ماشین کشتار یا فقط یک آدم بد؟

شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۰


«متخصص» روایتگر داستانی ست به قدمت «هملت» و به تازگی یک نان نپخته. توطئه ای چیده می شود، نقشه ای کشیده می شود، کاراکتری جدید با مشکلاتی پیچیده و وضعیتی بغرنج وارد می شود، و ناگهان تمام طرح و زمینه داستان و فیلم با مجموعه ای مسلسل وار از صحنه های اکشن کوبنده و پر تب و تاب متلاشی می شود.«متخصص» بازسازی فیلمی ست به همین نام (مایکل وینر – 1972) با بازی چارلز برانسون. «متخصص» چارلز برانسون در زمان خود فیلم نسبتاً خوبی بود و حتی برای امروز بهتر و تماشایی تر هم به نظر می رسد. در این فیلم دومی، بار دیگر شاهد حضور یک آدم کش حرفه ای به اسم بیشاپ (جیسون استاتهام) هستیم که برای یک شرکت شیطانی و متخصص در امر آدمکشی مشغول به کار است. او قربانیان خود را به نحوی به قتل می رساند که قتل به نظر نرسد یا کار خود را به شکلی انجام می دهد که پلیس و نیروهای امنیتی به اشتباه بیافتند.

فکر می کنم که در دنیای واقعی، این گونه شخصیت ها انسان هایی تنها، خشن، بی کس و کار، و منزوی باشند که افرادی به شدت مستعد جنون و بیماری پارانویا هم هستند. با این حال، کاراکتر استاتهام که در این فیلم آرتور بیشاپ نام دارد فردی ست خوشگذران، و طرفدار هنر و زیبایی که در خانه ایی مجلل زندگی می کند و صاحب یک خودروی آخرین مدل است. او معتقد است که اگر برای یک رابطه یا برای یک کالا پولی بیشتر از بیشتر از ارزش واقعی اش پرداخت کنی آن رابطه یا آن کالا دیگر همانی نیست که باید باشد. او معتقد است که شما برای یک کالای 20 دلاری تنها می توانید همان 20 دلار را بپردازید و نه بیشتر. اما با چند هزار دلار خیلی کارهای مهم تری می توان انجام داد و کالاها و احناس به مراتب مهم تری را خریداری کرد تا بدین گونه خودتان را شخصیتی با ارزش و به مراتب بیشتر از آچه که هستید نشان دهید.بیشاپ موجود بی ارزشی ست که خود را خیلی بزرگ و ارزشمند می داند. در فیلم فرض بر این است که قتل های بیشاپ برای تماشاگران مهم نیستند و اعمال بیشاپ به دلیل آن که فیلم درباره اخلاق و انسانیت نیست از ارزش او نمی کاهد. با تماشای این فیلم به ناچار آن را با کاراکتر جورج کلونی در فیلم «آمریکایی» (آنتون کوربیجان – 2010) مقایسه خواهیم کرد و آنگاه متوجه می شویم که «آمریکایی» چقدر به لحاظ تکنیکی بر «متخصص» برتری دارد. جورج کلونی در «آمریکایی» در نقش آدمکشی تنها و منزوی ظاهر شده که برای شرکتی بین المللی آدم می کشد. ولی «آمریکایی» بخاطر کاریزمای کاراکتر کلونی بسیار جذاب از کار درآمده که سعی می کند بر مشکل عشق و روابط عاطفی خود بدون این که خللی در کارش ایجاد کنند کنار بیاید.به غیر از بیشاب دو کاراکتر دیگر در فیلم حضور دارند. اولی دونالد ساترلند است که نقش یک قاتل کهنه کار و قدیمی را بازی می کند و تحت امر همان عواملی ست که بیشاپ برای آنها کار می کند. در واقع او مشاور و راهنمای بیشاپ هم به حساب می آید. اگر شغل این دو نفر چیز دیگری بود تماشای آنها بسیار شکنجه آور به نظر می رسید. اما بخاطر این که آنها هر دو حرفه آدمکشی را در پیش گرفته اند تا اندازه ای به جذابیت رابطه آنها افزوده شده است. در واقع اعتقادات اخلاقی کاراکتر ساترلند اندکی ارزش های اخلاقی به فیلم تزریق کرده که همین باعث بیرون آمدن آن از نقشی سطحی و کم مایه به نقشی تقریبا تماشایی شده است.

کاراکتر بعدی استیو (بن فاستر) نام دارد که پدرش توسط بیشاپ به قتل رسیده اما خودش خبر ندارد که او قاتل اصلی پدرش است. بیشاپ پس از قتل پدر استیو پسر او را زیر بال و پر خود می گیرد و به او آموزش های حرفه ای قتل و آدمکشی می دهد. استیو شخصیتی نچسب، ناپخته و بچه گانه دارد از مشکل اعتیاد به مواد مخدر و الکل رنج می برد که بیشاپ کاملاً با این موارد بیگانه است. با وجود همه این مشکلات بیشاپ به او آموزش های لازم را می دهد چون که اعتقاد دارد استیو می تواند به آنچنان آدمکشی قهار تبدیل شود که روح پدرش به او افتخار کند.کارگردان این فیلم خوش ساخت سایمون وِست («مهاجمین مقبره») است. او یک کارگردان متخصص و تکنسین است که می تواند به خوبی روش و شیوه فیلمسازی مایکل وینر (کارگردان نسخه اصلی «متخصص») را ادامه دهد. بدون در نظر گرفتن این که آیا فیلم های این دو کارگردان فیلم های ارزشمندی بوده اند یا نه، یا این که فیلم هایی بوده اند که ارزش ساخته شدن داشته باشند یا نه، باید گفت که کارگردان های خوبی هستند. آیا تمام حرکات، خشونت ها و صداهای گوشخراش در این فیلم به گونه ای ست که تماشاگر از تماشای همه آنها لذت ببرد و از دیدن آنها سرگرم شود؟ اما واقعیت این است که کارگردان «متخصص» فیلمش را آنقدر خوب ساخته که فراموش می کنید بپرسید واقعاً چرا این فیلم را ساخته است؟

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

حامد ستاری
  •  4
  • |
  •  5
  • |

    جیسون استاتهام ساخته شده برای همچین فیلمهایی نه فیلم های کمدی که داره اخیرا بازی میکنه.