شوخی های اهانت آمیز آقای تایلر پری

شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۰

  • نویسنده : شون اوکانِل
  • |
  • ترجمه : راضیه خضری
  • |
  • منبع : واشنگتن پست

ذغال سنگ، کیک میوه ای کپک زده، جوراب و لباس زیر، همه آن چیزهای ناخوشایندی که در دانشنامه بریتانیکا آمده است، بله اینها چیزهایی هستند که امسال هدیه گرفتنشان را به «کریسمس مدیایی تایلر پری» ترجیح می دهم. این فیلم یک اثر چاپلوسانه، بی ملاحظه و بی مزه است که تایلر پری در مقام نویسنده و کارگردان در ساخت آن پیش قدم شده که بایستی آن را به همراه یک رسید دریافت هدیه به مخاطبان ارائه می کرد.
روزگار فیلم های کلاسیک مناسب تعطیلات کریسمس که شاهد بازی اعضای سلطنتی خانواده سینما و ستاره های بزرگ مانند بینگ کرازبی، جیمی استیوارت یا دنی کی بودند دیگر به سر آمده است. من حتی «ماپت ها» ی آواز خوان را به گروه بازیگر نالایق و بی استعداد فیلم «مدیا» ترجیح می دادم. این گروه شامل لری مرد کابلی (با نام اصلی دانیل لارنس ویتنی)، کتی ناجیمی (بازیگر «قانون خواهر» و «خانه گمراهی») و Sweet Brown که شهرت یک شبه ی خود را مدیون گفتن جمله "کسی برای این چیزها وقت نداره" ذر یک گزارش خبری است که به دفعات در سایت یوتیوب تماشا شد، می شود.
و بعد خود تایلر پری است که لباس زنانه می پوشد و شخصیت "مدیا"یش در این نسخه بی آشفته و سرهم بندی شده از جورجیا راهی آلاباما می شود تا دختر دوستش ایلین را در فصل تعطیلات غافلگیر کند. لیزی معلم مدرسه ایی ابتدایی است که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند مدرسه ای که او در آن درس می دهد نمی تواند از پس مخارج جشن کریسمس هر ساله ی خود بر بیاید. دانش آموز با استعداد او، بیلی توسط پدر خودش مدام مورد ضرب و شتم قرار می گیرد. و لیزی سعی می کند به مادرش ایلین نگوید که با سفیدپوستی به نام کانر ازدواج کرده است.
این عناصر داستانی به ندرت به هم مرتبط می شوند و تنها به این دلیل وجود دارند که مدیای گستاخ و صریح اللهجه بتواند میان داستان هایی که به وضوح به همین منظور طرح شده اند جولان بدهد و شوخی هایی را خلق کند که شاید چندین دهه پیش مثلا زمانی که نیکسون رئیس جمهور بود، باعث خنده می شدند. مدیا زمانی که در یک فروشگاه بزرگ و شلوغ کار می کند، یک مشتری آسیایی که وسایلش دزدیده شده است را مورد تحقیر و تمسخر قرار می دهد. مدیا زمانی که راهی یک سفر جاده ای به مقصد آلاباما است با یک گردهمایی و تظاهرات سازمان سری ضد سیاهپوستان آمریکا برخورد می کند. مدیازمانی که روی مزرعه ی لیزی و کانر کار می کند روی یک کپه پِهِن و فضولاتِ گاو می افتد. مدیا نسخه سبک هیپ هاپی از داستان تولد عیسی برای دانش آموزان تاثیرپذیر و زودباور لیزی تعریف می کند و قصه خود را با آویزان کردن یک دانش آموز بد رفتار از صلیبی در ابعاد واقعی مقابل کلاس به اتمام می رساند.
آیا واقعا این یک فیلم کریسمسی است؟
در جایی از فیلم ایلین درباره مدیا می گوید:"او یک مشکلی داره، ولی ما اون رو پذیرفته ایم". و این جمله به شکلی مفید و مختصر توصیف کننده ی پری و رویِ دیگر و سوءاستفاده جویی های اوست. قطعا این شخصیت مادربزرگِ زننده و گستاخ یک مشکلی دارد. او آنقدر سریع مونولوگ هایش را ادا می کند که به سختی می توانید متوجه لهجه خاص و من درآوردی که به زبان می آورد بشوید. هرچند وقت یکبار در فیلم، کمی نمانده تا نکته ای مرتبط درباره نادیده گرفتن رنگ پوست و نگه داشتن عیسی در کریسمس خود را نشان بدهد. اما پری فورا آن را زیر شوخی زشت و خام دستانه ای درباره ی آلت تناسلی "مرد کابلی" مخفی می کند.
Sweet Brown بهتر از هر کسی گفته است: کسی برای این چیزها وقت نداره!
منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...