گفت و گو با خاویر باردم بازیگر اسپانیایی فیلم جدید فرهادی

برای یک بازیگر همکاری با اصغر فرهادی دیوانه‌کننده است!

دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۴

  • نویسنده : پابلو اسکارپلینی
  • |
  • ترجمه : پیمان جوادی
  • |
  • منبع : الموندو

مقدمه: این روزها اصغر فرهادی مشغول بازنویسی و تنظیم فیلمنامه ای است که قرار است اواخر تابستان سال جاری در اسپانیا کلید بخورد. پنه لوپه کروز و خاویر باردم، زوج اسپانیایی در این درام خانوادگی به ایفای نقش خواهند پرداخت.
                                                                                            ************************************

افسانه سیاه رابطه خاویر باردم با مطبوعات اسپانیا آنقدر زبان به زبان چرخیده است كه كمپانی ها به مسوول روابط عمومی خود برای برقراری ارتباط با این بازیگر هشدار می دهند. اما حقیقت چیز دیگری است و باردم می گوید: "حرفی كه دیگران درباره یک نفر می زنند معمولاً بر اساس تصورات آنها از آن فرد است." اما حالا كه فاصله كمی با او دارم، نقطه مقابل این تصورات را می بینم؛ در واقع صفت هایی مثل پذیرا، باملاحظه، بخشنده و آرام برای باردمی كه حالا رو به روی من در هتل بورلی هیلز نشسته است، متناسب است.


نام او از فهرست سفیرهای نمادین اسپانیا خط خورده است. این موضوع بر خلاف این حقیقت است كه به زودی در فیلم بعدی اصغر فرهادی و در كنار پنه لوپه كروز و در خاک کشورش جلوی دوربین این كارگردان ایرانی می رود. می گوید: "از دست من هیچ كاری برنمی آید اما این پروژه دیوانه ام كرده است".

فیلمی بدون عنوان كه از سوی كمپانی الدسئو به سرپرستی برادران آلمودوار تهیه و تولید می شود. احتمالاً فیلمبرداری آن در ماه اوت یا سپتامبر (مرداد و شهریور) كلید می خورد. باردم درباره پیشنهاد فرهادی برای بازی در فیلم می گوید: "اول به پنه لوپه پیشنهاد داد و هر دوی ما گرفتار اوهام و خیالاتی شده بودیم. دو هفته بعد به من پیشنهاد داد. اصغر فرهادی طی كار عناصر را با یكدیگر تركیب می كند. او در طول كار فیلمنامه را بازنویسی می كند. برای یک بازیگر همكاری با این مرد دیوانه كننده است."


او از كار با همسرش هیجان زده است؟ باید مراقب باشی آن كسی نشوی كه نباید بشوی. اصلاً انتظار نداشتم اصغر فرهادی با من تماس بگیرد. وقتی با من تماس گرفت، گفتم: "بگذارید كمی استراحت كنیم، چون قرار است من و پنه لوپه در فیلم «اسكوبار» هم همبازی باشیم."

«اسكوبار» همان فیلمی است كه درباره سردسته قاچاقچیان كلمبیایی است و كارگردانی آن بر عهده فرناندو لئون دآرانوآ است و باردم شخصیت پابلو اسكوبار و كروز شخصیت ویرجینیا وایه خو، روزنامه نگار و دلال موادمخدر را بازی می كنند.

این بازیگر اسپانیایی از این كه كارگردانان آنها را همبازی یكدیگر می كنند، خوشحال است چرا كه همكاری ها همه چیز را برای خانواده آنها آسان می كند. او با اشاره به كروز و دو فرزندش، لئو و لونا می گوید: "همه با هم سفر می كنیم".

از سال 1992 و همبازی شدن خاویر باردم و پنه لوپه كروز در فیلم «خامون خامون» به كارگردانی بیگاس لونا و «ویكی كریستینا بارسلونا» در سال 2008 و به كارگردانی وودی آلن حالا پس از سالها این دو در «اسكوبار» نقش یك زوج را بازی می كنند. او می گوید: "خیلی خوب با یكدیگر كنار می آییم. پنه لوپه بازیگری است كه همكاری با او لذتبخش است."


وقتی باردم راحت است بدون توجه به زمان صحبت می كند و از این شاخه به آن شاخه می پرد و در نهایت روی یک شاخه آرام می گیرد. ذهن او در جهات مختلف، بدون محدودیت فضا، می چرخد گرچه حرف هایش غیرضروری است. چند باری به هالیوود رفته است و سه نامزدی اسكار و یک تندیس را برای بازی در نقش مزدور روانی با مدل موهای فراموش نكردنی اش در فیلم برادران كوئن «جایی برای پیرمردها نیست» (2007) به دست آورده است.

گرچه او جوان ترین عضو خانواده سینمایی باردم است- مادرش پیلار باردم بازیگر اسپانیایی، پدربزرگش رافائل باردم و مادربزرگش ماتیلد مونز سامپدرو هر دو از پیشروان سینمای اسپانیا بودند- اصلاً شیفته قطب سینما نیست: "لوس آنجلس از نظر من شهری اداری است كه هرگز حاضر نیستم شش ماه متوالی را در آن بگذرانم." حالا با یكی از آن بازی های پر سروصدایش به سینما بازگشته است: از آن دست نقش های منفی كه مورد علاقه اش است. اگر همسرش پنه لوپه كروز، یكی از شخصیت های محوری قسمت پنجم مجموعه فیلم های «دزدان دریایی كاراییب» است، او یكی از شخصیت های محوری قسمت پنجم را ایفا می كند. در این قسمت از «دزدان دریایی كاراییب» كه ماه آینده میلادی در امریكا روی پرده می رود، باردم شخصیت كاپیتان سالاراز را در كنار ستاره همیشگی فیلم، جانی دپ ایفا می كند.


خاویر باردم همیشه از پشت فرمان نشستن و گرفتن گواهینامه رانندگی فراری بود. همیشه با تاكسی و وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد می كرد و گاهی هم راننده ای شخصی او را از جایی به جایی دیگر می برد. او از رانندگی می ترسید، مخصوصاً این كه اگر زندگی اش را در سانحه ای از دست بدهد. سانحه رانندگی یا سانحه ای در دریا. او در یكی از مصاحبه هایش با یک روزنامه آلمانی اعتراف كرده بود: "نزدیک به ساحل شنا می كنم. هرگز تا جایی نمی روم كه دریا احاطه ام كند."
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...