ستاره زن هالیوود، رییس هیات داوری جشنواره کن 2018 شد

پنج شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۱

کیت بلانشت، ستاره استرالیایی سینمای جهان، ریاست هیات داوران هفتاد و یکمین دوره جشنواره کن را بر عهده گرفت.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از گاردین، کیت بلانشت، بازیگر برنده دو جایزه اسکار، دوازدهمین زنی است که ریاست هیات داوران جشنواره فیلم کن را بر عهده می‌گیرد.

پیر لسکور، رییس‌ جشنواره کن در بیانیه‌ای مشترک با تیری فرمو، ریاست کیت بلانشت بر هیات داوران جشنواره کن را اعلام کرد.  

انتخاب کیت بلانشت برای ریاست جشنواره کن تا حدودی تحت تاثیر فضای حاکم بر صنعت سینمای جهان به ویژه هالیوود است که از چند ماه پیش با رسوایی‌ هاروی واینستین آغاز شد و پس از آن چهره‌های بسیاری را درگیر کرد. بلانشت یکی از 300 چهره‌ سرشناسی است که برای حمایت از زنان و جلوگیری از آزار و اذیت جنسی آنها در محل کار، وارد میدان شده است.

این بازیگر که سال 2014 برای بازی در فیلم «جاسمین غمگین» به کارگردانی وودی آلن برنده اسکار شد، در این باره گفت: "هر مردی در جایگاه قدرت، چه تهیه‌کننده سینما چه رییس جمهور آمریکا که سوءاستفاده از زنان را برای خود مجاز می‌دانند باید مجبور به پاسخگویی شوند."

بلانشت سال 2005 برای بازی در فیلم «هوانورد» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی برنده اسکار بهترین نقش مکمل زن شد و علاوه بر آن در سال 207 جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم ونیز را برای بازی در فیلم «من آنجا نیستم» از آنِ خود کرد.

سال گذشته پدرو آلمودوار کارگردان سرشناس اسپانیایی ریاست هیات داوران جشنواره کن را بر عهده داشت. در دوره پیش جشنواره فیلم کن هیات داوران نخل طلایی را به فیلم «میدان» از کشور سوئد اهدا کرد.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...