ترس از جوکر

دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲:۰


از این فیلم نمی توان به راحتی گذشت، چرا که هر کدام از شخصیت هایش دنیایی کامل و منحصر به خود دارند که می توان ساعتها درباره شان حرف زد. بگذارید ابتدا از شخصیت و بازی هیت لجر حرف بزنیم. او به راستی ستون و پایه  «شوالیه تاریکی» است. او با آن نوع بازی و گریم فوق العاده اش بسیار ترسناک به نظر می آید. کارگردان – کریستو فرنولان- نیز سعی کرده است این اثر، فیلمی متفاوت تر و برجسته تر از سایر آثار اکشن باشد. فیلمی تاریکتر، پیچیده تر و ترسناک تر که کمتر به اثر قبلی یعنی- «بتمن می آغازد» – نیز شباهت دارد. او موفقیت اثرش را تا حد زیادی مدیون بازی لجر است و به راستی نیزکه چنین است. «شوالیه تاریکی» در واقع حولِ محور اجرای درست و ماهرانه لجر در نقش جوکِر می چرخد، حتی مخاطبین نیز چنین چیزی را تصدیق می کنند. او عنصر اساسی و مهم در فیلم اوست! او بی شک در هیچ موقعیتی مناسب تر و خطیر تر از نقش خود به عنوان جوکِر در «شوالیه تاریکی» نبوده است. امیدهای بسیاری به او بسته شده بود که خوشبختانه هیچ کس ناامید نشد. او حتی سبب شد تا تابستان پررونقی نیز برای اکران سینما ها رقم بخورد و انتظارات دست اندرکاران بر آورده شود. این بی نهایت تعجب بر انگیز است. او حتی در «شوالیه تاریکی» بسیار موفق تر از دیگر اثرش «کوهستان بروکبک» (آنگ لی-2005) ظاهر شده است. او جزو معدود بازیگران عاشق حرفه ای سینما بود. هرچند که متاسفانه 6 ماه  پیش او را مرده در آپارتمانش پیدا کردند. نقش آفرینی لجر بسیار حرفه ای و ماهرانه است . شاید او تاقبل از این در هیچ فیلم دیگری اینچنین خوب ظاهر نشده بوده است. بازی او را حتی می توان به مراتب بالاتر و بهتر از اجرای خاویر باردم در فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» (جوئل کوئن، ایتان کوئن-2007) دانست. این را نولان و سایر همکارانش نیز به خوبی درک کرده اند.

او نقش را کاملاٌ پذیرفته در آن غرق شده و به صورت زنده و واقعی بازی کرده است. همچنان که بازی او تعجب برانگیز است مرگش نیز با بهت و حیرت همراه بود. هیچکس آن را باور نمی کرد. گریم فوق العاده او با آن روژِ لب در صورت سفیدش هر بیننده ای رابه یاد دلقک می اندازد. اما او کسی است که همه از وی می ترسند! حتی لحن گفتگو و حرف زدن لجر نیز متفاوت تر از بقیه است. او با لهجه آمریکی میانه حرف می زند و صدایش را به گلو می اندازد . تمامی این عوامل دست به دست هم می دهند تا از او شخصیتی ترسناک به وجود آید تا به اصلِ داستان نزدیکتر شود. صحنه هایی که در آن جوکر با خونسردی زیاد و لبخندی مرموز بر لب دست به خرابکاری یا انفجارهای بزرگ می زند، از صحنه های منحصربفردِ فیلم «شوالیه تاریکی» است که بی شک نولان  و لجر برای آن ها زحمت زیادی کشیده اند. او در این صحنه ها خود را در قالب یک کودک تازه به راه افتاده ی معصوم و پاک جا می زند که جز خرابکاری و شلوغ بازی کاردیگری ندارد، اما در درون و قلب او چیزی دیگر جریان دارد. «شوالیه تاریکی» نیز همچون اثر قبلی «بتمن می آغازد» مملو از صحنه های اکشن است. نولان سعی کرده است بر اساس استانداردهای کارهای اکشن، صحنه ها را جای دهد و از افزودن صحنه های اضافی، پر سرو صدا و شلوغیِ صحنه ها جلوگیری نماید. او حتی سعی داشته است تا حالت ابهام را نیز در جای جایِ فیلم بگنجاند و به آن آرزو و عقیده ای که برای این فیلم در سر داشته است، برسد. نولان خواسته تا کار خود را بطور کامل انجام دهد و کم و بیش در این راه نیز موفق نیز عمل کرده است. «شوالیه تاریکی» فیلمی درباره نیروهای خیر و شر است. شری که می خواهد همه جا را به هم بریزد، آشوب به پا کند، اذیت و آزار برساند و آن کسی نیست به جز  جوکر. اما روبروی او نیروی خیر و خوبی است که نمی خواهد بی عدالتی و آشوب در شهرحکمفرما باشد. بتمن باقدرت و حمایت اطرافیان از جمله دادستان شهرِ هاروی دِنت با بازی آرون اِکهارت می خواهد تا با بی نظمی مقابله کرده و مردم را نجات دهد.

در کنار  لجر بازیِ فوق العاده کریستین بیل نیز قابل تامل است. او که پیش از این در فیلم «بتمن می آغازد» ظاهر شده بود، این بار نیز در «شوالیه تاریکی» همان نقش را بر عهده دارد و سعی می کند با قدرتش به مقابله با نیروی شرور بپردازد. حضور بازیکنانی چون مورگان فریمن و مگی گیلِنهال نیز به رونق اثر کمک کرده اند. تمامی این عوامل را اگر کنار هم بگذاریم می توان نتیجه گرفت که «شوالیه تاریکی» فیلم موفقی است، هرچند که می توانست بهتر از اینها نیز باشد. شاید ساخت این اثر گام و جهش بزرگ نولان برای ساخت آثار بعدی اش باشد و او را در مسیر درست قرار دهد. «شوالیه تاریکی» در واقع نردبان ترقی و پیشرفت همه دست اندرکاران فیلم است. هرچند که شاید چنین به نظر نیاید!

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...