دیوید او. راسل

David O. Russell

یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۲۳


پدر او از یک خانواده روس و یهودی و مادرش از یک خانواده ایتالیایی آمریکایی کاتولیک است و هر دوی آنها از مدیران فروش شرکت "سیمون و اسکاستر" بودند. راسل در یک خانواده لائیک بزرگ شد. در سال 1981 در رشته زبان و علوم سیاسی فارغ‌التحصیل شد. او در سال 1992 با جانت گریلو ازدواج و در سال 2007 بعد از 15 سال از او جدا شد. او در سال 2003 داور بخش درام فستیوال فیلم "ساندنس" بوده است. از افتخاراتش می‌توان به کارگردانی هفت بازیگری که نامزد اسکار شده‌اند اشاره کرد: کریستین بیل، امی آدامز، ملیسا لئو، برادلی کوپر، جنیفر لارنس، رابرت دنیرو و جکی ویور؛ که بیل و لئو به خاطر بازی در «مبارزه گر» و لارنس به خاطر بازی در «دفترچه امیدبخش» برنده جایزه اسکار شدند.

اولین تلاش کارگردانی دیوید او. راسل ساخت کمدی سیاهِ مستقلِ «تنبیه کردن میمون» (1994) بود. این فیلم به تهیه کنندگی دین سیلور و بازیگری جرمی دیویس در نقش مرد جوانی پردردسر و آلبرتا واتسون به نقش مادر تنهای او ساخته شده است. با وجود بحث‌های بسیاری که وجود داشت، فیلم تحسین منتقدان را برانگیخت و همچنین برنده بهترین فیلم و فیلمنامه اول از آکادمی فیلم مستقل شد و به عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران انتخاب شد.

دومین پروژه او همکاری دوباره اش با دین سیلور برای کمدی «معاشقه با فاجعه» (1996) از کمپانی میراماکس بود. در این فیلم ما یک مرد عصبی را دنبال می کنیم که به همراه همسرش و یک مسئول پرونده‌ی عصبی برای یافتن پدر و مادر ژنتیکی خود به سفر می رود. بازیگرانی هم چون مری تایلر مور، جورج سگال، آلن آلدا، جاش برولین، ریچارد جنکیس و لیلی تاملین در این فیلم ایفای نقش کردند. این فیلم پس از نمایش در فستیوال فیلم کن تحسین بسیاری منتقدان را از آن خود کرد. راجر ایبرت درباره این فیلم گفت: "راسل یک خط مرکزی قوی که هر آدم عجیبی از آنجا شروع می‌کند را یافته، ماموریت و یا جست و جویی به ظاهر جدی، و همانطور که شخصیت‌هایش را می سازد گویی بر روی نقشه آمریکا را نشانه گرفته است."

موفقیت در دو فیلم اولش او را به سمت فیلم دلهره آور «سه پادشاه» (1999) با بازی جورج کلونی، مارک والبرگ، آیس کیوب و اسپایک جونز سوق داد. فیلم درباره سه سرباز آمریکایی است که برای دزدیدن طلاهای کویتی که در طول جنگ عراق توسط صدام حسین پنهان شده نقشه کشیده‌اند. فیلم در صحرا های آریزونا و کالیفرنیا و مکزیک فیلمبرداری شده است. راسل در این فیلم از تعدادی تکنیک سینمایی برای رسیدن به حسی از واقع‌گرایی استفاده کرده است. او برای فیلمبرداری این فیلم از تکنیک دوربین روی دست و استدی کم استفاده کرده و برای به دست آمدن رنگ خاص روزنامه های آن زمان (جنگ خلیج فارس) از فناوری شیمیایی بر روی رنگ نگاتیوها بهره برده. او همچنین بر خلاف نرمال فیلم های اکشن علاقه مند بود همه ی انفجار ها را در یک پلان بگیرد.

«سه پادشاه» در سال 1999 به اکران درآمد و بزرگ ترین موفقیت او هم از نظر منتقدان و هم از نظر مالی را به ارمغان آورد. این فیلم موفق به کسب 60 میلیون دلار در آمریکا و بیش از 100 میلیون دلار در سراسر جهان شد؛ همچنین رای 94 درصدی وبسایت "راتن توماتوز" را برای نظر عمومی دریافت کرد: "موفقیت «سه پادشاه» عناصر اکشن، درام و کمدی را در یک فیلم تفکر برانگیز و هیجان انگیز در جنگ خلیج باهم آمیخته است". و این فیلم شروع همکاری‌های مارک والبرگ با راسل بود. در طول فیلمبرداری راسل و جورج کلونی در مجموعه با یکدیگر درگیری داشتند. در سال 2000 در مصاحبه‌ای، کلونی توضیح داد که برخورد او با راسل از تنشی که سر صحنه به وجود آمد، بیشتر شده. بر اساس صحبت‌های کلونی، راسل رفتاری تحقیر آمیز هم لفظی و هم فیزیکی از خود نشان داده است. بحث ها با عذرخواهی راسل در صحنه فیلم آرام گرفت و فیلمبرداری ادامه پیدا کرد. با این وجود سالها بعد کلونی در این باره می‌گوید: "ما یک فیلم بسیار، بسیار خوب ساختیم و زمان‌های خیلی سختی را با یکدیگر گذراندیم، اما حالا دیگر ما پیر شده‌ایم. من واقعا کاری که او ادامه داد را تحسین می‌کنم و فکر می کنم که او هم کار من را تحسین می کند."

منبع : فیلم نگاه
  • سیما ترابی
  • |
  • یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۱۶
  • |
  • ۰
  • |
  • ۲۱۳۵
  • |
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...