آمار ناامیدکننده برای زنان هالیوودی

جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۹:۱۸

 پژوهشی تازه مشخص می‌کند که تعداد کارگردانان زن در سینمای آمریکا نسبت به مردان بسیار پایین‌تر است.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از بی بی سی، فقط 11 درصد از پرفروش‌ترین آثار سینمای آمریکا در سال گذشته میلادی محصول کار یک کارگردان زن بودند.


در نتایج پژوهش تازه دانشگاه سن دیه‌گو روی 250 فیلم پرفروش گیشه آمریکا در سال 2017 مشخص شد که بخش بسیار کمی از این فیلم‌ها ساخته کارگردانان زن است.

در مجموع سهم زنان پشت دوربین بسیار کم‌رنگ است. این پژوهش نشان می‌دهد که زنان در جایگاه‌های کارگردانی، نویسندگی، مدیریت تولید، تدوین و فیلمبرداری تقریبا یک پنجم مردان هستند. این آمار از 20 سال پیش به این سو تغییر چندانی نکرده است.

بر اساس آمار گیشه سال گذشته موفق‌ترین فیلم با کارگردان زن یک اثر ابرقهرمانی با عنوان «زن شگفت‌انگیز» بود. این فیلم به کارگردانی پتی جنکینز نهمین اثر پرفروش‌ سال 2017 لقب گرفت.

ناگفته نماند که آمار زنان کارگردان نسبت به سال 2016 با رشد چهار درصدی روبه‌رو بود و برای نخستین بار به 11 درصد رسید که برابر با آمار سال 2000 میلادی است. در جایگاه نویسندگی نیز زنان حضور کمرنگی دارند و 83 درصد از فیلمنامه‌های 250 فیلم پرفروش سال گذشته اثر مردان است.

موضوع نابرابری جنسیتی میان کارگردان‌های هالیوودی در چند وقت گذشته به یکی از بحث‌های داغ تبدیل شده است. در جوایز گلدن‌گلوب و بافتا نیز حضور نداشتن کارگردانان زن در میان نامزدهای جایزه بهترین کارگردانی انتقادات فراوانی برانگیخت.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...