ماجراجویی های مشهورترین خبرنگار دنیا

سه شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰


اگر «ماجراهای تن تن» انیمیشنی با استفاده از تکنیک موشن کپچر نبود و به صورت فیلمِ زنده ساخته می شد امکان داشت آن را با فیلمی نظیر «ایندیانا جونز و مهاجمان مقبره گمشده» (1981) و «دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه» (گور وربینسکی-2003) مقایسه کرد. در حالت فعلی و با وجود شخصیت های کارتونی شده بر روی زمینه ای از عکس های واقعی، این انیمیشن بیشتر به مجموعه بازی های ویدئویی «سرزمین های ناشناخته» شباهت دارد. در میان بازی های کنسولی، نسخه های 1، 2، 3 از بازی ویدئویی «سرزمین های ناشناخته» از بیشترین خصوصیات سینمایی برخوردار هستند، اما در این بازی ها جلوه های تصویری و تعاملات فیزیکی در کنار مهارت فوق العاده داستان سرایی و جذابیت های داستانی به کار رفته است و نتیجه کار به شکلی ست که دل کندن از آن مشکل است. اما اگر همین بازی ویدئویی هم امکان ایفای نقش شخصیت های داستان را برای ما فراهم نکند، به راحتی جذابیت خود را از دست می دهد. «ماجراهای تن تن» دقیقاً چنین چیزی ست، یک بازی ویدئویی سرگرم کننده، جذاب و پرتحرک که نمی شود در آن نقشی بر عهده داشت و صد البته که به هیچ عنوان نمی توان آن را در جایگاه سایر فیلم های سرگرم کننده و پرطرفدار کارگردان آن، استیون اسپیلبرگ قرار داد.


«ماجراهای تن تن» از روی یک مجموعه کتاب داستان های مصور که اصلِ آن به زبان فرانسه نوشته شده، ساخته شده است. در طول سال های زیادی که که از خلق این مجموعه می گذرد (از سال 1929)، شهرت و محبوبیت تن تن در اروپا به مراتب بیشتر از آمریکای شمالی بوده است. گرچه این کاراکتر جذاب به هیچ وجه در ایالات متحده ناشناخته و مهجور نیست، اما حضور او در ذهن و خاطران ساکنین اینجا، از کشورهای اروپایی کم رنگ تر است و اغلب بچه های این دوره او را نمی شناسند. استیون اسپیلبرگ و پیتر جکسون که هر دو از علاقه مندان پر و پا قرص این مجموعه داستان های مصور و نویسنده ی بلژیکی آنها هرژه هستند، با یکدیگر همراه شده اند تا بر پایه سری داستان ها و ماجراهای تن تن تعدادی فیلم بسازند. بر طبق شنیده ها ساخت این فیلم به عنوان کسب امتیاز ساخت مجموعه فیلم های انیمیشنی جدیدی بر پایه کتاب ها به شمار می رود، و با توجه موفقیت جهانی این فیلم، برای ساخته شدن فیلم بعدی به فروش بالای آن در سینماهای آمریکا نیازی نیست. فیلمنامه اولیه ی «ماجراهای تن تن» توسط استیون موفات نوشته شد. اما مدتی بعد از سوی شبکه تلویزیونیِ بی بی سی به او پیشنهاد شد تا به عنوان جایگزین راسل تی. دیویس در تهیه و تولید مجموعه های تلویزیونی با آنها همکاری کند، وی هم این فرصت طلایی را ازدست نداد و به ناچار از پروژه «تن تن» کناره گیری کرد. در پی این اتفاق ادگار رایت و جو کورنیش جای خالی او پر کردند.


«ماجراهای تن تن» اولین ساخته ی سه بُعدی اسپیلبرگ است. فیلم چندین حس متفاوت در بیننده ایجاد می کند. در کل باید گفت در این فیلم استفاده از این تکنیک با مهارت و بدون عیب و نقص انجام شده، اما هیچ چیزِ شگقت انگیز و جالب توجه یا خیره کننده ای خلق نشده که نشان دهد «ماجراهای تن تن» استحقاق صرف زحمت و هزینه تولید به این روش داشته است. سطح و میزان نور نسبت به بقیه فیلم های سه بُعدی اصلاح شده اما با این وجود تکنیک سه بُعدیِ به گونه ای به کار نرفته که شما را در صندلی تان میخکوب کند. در واقع تماشای فیلم حالت دو بُعدی چیزی از داشته های آن کم نمی کند، و در فرمت سه بُعدی نیز چیزی به آن افزوده نشده است. استفاده از عینک و پرداخت بهای اضافه، بیشتر برای این هستند که مشخص شود تماشاگران کدام نسخه ی فیلم را ترجیح داده اند.

