنواره کن نخواهد فرستاد. این تهدید در نتیجه سخنان ماه گذشته تیری فرمو مدیر هنری جشنواره کن است که گفته بود دیگر هیچ یک از فیلم‌های نتفلیکس را در بخش رقابت اصلی نمایش نخواهد داد.

البته تهدید نتفلیکس تا اعلام رسمی فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی هفتادویکمین دوره جشنواره فیلم کن عملی نخواهد شد. فهرست فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی کن 12 آوریل مصادف با 23 فروردین به صورت رسمی اعلام خواهد شد.

چنانچه تهدید نتفلیکس عملی شود و فیلم‌های این کمپانی از کن خارج شوند، جای بسیاری از آثار مطرح در معتبرترین جشنواره سینمایی جهان خالی خواهد ماند. محصولات نتفلیکس در پیش‌بینی‌ها درباره فیلم‌های حاضر در این دوره از جشنواره کن نقش پررنگی دارند هر چند مشخص نیست که چه فیلم‌هایی درخواست حضور در جشنواره را ارائه کرده‌اند. از این آثار می‌توان به «نروژ» از پل گرین گراس، «تاریکی را نگه‌دار» از جرمی سالنی‌یر و «آن سوی باد» از اورسون ولز اشاره کرد.  

پیش از این جشنواره کن با وضع قانونی، حضور فیلم‌هایی که در اکران فرانسه ندارند را در بخش رقابتی جشنواره ممنوع کرده بود. از آنجا که محصولات نتفلیکس در سینماهای فرانسه روی پرده نمی‌روند و مستقیم از طریق سرویس آنلاین این کمپانی به دست تماشاگران می‌رسد این قانون تمام محصولات این کمپانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در این میان تیری فرمو اعلام کرد که محصولات نتفلیکس را در بخش خارج از رقابت جشنواره نمایش خواهد داد. این رفتار برای بسیاری از فیلمسازان سرشناس نشان‌دهنده در درجه دوم اهمیت قرار گرفتن است.

اکنون تمام نگاه‌ها در صنعت سینما به این رویداد و نتیجه آن دوخته شده است. نتفلیکس بازیگری عمده در دنیای امروز سینمای جهان است که میلیون‌ها دلار در ساخت فیلم‌های درجه یک سرمایه‌گذاری کرده است و بر خلاف رقبایش از جمله آمازون حاضر نیست برای اکران فیلم‌هایش در سینما شانسی قائل شود.

سال گذشته نتفلیکس با دو فیلم در بخش رقابتی جشنواره فیلم کن حضور داشت که با اعتراضات بسیاری به ویژه در فرانسه روبه‌رو شد. معترضان با حضور یک کمپانی که فیلم‌هایش را فقط به صورت آنلاین عرضه می‌کند، مخالف بودند.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...