نامزدهای جوایز بافتای 2018 معرفی شدند

پیشتازی «شکل آب»، دست خالی اسپیلبرگ / رقابت اصغر فرهادی با آنجلینا جولی
سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰

«شکل آب» به کارگردانی گیرمو دل‌تورو با 12 مورد نامزدی برای جایزه بافتا پیشتاز رقابت برای رسیدن به این جایزه معتبر سینمایی شد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، فهرست نامزدهای جایزه بافتا منتشر شد. در این فهرست نام اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» برای جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان به چشم می‌خورد.


البته تا اینجای کار فیلم «شکل آب» به کارگردانی گیرمو دل‌تورو که در 12 مورد نامزد جایزه بافتا شد، پیشتاز رقابت است. فانتزی عاشقانه دل‌تورو داستان رابطه عاشقانه میان یک خدمتکار و موجودی دو زیست را روایت می‌کند.

فیلم‌های «تاریک‌ترین ساعت»‌ و «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری»‌ نیز هر کدام در 9 مورد برای این جایزه نامزد شدند.

بافتا جایزه‌ای بریتانیایی است و شانس دیده شدن بازیگران این کشور نیز در آن بیشتر است. گری اولدمن، جیمی بل و دانیل کالویا از جمله بازیگران بریتانیایی نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد هستند. گری اولدمن در مراسم گلدن‌گلوب 2018 جایزه بهترین بازیگر مرد را از آنِ خود کرد.

در رشته بهترین بازیگر زن سیرشا رونان و سالی هاوکینز بریتانیایی برای رسیدن به جایزه رقیب قدرتمندی به نام فرانسیس مک‌دورماند را پیش رو دارند که جایزه گلدن‌گلوب را از آنِ خود کرد. دیگر نامزد این رشته مارگوت رابی است که در فیلم «من، تونیا»‌ نقش یک ورزشکار جنجالی را بازی می‌کند.

«با اسم خودت صدایم کن»، «دانکرک» و «سه بیلبورد» در کنار «شکل آب» نامزدهای بهترین فیلم هستند. در مراسم جوایز گلدن گلوب جایزه بهترین فیلم به «سه بیلبورد» اهدا شد. «سه بیلبورد» و «تاریک‌ترین ساعت» در شاخه آثار برجسته سینمای بریتانیا نیز نامزد دریافت جایزه هستند.

از میان مهم‌ترین نام‌هایی که در میان نامزدهای بافتا جایی پیدا نکردند، می‌توان به فیلم «پست» با بازی مریل استریپ و تام هنکس اشاره کرد. این فیلم به کارگردانی استیون اسپیلبرگ در هیچ شاخه‌ای نامزد دریافت جایزه نشد.

جودی دنچ نیز علیرغم بازی درخشان در «ویکتوریا و عبدل» نامزد دریافت جایزه نشد هر چند که برای گلدن گلوب نامزد جایزه شده بود.

این دوره از مراسم جوایز بافتا 29 بهمن (18 فوریه) با حضور یک مجری جدید در رویال آلبرت هال لندن برگزار می‌شود. پس از کنار رفتن استیفن فرای، اجرای مراسم را جوانا لاملی بر عهده خواهد داشت.

نامزدهای جایزه بفتا

بهترین فیلم: «با اسم خودت صدایم کن»، «تاریک‌ترین ساعت»، «دانکرک»، «شکل آب» و «سه بیلبورد»

بهترین فیلم سینمای بریتانیا: «تاریک‌ترین ساعت»، «مرگ استالین»، «لیدی مکبث»، «پدینگتون 2»‌ و «سه بیلبورد»

فیلم غیرانگلیسی‌زبان: «او»، «نخست پدرم را کشتند»، «کنیز»، «بی‌عشق» و «فروشنده»

بهترین مستند: «شهر اشباح»، «کاکا سیاه تو نیستم»، «ایکاروس»، «دنباله‌ای ناخوشایند» و «جین»

بهترین انیمیشن: «کوکو»، «ونسان عاشق» و «زندگی من به عنوان یک کدو سبز»

بهترین کارگردان:‌ دنیس ویلنو برای «بلید رانر 2049»، لوکا گوادانینو برای «با اسم خودت صدایم کن»، کریستوفر نولان برای «دانکرک»، مارتین مک‌دونا برای «سه بیلبورد» و گیرمو دل‌تورو برای «شکل آب»

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی:‌ جوردن پیل برای «برو بیرون»، استیون راجرز برای «من، تونیا»، گرتا گرویگ برای «لیدی‌برد»، گیرمو دل‌تورو و ونسا تایلور برای «شکل آب» و مارتین مک‌دونا برای «سه بیلبورد»

بهترین فیلمنامه اقتباسی: جیمز آیوری برای «با اسم خودت صدایم کن»، آرماندو لانوچی، یان مارتین و دیوید اشنایدر برای «مرگ استالین»، مت گرینهال برای «ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند» و آرون سورکین برای «بازی مالی»

بهترین بازیگر زن: آنت بنینگ در «ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند»، فرانسیس مک‌دورماند در «سه بیلبورد»، مارگوت رابی در «من، تونیا»، سالی هاوکینز در «شکل آب» و سیرشا رونان در «لیدی برد»

بهترین بازیگر مرد: دانیل دی‌لوئیس در «نخ خیالی»، دانیل کالویا در «برو بیرون»، گری اولدمن در «تاریک‌ترین ساعت»، جیمی بل در «ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند» و تیموتی شلمی در «با اسم خودت صدایم کن»

بهترین بازیگر زن نقش مکمل: آلیسون جنی در «من، تونیا»، کریستن اسکات توماس در «تاریک‌ترین ساعت»، لاری متکالف در «لیدی‌برد»، لزلی منویل در «نخ خیالی» و اکتاویا اسپنسر در «شکل آب»

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل: کریستوفر پلامر در «همه پول‌های دنیا»، هیو گرانت در «پدینگتون 2»، سام راکول در «سه بیلبورد»، ویلم دافو در «پروژه فلوریدا» و وودی هارلسون در «سه بیلبورد»

بهترین موسیقی متن: هانس زیمر و بنجامین والفیش برای «بلیدرانر 2049»، داریو ماریانلی برای «تاریک‌ترین ساعت»، هانس زیمر برای «دانکرک»، جانی گرین‌وود برای «نخ خیالی» و الکساندر دسپلات برای «شکل آب»

بهترین فیلمبردار: راجر دیکینز برای «بلیدرانر 2049»، برونو دلبونل برای «تاریک‌ترین ساعت»، هویت وان‌هویتما برای «دانکرک»، دان لاستسن برای «شکل آب» و بن دیویس برای «سه بیلبورد»
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...