«دونده مارپیچ» از «جومانجی» سبقت گرفت

راه یافتن دوباره ی یک فیلم بالیوودی به جمع پرفروش‌های سینمای آمریکا
دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۳

فیلم «دونده مارپیچ: علاج مرگ» سرانجام به حکمرانی «جومانجی: به جنگل خوش‌ آمدید» بر گیشه سینمای آمریکای شمالی پایان داد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، هفته گذشته فیلم‌های جدیدی در سینماهای نقاط مختلف جهان روی پرده رفتند که موفق‌ترین آنها در سراسر جهان «دونده مارپیچ: علاج مرگ» بود. «علاج مرگ» در آمریکا بیش از 23 میلیون دلار و در سایر نقاط جهان بیش از 62 میلیون دلار فروش داشت.


«علاج مرگ» آخرین قسمت از سری فیلم‌های «دونده مارپیچ» است. این فیلم در اصل قرار بود سال گذشته روی پرده سینما برود اما پس از آسیب‌دیدگی شدید دیلن اوبراین در صحنه فیلمبرداری کار ساخت و اکران آن به تعویق افتاد. کارگردانی سری فیلم‌های «دونده مارپیچ» را که قسمت نخست آن سال 2014 اکران شد، وس بال بر عهده داشت.

در کنار اکران موفق فیلم «علاج مرگ» فیلم از سینمای مستقل آمریکا با بازی کریستین بیل روی پرده سینما رفت و در اکران گسترده با فروش 10 میلیون دلاری در رده سوم پرفروش‌ها قرار گرفت. در فیلم «متخاصمان» به کارگردانی اسکات کوپر نقش‌های اصلی را کریستین بیل و رُزاموند پایک بازی می‌کنند.

«متخاصمان» از آن دست فیلم‌هایی بود که در میان نامزدهای اسکار جایی نداشت اما فیلم‌هایی که نامشان به فهرست نامزدهای اسکار راه پیدا کرده بود با افزایش فروش روبه‌رو شدند. از میان آنها می‌توان به فیلم «پست» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و «شکل آب» به کارگردانی گیرمو دل‌تور اشاره کرد.

«پست» با بازی مریل استریپ و تام هنکس به لطف نامزد شدن برای اسکار هفته پیش پنجمین اثر پرفروش سینمای آمریکا بود. این فیلم تا اینجای کار در آمریکای شمالی به فروش 58 میلیون و 500 هزار دلاری دست پیدا کرده است.

«شکل آب» هم وضعیت مشابهی داشت با این تفاوت که به دلیل اکران محدودتر در 800 سالن سینما فروش کمتری داشت. مجموع فروش جهانی «شکل آب» به عنوان یکی از شانس‌های اصلی اسکار تا کنون به بیش از 51 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

دیگر نامزدهای اسکار بهترین فیلم از جمله «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری»‌ نیز از موهبت مطرح شدن نامشان در اسکار بهره‌مند شدند. این فیلم با بازی فرانسیس مک‌دورماند هفته گذشته در آمریکای شمالی فروش 3 میلیون و 600 هزار دلاری را تجربه کرد در حالی مجموع فروش جهانی فیلم به بالای 71 میلیون دلار رسید. فیلم‌های «نخ خیالی» و «تاریک‌ترین ساعت»‌ نیز هر کدام 2 میلیون و 900 هزار دلار فروش داشتند.

در میان نامزدهای اسکار کمترین فروش به فیلم «با اسم خودت صدایم کن» تعلق داشت که هفته را با فروش 1 میلیون و 300 هزار دلاری به پایان رساند.

علیرغم ورود فیلم‌های تازه‌ وارد و افزایش فروش مدعیان اسکار، رتبه دوم پرفروش‌های سینمای آمریکا در اختیار «جومانجی:‌ به جنگل خوش آمدید» بود که در سه روز پایانی هفته در بیش از سه هزار سالن سینما اکران شد و بیش از 16 میلیون دلار از بلیت‌های آن فروخته شد. فروش «جومانجی» فقط در آمریکا بیش از 338 میلیون دلار است. آمار فروش جهانی نشان می‌دهد که «جومانجی» با فروش 822 میلیون دلاری به پنجمین فیلم پرفروش تاریخ کمپانی سونی تبدیل شده است.

فیلم موزیکال «برترین شومن» با بازی هیو جکمن نیز همچنان از مدعیان گیشه است. این فیلم با فروش 9 میلیون و 500 هزار دلاری هفته را به پایان رساند. میزان افت فروش 11 درصدی نسبت به هفته گذشته برای این فیلم آمار بسیار خوبی است. مجموع فروش «برترین شومن‌» در آمریکا به بیش از 126 میلیون دلار و فروش جهانی آن به بیش از 259 میلیون دلار رسیده است.

صحبت از نامزدهای اسکار که به میان می‌آید، بیشترین توجه به سمت نامزدهای بهترین فیلم می‌رود اما فیلم «من، تونیا» بدون این که نامزد بهترین فیلم شود با افزایش فروش روبه‌رو شد. البته مارگوت رابی بازیگر نقش اصلی فیلم نامزد اسکار بهترین بازیگر زن شد و همین موضوع فروش 3 میلیون دلاری فیلم را در 900 سالن سینما تضمین کرد. «من، تونیا»‌ در استرالیا؛‌ زادگاه مارگوت رابی، از مدعیان گیشه و پرفروش‌ترین فیلم این روزها است.  

در میان فیلم‌های پرفروش هفته گذشته سینمای آمریکا نام یک اثر بالیوودی هم به چشم می‌خورد. فیلم حماسی «پدماوت»‌ هفته گذشته در سه روز پایانی هفته بیش از 4 میلیون دلار فروش داشت. این فیلم با بازی دیپیکا پادوکن، شاهد کاپور و رانویر سینگبر اساس حماسه پدماوت ساخته شده است.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...