روح‌الله حجازی: سعی کردم مسئله کودک‌آزاری را در سطح نبینم

از اعتراض کارگردان به برخی رسانه‌های اصول‌گرا تا دلیل غیبت ساره بیات
شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۵:۵۹

کارگردان فیلم «اتاق تاریک»، ترس از ممیزی را دلیل اصلی نرفتن فیلمسازان به سمت موضوعاتی چون کودک آزاری دانست.

به گزارش فیلم نگاه، نشست پرسش و پاسخ «اتاق تاریک» با حضور روح‌الله حجازی (کارگردان)، پیمان شادمانفر (مدیر فیلمبرداری)، کارن همایونفر (آهنگساز) و ساعد سهیلی، علیرضا میرسالاری، امیررضا رنجبران و مروارید کاشی (بازیگران) در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.


از آنجا که داستان «اتاق تاریک» درباره موضوع حساس کودک آزاری در جامعه است، بخش عمده‌ای از این نشست خبری، زیر سایه این بحث قرار گرفت.

در بخشی از این جلسه، روح‌الله حجازی در باره موضوع فیلم گفت: "من بچه دارم و یک سکانس از فیلم، دیالوگ‌هایی‌ست که عینا میان من و فرزندم اتفاق افتاده است. در سینمای ما کمتر سراغ این طور مسائل می‌روند، شاید به خاطر این است که ممیزی می‌شود. درواقع فیلمساز باید به یک زبانی برسد که بتواند به‌راحتی صحبت کند. من در ابتدا این فیلم را با ایده‌ای شروع کردم که یک بچه می‌خواهد خودش را از بلندی پرت کند و مادر فکر می‌کند چرا یک بچه به چنین فکری می‌افتد. سعی کردم مسئله کودک آزاری را در سطح نبینم و به شکل دیگری به آن بپردازم."


این کارگردان در واکنش به پرسشی درباره خنده مخاطب در لحظات جدی فیلم، پاسخ داد: "من نام این را کمیک نمی‌گذارم بلکه مخاطب با گذاشتن خود جای شخصیت‌ها و همذات پنداری با آنها، به موقعیت‌هایی که برایش آشنا می‌آید، می‌خندد."

در بخش دیگری از این نشست، پیمان شادمانفر، مدیر فیلمبرداری «اتاق تاریک»، درباره تفاوت کارش در این فیلم با «مغزهای کوچک زنگ زده» از هومن سیدی توضیح داد: "در فیلم «مغزهای کوچک زنگ‌زده» ما دوربین مستند می‌خواستیم اما اینجا به یک دوربین ساکن نیاز داشتیم. محتوای این دو فیلم هم کاملا متفاوت بود."


ساعد سهیلی هم در درباره نقش خود در این فیلم گفت: "وقتی فیلمنامه را خواندم، برایم خیلی جذاب بود؛ شخصیت پدری  که همسرش بزرگ‌تر از خودش است، برایم واقعا هیجان‌انگیز بود."

در ادامه، وقتی از حجازی درباره حضور نداشتن ساره بیات در این نشست پرسش شد، او پاسخ داد: "ایشان برای وضع حمل خواهرشان در خارج از کشور هستند و تا اسفند به ایران نمی‌آیند."


اعتراض روح‌الله حجازی به برخی از رسانه‌های به گفته او اصول‌گرا، پایان بخش این نشست بود. او از این‌که برخی از این رسانه‌ها به جای نقد یک فیلم، به آن حمله می‌کنند و در این راه ارزش قلم را نگه نمی‌دارند، انتقاد کرد.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...