تقدیر از پنه‌لوپه‌ کروز، ناکامی نولان و درخشش «120 تپش در دقیقه‌»

معرفی برندگان جوایز سزار 2018
شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۷:۳

روبن کامپیلو با فیلم «120 تپش در دقیقه» ستاره شب اهدای جوایز سینمایی سزار در فرانسه بود.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، فیلم «120 تپش در دقیقه» به کارگردانی روبن کامپیلو 6 جایزه از جمله جوایز بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه غیراقتباسی و بهترین موسیقی سزار را از آن خود کرد. جایزه سزار معتبرترین جایزه سینمایی فرانسه است. «120 تپش در دقیقه» فیلمی درباره فعالان اجتماعی است که در زمینه آگاهی‌رسانی برای بیماری ایدز فعالیت می‌کنند.


کامپیلو هنگام دریافت جایزه از مسائلی گفت که مردم در دو دهه گذشته برای موضوعاتی جنگیده‌اند که هنوز حل نشده است و سکوت درباره مواردی مانند حقوق مهاجران را به مرگ تشبیه کرد.

فیلم «120 تپش در دقیقه» نخستین بار در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و جایزه ویژه هیات داوران را از آن خود کرد. این فیلم نماینده فرانسه در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان اسکار بود اما به جمع نامزدهای نهایی راه پیدا نکرد.

در شب جوایز سزار فیلم‌های مطرحی مانند «دانکرک» به کارگردانی کریستوفر نولان، «لالا لند» به کارگردانی دیمین شزل و «مربع» فیلم برنده نخل طلای جشنواره کن برای جایزه بهترین فیلم غیرفرانسوی زبان رقابت می‌کردند اما در نهایت جایزه این بخش را فیلم «بی عشق» اثر تحسین شده آندری زویاگینتسف روس به خانه برد. «بی عشق» یکی از شانس‌های دریافت اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان است.


دیگر فیلم موفق شب جوایز سزار «آن بالا می‌بینمت» به کارگردانی آلبرت دوپنتل بود که پنج جایزه از جمله جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورد. در این میان فیلم «شیر خونین» سه جایزه از جمله جایزه بهترین فیلم اول یک کارگردان را از آن خود کرد.

در این دوره از مراسم جایزه سزار با اهدای سزار افتخاری از پنه‌لوپه‌ کروز بازیگر اسپانیایی سرشناس تقدیر شد. کروز جایزه خود را از ماریون کوتیار و پدرو آلمادوار گرفت.

گلشیفته فراهانی از دیگر اهداکندگان جایزه در مراسم سزار امسال بود.

همانند تمام مراسم سینمایی این چند وقت اخیر جوایز سزار نیز در هیاهوی کمپین‌های حمایت از حقوق زنان در برابر آزار جنسی و نابرابری برگزار شد.

کروز که چندی پیش بازی در فیلم «همه می‌دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی را به پایان رسانده است در کنفرانس خبری پس از دریافت جایزه درباره جنبشی که با هشتگ «MeToo» راه افتاده است، گفت: "این آغاز تغییری ضروری در جهان است و تنها به سینما محدود نمی‌شود. خوشبختانه این حرکت به زنانی که صدایشان به گوش نمی‌رسید تریبونی برای اعتراض در مقابل خشونت داد."

فهرست برندگان جایزه سزار 2018

بهترین فیلم: «120 تپش در دقیقه» به کارگردانی روبن کامپیلو

بهترین کارگردان: آلبرت دوپنتل برای فیلم «آن بالا می‌بینمت»

بهترین بازیگر زن: ژان بالیبار در «باربارا»

بهترین بازیگر مرد: سوان آرلو در «شیر خونین»

بهترین فیلمبرداری: وینسنت ماتیاس برای «آن بالا می‌بینمت»

بهترین فیلمنامه اقتباسی: آلبرت دوپنتل و پیر لمایر در «آن بالا می‌بینمت»

بهترین موسیقی متن: «120 تپش در دقیقه»

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: روبن کامپیلو برای «120 تپش در دقیقه»

بهترین فیلم غیرفرانسوی زبان: «بی عشق»‌ به کارگرددانی آندره زویاگینتسف
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...