کیت بلانشت

Cate Blanchett

چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰


مادرش جون معلم و پدرش رابرت دی وین بلانشت جونیور از اهالی تگزاس بود که در نیروی دریایی امریکا خدمت کرده بود و اواخر عمر به عنوان مدیر تبلیغاتی مشغول به کار بود. بلانشت در ده سالگی پدرش را به سبب حمله قلبی از دست داد. وی فرزند دوم از خانواده سه فرزندی اش است. دوره ابتدایی را در مدرسه آیوانهوی شرقی گذراند و دوره دبیرستان را در مدرسه دخترانه "گرامر" آیوانهو سپری کرد و سپس به کالج خانم ­های متدویست پیوست که به زعم خودش انگیزه­ های بازیگری در آنجا آغاز شد. در دانشگاه ملبورن اقتصاد و هنرهای زیبا خواند.

اولین نقش مهم صحنه­ ای اش در برابر جفری راش در 1992 در اجرای «اولئنای» دیوید ممت بود که برای این نقش برنده جایزه بهترین تازه وارد منتقدان تئاتر سیدنی شد. در نقش اوفلیا در نمایش «هملت» گروه بی پروداکشن به کارگردانی نیل آرمفیلد از 1994 تا 1995 ظاهر شد.

در 1994 در مینی سریال «هارتلند» در برابر ارنی دیگو و سریال «بورد تاون» با هوگو ویوینگ ایفای نقش کرد. در این بین در چند اپیزود از سریال های «پسر پولدار»، پارک لند» و «جی پی» ظاهر شد. اولین تقش سینمایی بین المللی اش با نقش مکملی به عنوان پرستاری استرالیایی اسیر شده به دست ارتش ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم در فیلم «جاده بهشت بروس» برسفورد به سال 1997 بود. اولین نقش اصلی سینمایی اش، نقش لوسیندا لپلاستریر در «اسکار و لوسیندا»ی گیلیان آرمسترانگ به سال 1997 می باشد. بلانشت برای این ایفای نقش نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن موسسه فیلم استرالیا شد.

اولین فیلم بین المللی موفق بلانشت بازی در نقش ملکه الیزابت اول در فیلم سال 1998 «الیزابت» بود که برایش نامزدی جایزه اسکار را به ارمغان آورد. وی جایزه را به گوینت پالترو باخت؛ ولی جایزه بافتا و گلدن گلاب را از آن خود کرد. سال بعد وی برای بازی در «آقای ریپلی بااستعداد» نامزد بافتا شد.

با بازی در «ارباب حلقه­ ها»ی پیتر جکسون طرفداران زیادی پیدا کرد. وی در این سه گانه در نقش گالادریل بازی کرد. در 2001 بابت بازی در فیلم درام «شارلوت گری» و «اخبار کشتیرانی» به همراه کمدی آمریکایی «راهزن ها» بار دیگر نامزد دریافت جایزه گلدن گلاب شد. در 2005 جایزه اسکار بهترین نقش مکمل زن را برای بازی در نقش کاترین هپبورن در «هوانورد» مارتین اسکورسیزی را دریافت کرد. این اولین بار بود که بازیگری بابت بازی در نقش یک برنده اسکار موفق به دریافت این جایزه می­ شد. همان سال جایزه موسسه فیلم استرالیا را بابت بازی در نقش یه معتاد هروئین ترک کرده در فیلم «ماهی کوچک» را برد.

در 2006 در «بابل» ایناریتو مقابل براد پیت، در «آلمانی خوب» در برابر جورج کلونی و «یادداشت­ هایی درباره یک رسوایی» مقابل جودی دنچ بازی کرد. بلانشت برای بار سوم بابت بازی در فیلم اخیر نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

در 2007 در فهرست صد شخص تاثیرگذار سال مجله تایم قرار گرفت و به عنوان یکی از موفق ترین بازیگران زن در مجله فوریس معرفی شد. در 2007 جایزه ولپی کاپ از جشنواره ونیز و گلدن گلاب نقش مکمل زن را بازی در نقش باب دیلن در فیلم «آنجا نیستم» تاد هینس به دست آورد. در هشتادمین مراسم اسکار وی برای ایفای نقش ملکه الیزابت اول در «الیزابت: عصر طلایی» برنده جایزه اسکار شد و برای فیلم «آنجا نیستم» نامزد دریافت بهترین بازیگر نقش مکمل بود. وی یازدهمین بازیگری بود که در یک مراسم در دو بخش کاندید می شد و این برای نخستین بار بود که بازیگر زنی به چنین افتخاری دست پیدا می کرد.

سپس در «ایندینا جونز و قلمروی جمجه بلورین» اسپیلبرگ در نقش مامور کا گ ب، کلنل ایرینا اسپالکو، و «مورد عجیب بنجامین باتن» دیوید فینچر بازی کرد. در 5 دسامبر 2008 ستاره پیاده روی مشاهیر هالیوود در شماره 6712 بلوار هالیوود مقابل سالن مصری گرومن نصیبش شد.

برای بازی در «هابیت» پیتر جکسون دوباره در نقش گالادریل ایفای نقش کرد. در 2012 برای بازی در نقش پنه لوپه در «مرد خانواده» اپیزود «آقا و خانم استویی» دعوت شد.

در 2013 نقش اصلی «جاسمین غمیگن» وودی آلن را جلوی دوربین برد که بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفت. بلانشت این نقش را بهترین نقش دوران حرفه اش می داند. این ایفای نقش بیش از 30 جایزه نصیبش نموده از جمله بافتا، گلدن کلاب، جایزه منتخب منتقدین، ساگ و اسکار. وی همچنین در 2013 در «مردان آثار ماندگار» به کار گردانی جورج کلونی بازی کرده است که بازیگران سرشناسی از جمله کلونی، جان گودمن، بیل موری، هیو بانِویل و ژان دوژادین در آن ظاهر می­ شوند. سپس در فیلم «شوالیه های جام ها» ترنس مالیک ایفای نقش کرد.

اخیراً قرار است در فیلم «کارول» مقابل رونی مارا بازی کند که اقتباسی از «ارزش نمک» پاتریشیا های اسمیت، به کارگردانی تد هاینس است.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...