دومین افتتاحیه پرفروش تاریخ سینما

220 میلیون دلار در سه روز
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲

پس از دو سال قسمتی تازه از «جنگ ستارگان» به سینما بازگشت و با قدرت گیشه را تسخیر کرد. این فیلم دومین افتتاحیه پرفروش تاریخ سینما را به نام خود ثبت کرد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از هالیوود ریپورتر، تحلیل‌گران گیشه در آمریکا «جنگ ستارگان: آخرین جدای» را کادوی کریسمس به هالیوود و سینماداران آمریکایی توصیف کردند. این فیلم در افتتاحیه‌ای قدرتمند فقط در سه روز نخست اکران نزدیک به 220 میلیون دلار فروش داشت و پس از «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» (2015) دومین افتتاحیه پرفروش تاریخ سینما را به نام خود ثبت کرد.


«جنگ ستارگان: آخرین جدای» در کشورهای دیگر هم با استقبال روبه‌رو شد و در سینماهای 54 کشور 230 میلیون دلار بلیت فروخت. این فیلم هنوز در چین که پس از آمریکا عنوان بزرگترین بازار بزرگ سینمای جهان را یدک می‌کشد، اکران نشده است و از سال آینده میلادی در این کشور روی پرده خواهد رفت. مشخص است که «آخرین جدای» نیز از شیوه اکران «جنگ ستارگان:‌ نیرو برمی‌خیزد» پیروی می‌کند.

با درخشش فیلم «آخرین جدای» در گیشه، مجموع درآمد دیزنی از فروش فیلم‌هایش در آمریکا از مرز 2 میلیارد دلار عبور کرد. دیزنی سه سال پیاپی به این رکورد دست پیدا کرده است.

دیزنی در چند سال گذشته با خرید دیگر شرکت‌های بزرگ هالیوود و به دست آوردن مالکیت محصولات آنها یک امپراتوری تمام عیار در عرصه سینما راه انداخته است. از میان چهار فیلمی که در تاریخ سینما در افتتاحیه بیش از 200 میلیون دلار فروش داشتند سه اثر متعلق به دیزنی است.

تازه‌ترین «جنگ ستارگان» به کری فیشر تقدیم شده است. کری فیشر که در این سری فیلم‌های نقش پرنسس لیا را بازی می‌کرد پارسال از دنیا رفت. دیزی ریدلی، آدام درایور، جان بویگا، اسکار آیزاک و اندی سرکیس دیگر بازیگران فیلم هستند. تنها بازیگری که از دنیای قدیمی این سری فیلم‌ها در قسمت جدید حضور دارد مارک همیل است. از تازه‌واردهای مشهور جنگ ستارگان می‌توان به بنیسیو دل‌تورو و لورا درن اشاره کرد.

داستان قسمت تازه بلافاصله پس از پایان رویدادهای «نیرو برمی‌خیزد» شروع می‌شود. در این قسمت ری با بازی دیزی ریدلی دنبال لوک اسکای واکر با بازی مارک همیل می‌رود تا برای مقاومت به رهبری پرنسس لیا از او کمک بگیرد. با توجه به این که فروش نهایی قسمت قبلی «جنگ ستارگان» در جهان به بیش از 2 میلیارد دلار رسید،‌ می‌توان امید داشت که «آخرین جدای» نیز فروش میلیارد دلاری داشته باشد.

دیزنی همین هفته پیش اعلام کرد که کمپانی «فاکس قرن بیست و یک» را به قیمت 52 میلیارد دلار خواهد خرید. «فاکس قرن بیست و یک» استودیوی مادر شش قسمت نخست «جنگ ستارگان» بود و تا پیش از این که دیزنی «لوکاس فیلم» را بخرد مالکیت «جنگ ستارگان» را در اختیار داشت.

در هیاهوی موفقیت پرسروصدای «جنگ ستارگان» تنها فیلمی که جرات اکران گسترده را به خود داد، انیمیشن «فردیناند» از فاکس انیمیشن بود. البته این تصمیمی عاقلانه نبود و انیمیشن «فردیناند» در سه روز نخست اندکی بیش از 13 میلیون دلار فروش داشت.

«فردیناند» دومین فیلم پرفروش هفته بود که علیرغم در اختیار داشتن بیش از 3 هزار سالن سینما اکران موفقی نداشت و کم‌فروش‌ترین افتتاحیه را در میان آثار «فاکس انیمیشن» به نام خود ثبت کرد. البته فاکس امیدوار است که با آغاز تعطیلات فروش فیلم هم افزایش پیدا کند. سال 2015 نیز فاکس همزمان با اکران فیلم «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» انیمیشن «آلوین و سنجاب‌ها» را اکران کرد که در موردی مشابه در افتتاحیه 14 میلیون دلار فروخت اما در نهایت به فروش 85 میلیون دلاری رسید.

داستان انیمیشن «فردیناند» درباره گاوی صلح‌جو است که ترجیح می‌دهد به جای حضور در میدان گاوبازی به چمن زار برود و از بوی گل‌ها لذت ببرد. جان سنا، کیت مک‌کینون، آنتونی اندرسون و جینا رودریگز بازیگرانی هستند که با صدای خود به شخصیت‌های این انیمیشن جان بخشیدند.

سومین فیلم پرفروش‌ هفته هم انیمیشن است. «کوکو» از کمپانی دیزنی که سه هفته صدرنشین پرفروش‌های گیشه آمریکا بود با فروش 10 میلیون دلاری در چهارمین هفته اکران به مجموع فروش 448 میلیون دلاری در سراسر جهان دست پیدا کرد.

پس از اعلام نامزدهای گلدن گلوب فیلم «شکل آب» به کارگردانی گیرمو دل‌تورو از فیلم‌های مورد توجه اکران محدود بود. این فیلم با افزایش تعداد سینماهای محل نمایش به 158 سالن، به فروش 1 میلیون و 700 هزار دلاری دست پیدا کرد. مجموع فروش فیلم پیش از آغاز اکران گسترده به 3 میلیون و 600 هزار دلار رسیده است.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...