انتقاد تند روزنامه جوان از نیوشا ضیغمی به دلیل بی‌ارزش خواندن پاسپورت ایرانی

شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۶:۵

روزنامه جوان نوشت: تفاوت نگاه دو سلبریتی ایرانی درباره وطن شان، اهمیت بچه دار شدن در ایران یا انگلیس و موضوع ارزش پاسپورت ایرانی موضوعی است که با اظهارات نیوشا ضیغمی و کنار هم قرار دادن سخنان سال پیش ماه‌چهره خلیلی جالب به نظر می‌رسد.

سال پيش بود كه ماه‌چهره خليلی بازيگر سينما و تلويزيون در برنامه «دورهمی» مهران مديری درباره به دنيا آوردن فرزندش در ايران گفت: "خيلی از من سؤال می شود كه چرا پسرم را در انگليس به دنيا نياوردم، همه می گويند می توانست پسرت تابعيت و پاسپورت انگليسی داشته باشد ولی من دوست داشتم پسرم در ايران به دنيا بيايد، دوست داشتم پسرم شناسنامه و پاسپورت ايرانی داشته باشد، اينها برايم خيلی مسئله مهمی بود، دليلش شايد اين بود كه من 20 سال از ايران دور بودم و حسرت اين را داشتم تا در ايران باشم و هميشه خودم را ايرانی می دانستم و خودم هم ايران به دنيا آمدم." این بازيگر در پاسخ به اين سؤال كه آيا احساس خوشبختی می كنيد می گويد: بله شديداً.

بين تمام هنرمندانی كه سابقه زندگی در خارج از كشور را دارند، ماه‌چهره خليلي يک نمونه خاص است. او بر خلاف افشاری كه ترجيح داد فرزندش را خارج از كشور به دنيا بياورد، دنبال اين بود كه شناسنامه ايرانی برای پسرش بگيرد. عرق ملی و وطن دوستی اين بازيگر با تشويق تماشاگران برنامه «دورهمی» و مخاطبان اين برنامه در فضای مجازی روبه‌رو شد.

سخنان اين بازيگر در حالی بيان شد كه كشور اين روزها با معضل مديران دوتابعيتی روبه‌روست و دوتابعيتی بودن در ميان سلبريتی ها در حال تبديل شدن به يک ارزش است چرا كه برخی از اين سلبريتی ها از اين كه به طور عمومی اعلام كنند فرزندشان را در يكی از كشورهای غربی مانند كانادا، انگلستان يا آمريكا به دنيا می آورند نه تنها ابايی ندارند بلكه ظاهراً به آن افتخار هم می كنند. اما تأسف انگيز سخنان ضدملی نيوشا ضيغمی درباره اين موضوع بود، اين بازيگر آثار درجه سوم سينمای ايران به دفاع از تمايل سلبريتی ها برای به دنيا آوردن فرزندان شان در كشورهای غربی بسنده نكرده و در سخنانی توهين‌آميز بی ارزش بودن پاسپورت ايرانی را دليل موجهی برای اشتياق به دوتابعيتی شدن فرزنش عنوان كرده است.

اين بازيگر مي‌گويد: "به همكاران من خرده گرفته شده كه چرا بابت زايمان و به دنيا آوردن فرزندشان به خارج از كشور مي‌روند، متأسفانه اين كار به دليل بی اعتباری پاسپورت ايرانی است! برای يک ايرانی و منی كه عرق ملی دارم! و كشورم را دوست دارم خيلی غمناک است كه مجبور باشم به دليل اين كه پاسپورت كشورم در دنيا ارزش ندارد، براي رفتن به هر كشوری دلهره داشته باشم و دم درِ هر سفارتی گردن كج كنم."

ابراهيم حاتمی كيا كارگردان نام‌ آشنای كشورمان، چند سال پيش جزو اولين افرادی بود كه نسبت به اين مسئله واكنش نشان داد اما پس از گذشت سه سال از انتقادهای او شاهد افزايش اين سبک زندگی اشراف گونه هستيم؛ موضوعی كه شايسته بود مسئولان بيشتر به آن توجه می كردند. حاتمی كيا در برنامه «راز»، درباره سينماگران دو پاسپورته‌ گفته بود: "اين بحثی كه امروز مطرح شده و افراد و هنرمندان دوپاسپورته در فرهنگ وجود دارند، نگران‌كننده است. چرا بايد يک هنرمند و فيلمساز يک پايش در اين طرف مرز و يک پايش در آن طرف مرز باشد."

مسئله‌ای که وجود دارد اين كه رواج اين نگاه نازل به وطن در ميان برخی سينماگران به طور قطع تهديدی برای فرهنگ ملی كشور محسوب می شود. هنرمندی كه عرق ملی نداشته باشد نه تنها نمی تواند در اعتلا و تقويت فرهنگی ملی اثرگذار باشد بلكه برعكس روی فرهنگ مردم تأثيرات مخربی به جای خواهد گذاشت. دو پاسپورته‌هايی كه به خارج از كشور مهاجرت كرده‌اند و برای كار سينمايی به ايران سفر می كنند و حاضر نيستند فرزندان شان را نيز در ايران به دنيا بياورند، چگونه می توانند فيلمی با توجه به فرهنگ ايرانی- اسلامی بسازند؟ آيا آنها با مردم اين كشور زندگی كرده‌اند و از تمايلات مردم ايران آگاهی دارند يا حشر و نشر با قشری خاص و درصد كمی از مردم ايران آنها را به افرادی تبديل كرده كه می توانند بالقوه تأثيری معكوس در فرهنگ ملی به بار بياورند.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اویتسا افشارطوس
 •  3
 • |
 •  9
 • |

  ای بابا. مگه چیزی جز حقیقت رو گفته؟ اینها چه اصرار عجیبی به دروغ کفتن دارن!

  حامد ستاری
  •  4
  • |
  •  10
  • |

   مگه دروغ گفته؟ حقیقت محضِ منتهی بعضی ها خودشون رو زدن به نفهمی.