سودآورترین نامزدهای اسکار 2018

«برو بیرون» موفق در گیشه، محبوب منتقدان
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۶:۳۴

 کدامیک از 9 فیلم نامزد اسکار بهترین فیلم برنده جایزه می‌شود؟ پاسخ این پرسش هفته آینده مشخص می‌شود. اما می‌توان به این پرسش پاسخ داد: کدامیک از این 9 فیلم سودآورتر بوده است؟

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از نیویورک تایمز، حتی اگر هفته آینده فیلم «برو بیرون» جایزه اسکار را از آن خود نکند،‌ بدون شک عنوان سودآورترین فیلم در فهرست نامزدهای اسکار را به خود اختصاص داده است.

با در نظر گرفتن بودجه فیلم‌های نامزد اسکار و فروش آنها در گیشه می‌توان سودآوری آنها را بررسی کرد. از این دیدگاه فیلم «برو بیرون» به کارگردانی جوردن پیل پیشتاز مسابقه سودآورترین‌ها است. این فیلم مورد تحسین منتقدان سینمایی با بودجه‌ای کمتر از 5 میلیون دلار ساخته شد و در گیشه فروشی بالاتر از 255 میلیون دلار جلوی نام خود ثبت کرد.

فرمولی که برای محاسبه بازگشت سرمایه استفاده می‌شود به این صورت است که بودجه فیلم را از مجموع فروش کم می‌کنند و باقی مانده را دوباره بر بودجه تقسیم می‌کنند. باید در نظر داشت که تقریبا نیمی از فروش فیلم به دست توزیع‌کننده می‌رسد و در این میان هزینه‌های تبلیغات و کمپین‌های اسکاری نیز وجود دارد. در مورد فیلم «برو بیرون» با در نظر گرفتن این فرمول به رقم 50  یا 5,000% می‌رسیم.

«برو بیرون‌» در سایت راتن تومیتوز از 100 درصد امتیاز ممکن به 99 درصد دست یافته است که نشان از محبوبیت بالای فیلم در میان منتقدان سینمایی دارد.

هیچ یک از دیگر نامزدهای اسکار بهترین فیلم در این زمینه حتی به نزدیکی «برو بیرون» هم نمی‌رسند. در میان 8 نامزد دیگر «دانکرک» بیشترین فروش جهانی را به خود اختصاص داده است. این فیلم به کارگردانی کریستوفر نولان در جهان بیش از 525 میلیون دلار فروش داشت. با در نظر گرفتن بودجه 100 میلیون دلاری ساخت فیلم عددی که برای فیلم تازه نولان در فرمول بازگشت سرمایه به دست می‌آید 4.25 یا 425٪ است.

در فیلم‌های باقی مانده چهار فیلم از جمله «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» و «شکل آب» فروش بالای 100 میلیون دلار داشتند. «سه بیلبورد» با بودجه ساخت 12 میلیون دلاری تا اینجای کار 121 میلیون دلار در گیشه فروش داشت و در فرمول بازگشت سرمایه نتیجه بهتری از «دانکرک» دارد. عدد به دست آمده برای «سه بیلبورد» 9.1 یا 910 درصد است. باید در نظر داشت.

«شکل آب»‌ به کارگردانی گیرمو دل‌تورو نیز وضعیتی مشابه با «دانکرک» دارند. این فیلم با بودجه 20 میلیون دلاری در گیشه 111 میلیون دلار فروش داشت و به عدد 4.55 یا 455٪ دست پیدا کرد. در نظر کارشناسان صنعت سینما دو فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» و «شکل آب» بیشترین شانس را برای رسیدن به اسکار بهترین فیلم دارند.

فیلم «تاریک‌ترین ساعت» نیز با بودجه 30 میلیون دلاری و فروش 125 میلیون دلاری در فرمول بازگشت سرمایه به عدد 3.5 یا 350٪ می‌رسد.

در این میان وضعیت فیلم «پست» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ برای مالکان فیلم رضایت‌بخش نیست. این فیلم با بودجه 50 میلیون دلاری و فروش 137 میلیون دلاری در فرمول بازگشت سرمایه به رقم 1.75 یا 175 درصد می‌رسد.

در فرمول بازگشت سرمایه فیلم «لیدی برد» با بودجه 10 میلیون دلاری و فروش 53 میلیون دلاری به عدد 4.3 می‌رسد و «با اسم خودت صدایم کن» نیز با بودجه 4 میلیون دلاری و فروش 30 میلیون دلاری به عدد 6.5 دست پیدا می‌کند.

تا اینجای کار و پیش از اعلام برنده اسکار فقط فیلم «نخ خیال» به کارگردانی پل توماس اندرسون است که کمتر از بودجه ساخت فیلم فروش داشته است. این فیلم با بودجه 35 میلیون دلاری فقط 33 میلیون دلار در گیشه به دست آورده است.

تمام این 9 فیلم امید دارند که پس از اعلام نتایج و برنده شدن از تبلیغات ناشی از بردن اسکار بهترین استفاده را ببرند و سود بیشتری به دست آورند.


منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...