برگزاری بزرگداشت منوچهر اسماعیلی در جشنواره فیلم فجر

جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۹:۳۱

بزرگداشت منوچهر اسماعیلی دوبلور و صداپیشه باسابقه سینمای ایران در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود.

به گزارش فیلم نگاه، منوچهر اسماعیلی گوینده و صداپیشه 78 ساله ایرانی، با گویندگی به‌جای بازیگران مشهور آثار مطرح تاریخ سینمای ایران، گنجینه باارزشی از خاطرات برای همه علاقه‌مندان به سینمای ملی است. در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از این هنرمند با سابقه تقدیر خواهد شد.

او مدیریت ارشد دوبلاژ بیش از 200 فیلم سینمایی و تلویزیونی، سریال‌های تلویزیونی و برنامه‌های رادیویی را بر عهده داشته است. او ایفای نقش به عنوان دوبلور و گوینده در بیش از 1500 اثر و بازیگری در فیلم‌های سینمایی را در کارنامه دارد و تدریس فنون و تکنیک‌های گویندگی و مدیریت دوبلاژ و سرپرستی انجمن و رئیس صنف گویندگان ایران در کارنامه‌اش به چشم می‌خورد. او دوبله فيلم را از سال 1336 آغاز كرده و از سال 1342 كه دهه طلايي دوبله فيلم در ايران بود، مدير دوبلاژ بوده و گويندگی بسياري از نقش هاي اول را به عهده داشته است. گريگوری پک، چارلتون هستون، لارنس اليويه، سيدنی پوآتيه، لارنس هاروی، راد استايگر، جيمز كاگنی و مارچلو ماسترويانی شماری از اين نقش‌هاست.

بخشی از آثار اسماعیلی، در دهه اول برگزاری جشنواره فیلم فجر که دوبلاژ فیلم‌های ایرانی کماکان رونق داشت، در این جشنواره به نمایش درآمد که از شاخص‌ترین‌ فعالیت‌های اسماعیلی به عنوان سرپرست گویندگان فیلم‌های شرکت‌کننده در جشنواره فیلم فجر می‌توان به «طلسم»، «ناخدا خورشید» و «بای‌سیکل‌ران» اشاره کرد ضمن آن که از مهم‌ترین هنرنمایی‌های او در فیلم‌های شاخص جشنواره فیلم فجر به سال 68 و فیلم «مادر» (علی حاتمی) مربوط می‌شود که در آن فیلم، جای چهار شخصیت (با بازی محمدعلی کشاورز، اکبر عبدی، جمشید هاشم‌پور و محمود بصیری) صحبت کرد.

او هفت سال پیش نیز در نسخه دوبله‌شده فیلم «جرم» (مسعود کیمیایی) بهترین فیلم جشنواره بیست و نهم فیلم فجر، به‌جای شخصیت اصلی فیلم (رضا سرچشمه با بازی پولاد کیمیایی) صحبت کرد.

پیش‌تر خبر بزرگداشت محمدعلی نجفی در جشنواره امسال رسانه‌ای شده بود و خبر سایر بزرگداشت‌های سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از سوی روابط عمومی جشنواره اعلام خواهد شد.

سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن 1396 به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...