مستندساز برنده اسکار سراغ مارادونا رفت

اسطوره آرژانتینی جهان فوتبال موضوع یک فیلم مستند شد

دوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۵

  • نویسنده : آلکس ریتمن
  • |
  • ترجمه : سارا جوادی
  • |
  • منبع : هالیوود ریپورتر

آصف کاپادیا، فیلمساز بریتانیایی با حضور در جشنواره فیلم دبی جزئیات مستندی را با موضوع زندگی فوق‌ستاره فوتبال آرژانتین و جهان در دسترس رسانه‌ها قرار داد.

مستندساز 44 ساله هندی تبار كه تقريباً تمام جوايز مهم دنيای مستند را برده، در حال ساختن فيلمی تازه درباره ديگو آرماندو مارادوناست و از آنجا كه اعجوبه پرحاشيه دنيای توپ‌گرد در امارات زندگی می كند، از فرصت حضور در جشنواره دبی برای گفت‌وگو با او استفاده كرده است.


كاپاديا درباره اين مستند می گويد: "اسم فيلم را «ديگو» گذاشته‌ام و تازه چند روز پيش آن را كليد زدم. هنوز هم نمی دانم چه چالش‌هايی پيش رو داريم. من سالها پيش كتابی درباره مارادونا خواندم و تا آن زمان فقط فيلم داستانی ساخته بودم. يادم هست با خودم گفتم دوست دارم فيلمی درباره اين مرد بسازم، نه صرفاً به خاطر اين كه يک شخصيت ورزشی است، از آرژانتين آمده يا كلی دستاورد داشته است، بلكه مي‌خواستم به نقاط تيره زندگی اش نور بتابانم."

شخصيت مارادونا از آن نظر برای مستندساز برنده اسكار جالب است كه او را بيشتر يک مبارز خيابانی می داند تا بهترين بازيكن تاريخ فوتبال. كاپاديا پيش از اين درباره اسطوره‌هايی چون آيرتون سنا، راننده برزيلي فرمول يک و ايمی واينهاوس، خواننده بريتانيايي فيلم ساخته است؛ شخصيت‌هايي كه در جواني از دنيا رفتند اما مارادونا با وجود تمام فراز و نشيب‌های زندگي‌اش هنوز زنده است و سرحال و با دشمنانش مبارزه می كند. ضمن اين كه به واسطه زنده‌بودن مارادونا، فيلمساز ناچار است رويكردی متفاوت به مستند زندگی او داشته باشد."

كاپاديا كه هرگز ايمی و سنا را نديده بود، درباره چالش زنده‌ بودن شخصيت اصلی مستند «ديگو» می گويد: "من حمايت كامل او را با خودم دارم. اينطور نبود كه ما مارادونا را به ساختن فيلم وادار كنيم. اين خود او بود كه از ما خواست فيلم زندگی اش را بسازيم. ضمن اين كه قرار است روند توليد فيلم به دلخواه قهرمان داستان پيش برود. من فقط وقتی درگير ساختن يک مستند مي‌ی شوم كه نسخه نهايی با نظر من تدوين شود."


ماركو ريزی سال 2007 فيلم زندگينامه‌ای «مارادونا، دست خدا» را درباره بهترين بازيكن تاريخ فوتبال ساخت و يک سال بعد نوبت به امير كوشتوريتسا رسيد تا مستندی درباره دوست صميمی خود روانه پرده سينماها كند. كاپاديا كه جزو معتبرترين نام‌ها در دنيای مستندسازی است، سال گذشته با «ايمی» جايزه اسكار بهترين مستند را به دست آورد. او جايزه بافتا را هم برده و فيلم تحسين‌شده «جنگجو» را در كارنامه دارد.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...