گنده گویی های سیاسی!

پنج شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۴


«حسابدار» یک فیلم ابرقهرمانی است. با وجود این که داستان آن بر اساس کتاب‌های کامیک موجود نیست (یک تغییر خوشایند)، اما تمام هیجان و استعاره‌هایی که از یک محصول ابرقهرمانی انتظار می‌رود را داراست. اگرچه فیلم با رده‌بندی سنی R (زیر 17 سال) اکران شده و بر خلاف بیشتر محصولات این‌ ژانر، مخاطبان بزرگسال را هدف گرفته است (موفقیت خیره کننده «دِدپول» به همه ثابت کرد که این ژانر پتانسیل زیادی برای تولید آثار بیشتری در رده سنی بالای 13 سال را دارد). همچنین، با وجود حضور بن افلک به عنوان نخبه‎ی آموزش‌دیده و جی. کی سیمونز به عنوان رابط قانونی او، سخت است که بتوان به ریبوت جدید کمپانی برادران وارنر از «بتمن» امیدوار نبود. نکته‌ای که «حسابدار» را خاص کرده و آن را از سطح اکشن‌-تریلرهای معمول بالاتر می‌برد، این است که قدرت‌های شخصیت اصلی ناشی از اوتیسم (نوعی اختلال رشدی است كه با رفتارهای ارتباطی، كلامی غیرطبیعی مشخص می شود) اوست.


استفاده از اوتیسم برای متقاعدکننده نشان دادن داستان کار آسانی است، اما فیلم با این پدیده با احترام برخورد می‌کند (اگرچه صحنه‌ای که این اتفاق کمی بعد از اوج داستان رُخ می‌دهد، به طرز ناشیانه‌ای در فیلم گنجانده شده‌است). شمایلی که افلک از کریستین وولف به نمایش گذاشته، کاملاً اوتیسم او را بروز می‌دهد. عملکرد او عالی است ولی فیلمنامه بیشتر بر نمایش چگونگی دست‌وپنجه نرم‌ کردن کریستین با فعالیت‌های روزمره زندگی تاکید دارد، این که او چگونه خود را با مناسبات اجتماعی منطبق می‌سازد و چگونه زندگی اش با دقت فراوان تنظیم شده‌است. این شرایط، قدرت‌های ریاضی و تحلیلی خارق‌العاده‌ای را به او اعطا کرده‌است. تمرینات مداوم از کودکی باعث رشد قدرت فیزیکی، انعطاف‌پذیری، هنرهای نظامی و مهارت‌های نشانه‌گیری دقیق او شده‌ است. پس تقریباً می‌توان او را بتمنِ بدون ماسک و لباس مخصوص و البته ناشی‌تر و اجتماعی‌تر از بتمن دانست.



با حذف جنبه‌های شخصیتی متمایز کریستین وولف، «حسابدار» چیزی بیشتر از یک فیلم ابرقهرمانیِ استاندارد با میزان خشونت زیاد نیست. داستان آن حول یک پلیس فدرال می‌گذرد، درباره افسر ریموند کینگ (جی. کی سیمونز) و زیردستش مری بث مدینا (سینتیا ادی-رابینسون) که کریستین را زیر نظر دارند. کریستین در تلاش است تا از پشت پرده‌ی شبکه‌ی تبهکاری مؤسس (جان لیتگو) یک شرکت میلیار دلاریِ روباتیک سر در بیاورد. او درمی‌یابد که ماموریت گروهی شبه نظامی به رهبری براکستون (جان برتال) در تضاد با فعالیت‌های اوست، گروهی که هدفشان فقط "حفاظت" است. براکستون به دلایلی که در پایان مشخص می‌شود، رقیبی شایسته است. در ادامه، کریستین درگیر رابطه‌ای با دینا کامینگز (آنا کندریک)، حسابدار وفادار شرکت روباتیک می‌شود و خود را مسوول حفاظت او در مواجهه با خطرات پیش رو می‌داند. اگرچه به علت مهارت‌های اجتماعی ضعیفش هرگز نمی‌تواند احساسات قلبی اش را به نحو شایسته‎ای برای دینا بیان کند.



فیلم از فلاش‌بک برای شرح داستان اصلی کریستین استفاده می‌کند و با گلچین حوادثی از گذشته‌، روند تبدیل او از یک کودک درونگرای اجتماع‌گریز به شخصیت کنونی اش را برای بیننده به نمایش می‌گذارد. این ترفند کیفیت فیلم را بهبود بخشیده و وجود آن منطقی است. رابطه‌ی کریستین با دینا همان گونه که انتظار می‌رود غیرمعمول است و بن افلک هنگام مکالمات دوطرفه بازی قابل قبولی از خود ارائه می دهد. او به ندرت ارتباط چشمی برقرار می‌کند و اغلب بین حالت گفتن یا نگفتنِ چیزی معلق است. کندریک، جی. کی سیمونز و سینتیا ادی-رابینسون در فیلم تلف شده‌اند. به نظر می‌رسد سازندگان، نقش‌های مهم تری برای آنها در دنباله‌ی احتمالی مدنظر گرفته‌ باشند. پایان «حسابدار» ظن و گمان‌ها را برای دنباله‌دار بودن این فیلم زنده نگه داشت.



گاوین اوکانرِ کارگردان در طول دوره‌ی فعالیتش نشان داده که می‌تواند با قواعد ژانری کارهای جالبی انجام دهد. بارزترین نمونه «مبارز» (2011) است که در ظاهر یک محصول در ژانر ورزشی بود ولی نشان داد که یک اثر معمولی نیست. «حسابدار» هم این‌ گونه است؛ فیلمی که به راحتی می‌توانست اثری یک‌بار مصرف و کلیشه‌ای باشد، اما با شایستگی و صرف انرژی تهیه شده تا توجه بینندگان را جلب کند و حتی برای مدتی پس از اتمامش، مخاطب را به فکر فرو ببرد. فیلم چند غافلگیری به همراه دارد. ممکن است بینندگان ریزبین قبل از آشکار شدن حقیقت، بتوانند یکی را حدس بزنند ولی این از اهمیت و اثرگذاری آن نمی‌کاهد. همانند «بتمن می آغازد» (کریستوفر نولان-2005)، «حسابدار» نیز می‌تواند یک شروع قوی برای یک مجموعه باشد و البته اگر فروش آن در گیشه چشمگیر نباشد، می‌توان از آن به عنوان یک تریلر مستقل جذاب نام برد. در نهایت، حسابداران کمپانی برادران وارنر تصمیم نهایی را می‌گیرند.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

آریان تاج
  •  4
  • |
  •  10
  • |

    بن افلک زده تو کار فیلم های اکشن. بهش هم میاد اما نقش "بتمن" رو اصلا.