گفت و گو با لئوناردو دی کاپریو بازیگر فیلم «آغاز»

می خواهم برای کره زمین مفید باشم!

یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۲۲:۰


فیلم نگاه-پیش درآمد: فیلم «آغاز» به کارگردانی کریستوفر نولان از جمله فیلم های بحث انگیز و مطرح است که توانست از زمان اکران تا کنون ضمن فروش بالای گیشه، نظر منتقدان زیادی را به خود جلب نماید. بازی لئوناردو دی کاپریو در این فیلم از جمله مزایای آن به شمار می آید. در رابطه با این فیلم ، بازی ها و نحوه تعامل با کارگردان با لئوناردو دی کاپریو مصاحبه ای انجام گرفته است. دی کاپریو در این مصاحبه از پذیرش نقش کار با نولان و رویاهایش می گوید . او همچنین در بخشی از حرفهایش از تجربه کار با بازیگر زن فرانسوی ماریان کوتیلار ، برنده جایزه اسکار می گوید.

ـ زمانی که برای اولین بار فیلمنامه را خواندی چه برداشتی از این فیلم کردی ؟ و چه  مطالبی را فهمیدی؟

لئوناردو دی کاپریو: (با خنده) من چندین بار فیلمنامه را خواندم تا مطالبی را بفهمم چرا که می خواستم به طور کامل و دقیق با نظر نولان هم سو شوم و یک تبادل دو جانبه به وجود آورم . ایده ساخت چنین فیلمی از 8 سال قبل در ذهن کریس مانده  بود  اما  تا به حال فرصتی برای ساخت و به مرحله اجرا در آوردن این ایده بدست نیامده بود. ما ساعتها نشستیم ، حرف زدیم تا به یک درک کامل برسیم. کریس ایده ای بسیار جالب و بلند پروازانه داشت که کمتر کسی در هالیوود سعی کرده بود که به ساخت این گونه فیلم ها روی آورد. ما ساعت ها صرف حرف زدن کردیم تا بتوانیم مفهوم ضمیر نیمه خود آگاه و اجرای حالت نیمه هوشیاری در فیلم را نشان دهیم. من شخصا فکر می کنم که اتفاق نظر میان من و کریس باعث شد که به  این منظر برسیم.

ـ از زمانی که کار فیلمبرداری «آغاز» شروع شد آیا خودت هم دست به تجزیه و تحلیل خواب ها و رویاهایت زدی؟ آیا اصلا کابوس شبانه هم داشتی؟

دی کاپریو: چندان تابع رویاءها و خوابهایم نیستم و خیالبافی نمی کنم. من برای ایفای نقش در این فیلم سعی کردم به روش معمول کاری ام عمل کنم  سپس کتاب تجزیه و تحلیل خوابها را خواندم و سعی کردم نقطه نظرات روان شناسی گفته شده در این کتاب را جدا کنم و بفهمم. در کنار این کارها، با کریس حرف می زدم و از او می خواستم که بیشتر درباره این نقش حرف بزند و راهنمایی کند. من برای بازی در این فیلم حتی از نظرات روان پزشک نیز استفاده کردم تا از جنبه احساسی نیز بتوانم کار کنم چرا که کریس می خواست تماشاگر از جنبه عاطفی و احساسی نیز با این شخصیت درگیر شود و بعد دیگری از او را بشناسد. همانطور که گفتم من آدم خیالبافی نیستم هر چند که گاهی اوقات نسبت به رویاها و خوابها نمی توان بی توجه بود. گاهی برایم پیش آمده که یک صحنه را که در خواب دیده ام ، فردا در عالم بیداری برایم رُخ می دهد یا صدایی که شنیده ام! این دیگر ارتباطی به بازیگر بودن و شخصیت من در فیلم «سرآغاز» ندارد. این چیزی است که به دفعات در اطرافمان روی می دهد.

ـ چه ایده ای را سعی داشتی در ذهن CEO مربوط به BP تلقین کنی؟

دی کاپریو: ایده ای که بتواند ما را از این وضعیت ناراحت کننده که امروزه با آن روبرو هستیم نجات دهد. دولت و مردم هر  دو در کنار هم بایستی راه حلی برای این تراژدی وحشتناک بیابند و BP را مجبور کنند تا چنین معضلات مهمی را حل و برطرف نماید. باید دانست که حفر زمین برای پیدا کردن نفت و ذخیره کردن آن برای نسل های آینده تنها راه چاره نیست، بلکه ما باید به دنبال فضایی سبز و به دنبال آن تکنولوژی پاک تر هم باشیم. این آرزوی من است.

