اسکار 2011

تقدیم تاج و تخت اسکار به پادشاه

دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۰


بالاخره پس ازمدت ها انتظار شب به یادماندنی ستارگان سینما، دست اندرکاران سینمای هالیوود و همینطور علاقه مندان سینما فرا رسید. شبی طبق معمول شلوغ، پر از فلاش دوربین ها و نورافکن ها و پروژکتورها که قرار بود هشتاد و سومین مراسم اسکار را پس از مدتها کش و قوس برای نزدیک به 2میلیارد تماشاگر در سراسر دنیا پوشش تلویزیونی دهند. نتیجه شاید آنطور که بسیاری انتظارش را داشتند نبود. فیلمهایی که تا پیش از این مدعیان بی چون و چرای این مجسمه 10 اونسی طلایی و این مراسم باشکوه و پرهزینه محسوب می شدند پس از اعلام نتایج به یکباره ناکام بزرگ این دوره از مراسم لقب گرفتند تا بار دیگر مشخص شود که سینما روی سکه دارد. آخر سر یکی خوشحال و شادمان است و در ابرها سیر می کند و دیگری پس از یک ماراتن نفسگیر انگار که دنیا را بر سرش خراب کرده اند (هرچند که در ظاهر خودش را به بیخیالی بزند). این مراسم هم تمام شد و رفت سال دیگر تا این مجسمه نصیب چه کسی شود. گزارش شب اهدای جوایز اسکار خالی از لطف نیست:

«سخنرانی پادشاه» به کارگردانی تام هوپر با به دست آوردن سه جایزه اصلی اسکار از جمله بهترین فیلم  به خانه رفت. تام هوپر به عنوان بهترین کارگردان و کالین فِرث بهترین هنرپیشه مرد اعلام شدند. 

آن هاتاوی و جیمز فرانکو که میزبانی مراسم را به عهده داشتند، بزرگ ترین شب  هالیوود در لوس آنجلس را شروع کردند. در ابتدا تام هنکس جایزه دستاورد هنری و بهترین فضاسازی را به رابرت استرامبرگ و کارن اوهارا برای آلیس در سرزمین عجایب تقدیم کرد.  او همچنین جایزه بهترین فیلمبرداری را به والی فیستِر برای «آغاز» اهدا نمود.سپس کِرک داگلاس جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به ملیسا لِئو برای «مبارزه گر» اعطا کرد. این اولین جایزه و دومین نامزدی اسکار برای لئو بود. او نقش آلیس وارد را در این فیلم با ظرافت تمام ایفا و بینندگان را با نقشش مجذوب می کند. لِئو بخاطر این جایزه از آکادمی تشکر کرد.

سپس جاستین تیمبرلیک و میلا کانیس جایزه بهترین انیمیشن کوتاه را به شان تاون و اندرو رحمان برای «گمشده» معرفی و اعطا نمودند.جایزه ی بهترین انیمیشن بلند نیز به لی آن کریچر برای «داستان اسباب بازی های 3» رسید. این فیلم برای بهترین فیلم هم نامزد شده بود. همزمان با پخش قسمت هایی منتخب از فیلم، مراسم تحت تاثیر این انیمیشن زیبا قرار گرفت! داستانی زیبا، با ارزش و استثنائی درباره  اسباب بازی های سخنگویِ فراموش شده ...

بعد از آن، جاش برولین و خاویر باردِم جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را به آرون سورکین برای «شبکه اجتماعی» اهدا کردند.با اقتباسی از «میلیونرهای تصادفی»، سورکین فیلمنامه ای قوی تدوین و فیلم را به یکی از بحث انگیزترین فیلم های  2010 و عامل دریافت این جایزه برای خود تبدیل کرد. وی همین جایزه را 39 سال پیش برای فیلم «شبکه» (سدنی لومت) دریافت کرده بود.همچنین، بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی به دیوید سیدلر برای «سخنرانی پادشاه» تعلق گرفت. این اولین جایزه و نامزدی برای او بود.

راسل برن/ کمدین و هِلِن میرِن جایزه بهترین فیلم خارجی زبان را به «در جهانی  بهتر» از دانمارک دادند. این سومین مرتبه است که کشور دانمارک از آکادمی در بخش فیلم های خارجی زبان  جایزه دریافت می کند. کارگردانی فیلم را سوزان بییر انجام داده که در  "گلدن گلاب" هم موفق به دریافت جایزه شده بود. ریس ویترزپون جایزه بهترین نقش مکمل مرد را به کریستین بیل برای «مبارزه گر» اعطا نمود. بیل نقش دیکی اکلاند، برادر یک قهرمان بوکس در این فیلم ایفا می کند. او برای اجرای این نقش،  13 کیلو وزن کم کرد.

نیکول کیدمن و هیو جکمن جایزه بهترین موسیقی را به ترنت رزنور و آتیکاس راث برای «شبکه اجتماعی» تقدیم کردند. متیو دیوید مک کانای و اسکارلت یوهانسون جایزه بهترین صداگذاری را به لورا هیرشبگر، گری ا.ریزو و اِد نویک  برای فیلم «آغاز» اعطا کردند. «آغاز» همچنین جایزه تدوین صدا را که به ریچارد کینگ رسید، به دست آورد؛ که نا اینجا سومین جایزه اش است. ماریسا تومی جایزه بهترین چهره پردازی و طراحی گریم را به ریک بیکر برای «مرد گرک نما» داد.

همچنین عنوان بهترین طراحی لباس به کالین آتوود برای «آلیس در سرزمین عجایب» رسید. این سومین جایزه ی اسکاری ست که آتوود دریافت می کند. او قبلا برای «شیکاگو» (2002) و «خاطرات یک گیشا» (2006) نیز برنده اسکار شده بود. اِمی آدامز و جیک گیلنهال جایزه بهترین مستند را به کارن گودمن و کریک سیمن برای «غریبه ای دیگر نه» اهدا کردند. جایزه ی اسکار بهترین انیمیشن زنده به توک متنی برای «خدای عشق» رسید.و اوپرا وینفری جایزه ی بهترین مستند بلند را به چارلز فرگوسن و اودری مارس برای «شغل داخلی» اهدا کرد. جود لا و رابرت داونی جایزه بهترین جلوه ویژه را به کریس کوربولد، اندرو لاکی و پیتر بب برای «آغاز».

همچنین، جایزه بهترین تدوین نیز به انگوش وال و کِرک بکستر برای «شبکه اجتماعی» رسید. کارگردانی فیلم را دیوید فینچر به عهده داشته است.جنیفر هادسون جایزه بهترین آواز را به «رندی نیومن» برای آهنگ "ما به هم تعلق داریم" در «داستان اسباب بازی 3» اهدا کرد، که این دومین جایزه آکادمی و بیستمین عنوان نامزدی اوست. آخرین اسکار او در سال 2002 برای  آهنگ "اگر تو را نداشتم" برای فیلم «هیولا» بود.و در انتها جایزه اسکار بهترین کارگردان توسط هیلاری سوانک و کاترین بیگلو به تام هوپر برای «سخنرانی پادشاه» اعطا شد.

منبع : فیلم نگاه
  • راضیه خضری
  • |
  • چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۳:۸
  • |
  • ۰
  • |
  • ۱۱۸۸
  • |
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...