بازار انیمیشن ژاپن رکورد زد

عبور از 2 تریلیون ین برای نخستین‌ بار
جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۷:۳۱

با فروش خارق العاده فیلم «اسم تو»، صنعت انیمیشن ژاپن توانست رشدی چشمگیر را در سال گذشته میلادی به دست بیاورد.

به گزارش فیلم نگاه و به نقل از ورایتی، ارزش بازار انیمیشن‌های ژاپنی سال گذشته برای نخستین بار از 2 تریلیون ین (17.7 میلیارد دلار) عبور کرد که نیروی پیش برنده اصلی آن موفقیت فیلم تاریخ ساز «اسم تو» و فروش جهانی آن بود.


انجمن انیمیشن‌های ژاپن (AJA) در بازبینی سالانه خود از این صنعت اعلام کرد که بازار انیمیشن این کشور از 1.82 تریلیون ین در سال 2015 با رشدی تقریبا 10 درصدی به 2 تریلیون ین در سال 2016 رسید. در سال 2014، ارزش این بازار چیزی حدود 1.63 تریلیون ین بود.

این انجمن از سال 2009 به بعد هر سال مروری بر عملکرد خود دارد. در بازبینی عملکرد یک سال اخیر تقریبا 100 پروژه تولید انیمیشن از ماه ژانویه تا ماه دسامبر سال 2016 مورد نظر قرار گرفت.

بخش‌های مورد بررسی این بازبینی شامل 9 بخش مختلف از جمله انیمیشن تلویزیونی، انیمیشن سینمایی، ویدیو، توزیع آنلاین، کالا، سرگرمی زنده و گسترش خارجی می‌شد.

باکس آفیس ژاپن در سال 2016 میزان سود رکوردشکن 66.3 میلیارد ین را به ثبت رساند و «اسم تو» و «این گوشه دنیا» بزرگ ترین و پرفروش‌ترین فیلم‌های آن بودند. این فروش نشانگر رشدی 41.1 درصدی نسبت به سال قبل از آن بود.

علاوه بر این، سال 2016 نسبت به سال قبل شاهد رشدی 31.6 درصدی و 29.5 درصدی به ترتیب در بخش‌های گسترش خارجی و سرگرمی زنده بود.

انیمه «اسم تو» ساخته ماکوتو شینکای با گذشت مدت کوتاهی پس از اکرانش در سال گذشته توانست «شهر ارواح» را که به مدت 15 سال شناخته شده‌ترین انیمه ژاپنی برای غربی‌ها بود کنار بزند و تبدیل به محبوب‌ترین انیمه شود. این فیلم با فروشی 331 میلیون دلاری «شهر ارواح» با 289 میلیون دلار فروش را کنار زد و این در حالی است که بخش اعظم فروش آن یعنی 192.5 میلیون دلار در ژاپن بود.

انیمیشن «اسم تو»، فیلم درام فانتزی رمانتیک ژاپنی بر مبنای رمانی پرفروش به همین نام که تابستان 2016 منتشر شد، ساخته شد و داستان آن درباره رابطه عجیب و فانتزی دو دختر و پسر نوجوان است.
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...