ـ به عنوان یک هنرپیشه حرفه ای و هم به صورت فردی، آرزویت چیست؟

دی کاپریو: من فقط می خواهم که به کار هنرپیشگی ام ادامه دهم آن هم به صورت حرفه ای تر و از سویی دیگر بتوانم برای سیاره زمین هم مفید باشم و آن را کمی بهتر کنم.

در مورد فیلم «جزیره شاتر» بگو . این آخرین فیلمی بود که پیش از بازی در «آغاز» داشتی؟ آیا در این فیلم هم با موضوع خواب و رویا سروکار داشتی ؟ این دو تجربه را چگونه با هم مقایسه می کنی؟

دی کاپریو: اگر چه در هر دو فیلم بازی کردم و به نوعی بازی ها نیز بهم شباهت داشت، اما به لحاظ محتوی و تم اصلی کاملا با هم متفاوت بودند. کریس بسیار مشتاق بود که من نقشی جداگانه و متفاوت از آنچه «جزیره شاتر» بازی کرده بودم رادر «آغاز» از خودم نشان دهم. او می خواست بازی من منحصربفرد و تک باشد. کریس به مباحث رویا ، خیالات و خواب بسیار علاقه مند است ، مثل اینکه او به این موضوعات معتاد باشد. بنابراین این انتظار را هم داشت که من بازی متفاوتی داشته باشم به نظر خودم تا حد زیادی توانسته ام دو بازی مجزا در هر دو فیلم داشته باشم.

ـ آیا هیچ تشابهی میان فیلمسازی و خواب دیدن وجود دارد؟

دی کاپریو: تا حدودی بهم شبیه اند. گاهی فیلمسازی کار بسیار دشواری می شود همانطور که تعبیر یا تحلیل خواب هم حل نشده با قی می ماند. اما از نقطه نظر یک هنرپیشه، در طول جریان فیلمسازی ، انسان تجربیات واقعی بسیاری را کسب می کند. به عبارت دیگر، بازی کردن و یا فیلم ساختن نوعی درمان و شفابخشی به حساب می آید. بخاطر همین موضوع هم بود که من 4 تا 6 ماه زندگی ام را بطور کامل صرف تمرکز کردن بر روی این موضوع و همچنین فهمیدن شرایط یک نفر دیگر و عکس العمل او کردم. کار جالبی بود این کار در واقع اثری حرفه ای و از سوی دیگر تجربه فردی بحساب می آید.

ـ ترسناک ترین صحنه ای که در فیلم ها تجربه کردی چه بود؟

دی کاپریو: در فیلم «درخشش» دوقولوها که از عکس دیانا اربیس الهام گرفته شده است. این صحنه ها  تا مدتها مرا تحت تاثیر قرار داد. از نظر من این صحنه یکی از قوی ترین تصاویر در سینما است که تا مدت ها اثر ترسناک بودنم و ترسیدن را بروی فرد می گذارد.

ـ کار با ماریون کوتیلار چگونه بود؟

دی کاپریو: بسیار جالب و شگفت ا نگیز! او چنان توانایی بازیگری دارد که بازی در کنارش افتخار بزرگی است. ماریون سراسر احساس و شور است . هر چند که هنرپیشه ساکتی به نظر می رسد . شما می توانید هر چیزی را از صورت او بخوانید. علاوه بر این ماریون در گفتگوهای دو نفره هم بسیار چیره دست است. صحنه ای که می خواهد خودکشی کند و همزمان با شوهرش نیز حرف می زند. یکی از ویژه ترین صحنه هاست. در طول فیلمبرداری  این فیلم، من و ماریون بسیار صحبت می کردیم تا در صحنه هایی که مربوط به ما دو نفر می شود بسیار عادی ، طبیعی رفتار کنیم. این باعث افتخار من است که با کسی هم بازی شوم که تا به این اندازه جالب بازی می کند. او از نهایت توانایی د رونی اش بهره می گیرد و آن را به اثری جذاب بروی صحنه تبدیل می نماید.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...