داستان فیلم درباره یک خبرنگار جوانِ ماجراجو به نام تن تن (با صدای جیمی بل) است که به همراه سگ وفادارش سفید برفی (میلو) و کاپیتان هادوکِ همیشه مست (اندی سِرکیس) به جستجوی گنجینه ی گمشده اجدادِ دریانورد کاپیتان هادوک می پردازند. با همه این احوال تنها تن تن و کاپیتان هادوک به دنبال گنحینه نیستند. شخصی مرموز و بسیار بی رحم به نام زاخارین (دانیل کریگ) هم به دنبال پیدا کردن محل غرق شدن کشتی است. او برای رسیدن به هدفش حتی از آدم کشتن هم ابایی ندارد. یکی از سرنخ ها نزد تن تن و دیگری نزد زاخارین است. پیدا کردن تکه ی سوم و نهایی معما که در تملک یکی از شیوخ ثروتمند و بانفوذ خاورمیانه است، هدفی ست که تن تن و زاخارین برای رسیدن به آن با یکدیگر رقابت می کنند.


کیفیت انیمیشن موشن کپچر در این فیلم هم به خوبی همان تجربه های پیشین است اما در داستان فیلم و نحوه روایت و ساخت آن هیچ ویژگی خاصی دیده نمی شود که نشان دهد ساخته ی اسپیلبرگ است. گرچه «ماجراهای تن تن» نسبت به فیلم قبلی اسپیلبرگ، «ایندیانا جونز و قلمروی جمجمه کریستال» پیشرفت به سزایی محسوب می شود، اما انتظارات ما را از کسی که یکی از بزرگ ترین فیلمسازان عصرِ حاضر آمریکا محسوب می شود، برآورده نمی کند. «ماجراهای تن تن» از نظر ساختار فنی و تکنیکی فیلمی درجه یک محسوب می شود اما دارای ضعف ها و ایراداتی در زمینه ی داستان و همینطور شخصیت پردازی ست. صحنه های اکشن از ضرباهنگ سریعی برخوردارند، مانند اغلب صحنه های اکشن انیمیشنی هیجان انگیز هستند، اما با وجود همه ی این جذابیت های نمایشی، در انتقال حس تنش و تغلیق به مخاطب ضعیف عمل می کنند. فیلمنامه مملو از شوخی های زیرکانه و کنایه آمیز است، اما این کنایه ها زیاد مناسب مخاطب بزرگسال به نظر نمی رسد و در همان سطحی ست که در اکثر تولیدات انیمیشنی ممتاز دیده می شود. «ماجراهای تن تن» ویژگی های مثبتی هم دارد که باعث می شود تماشای آن را – بخصوص خانواده هایی که قصد دارند تا در تعطیلات کریسمس فیلمی سرگرم کننده و بی تکلف ببینند – توصیه کنم، اما هیچ ویژگی خاصی ندارد که آن را به سطح بالاتری ارتقاء دهد.


انتخاب صداپیشه ها و گویندگان به خوبی انجام شده است. اسامی برخی از آنها برای ما آشناست اما آنها موفق شده اند صدای خود را طوری تغییر دهند که به آسانی قابل شناسایی نباشند و این موضوع به ما کمک می کند شخصیت ها را باور کنیم و شنیدن صداهایی آشنا حواسمان را پرت نکند. از آنجایی که شخصیت های انیمیشنی به شکلی طراحی نشده اند که شبیه گویندگانشان باشند، روی پرده ی سینما از نسخه دیجیتالی شده ی جیمی بل و دانیل کریگ خبری نیست. البته ظاهر کاپیتان هادوک کمی شبیه به جوانی های والتر ماتائو می ماند که ریش درآورده باشد. اندی سرکیس هم که معمولاً در اکثر فیلم هایی که به روش موشن کپچر ساخته می شوند حضور فعالی دارد، این بار موفق شده در نقش یک آدمیزاد بازی کند (به جای گالوم در «ارباب حلقه ها»، و گوریل در «کینگ کنگ»).

قطعاً طرفداران سری داستان های «تن تن» نسبت به سایر مخاطبان از تماشای این فیلم لذت بیشتری خواهند برد. حتی ممکن است دوستداران و طرفداران واقعی این شخصیت و ماجراهایش از پیتر جکسون، موفات و اسپیلبرگ بابت ساخت فیلم سینمایی از این داستان ها، و این که این چنین از دل و جان برای ساخت آن مایه گذاشته اند، سپاسگذار باشند. اما به نظر سایرین – بخصوص آنها که تفاوت میان "تن تن" را با یک سگِ بازیگر به اسم "رین تن تن" نمی دانند – این فیلم چیزی نیست جز یک انیمیشن ماجراجویانه با ضرباهنگ و ریتم سریع که تا حدودی هم از «ایندیانا جونز و مقبره گمشده» و بازی ویدئویی «سرزمین های ناشناخته» الگو گرفته و وامدار آنهاست. شاید «ماجراهای تن تن» خلاقانه ترین فیلم در این ژانر نباشد اما می توان آن را جزو سرگرم کننده ترین فیلم های آخر سال – 2011- دانست.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...