فقط برای رضایت طرفداران

چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۲۳:۱۰


معمولا هدف غالب فیلمسازها از ساخت فیلم بر اساس زندگی اشخاص مشهور و محبوب فروش بیشتر و فتح گیشه است و کمتر مسائل هنری در این زمینه دخیل هستند. و احمد امینی نیز از این امر مستثنی نیست. امینی به عنوان یک کارگردان کاربلد و باتجربه بیش از هرچیز به جذابیت عامه پسند و محبوبیت ستاره موسیقی پاپ، رضا صادقی، فکر کرده است. اما «بدون خداحافظی» که عنوان یکی از ترانه های رضا صادقی را نیز یدک می کشد بیشتر از اینکه یک فیلم زندگی نامه ای باشد مجموعه ای از چند کنسرت و اجرای تک نفره و گروهی این ستاره موسیقی ست.

شاید فیلمساز در جهت ساخت یک فیلم جذاب برای طرفداران و دوستداران رضا صادقی موفق بوده اما وقتی پای نقد و ارزشگذاری به میان می آید ناموفق عمل کرده است، چون تلاش او برای بسنده نکردن به حضور رضا صادقی جواب نداده و نتیجه مناسبی در پی نداشته است. فیلم قرار بوده کند و کاوی باشد درباره حاشیه ها، مشکلات و آسیب های شهرت، محبوبیت و ثروت ناشی از آن با محوریت قرار دادن صادقی در نقش خود و ارائه تصویری شبه زندگی نامه ای از روند ظهور و افول این هنرمند. امینی با تکیه بر کهن الگوی های تاریخ سینما حضور قهرمانش را تمثالی از عشق و معصومیت ازدست رفته قرار داده، و با همین ایده به پایان می رساند. او زندگی قهرمان فیلمش را بهانه ای برای پرداختن به زد و بندها، ناراستی ها، و دوز و کلک های محیط، و در نتیجه افتادن و از پای درآمدن قهرمان فیلم در اثر پافشاری بر سر اصولِ خود قرار داده. اما با وجود همه اینها تلاش امینی در به تصویر کشیدن تمامی موارد فوق ناموفق و ناکارآمد بوده است. هرچند که کارگردانی امینی روان و راحت است که مثل آثار پیشین این فیلمساز نشان از شناخت و آگاهی وی از سطح توقع مخاطب عام دارد اما ساختار چندآوایی فیلم که متکی بر روایت یکی از شخصیت های اصلی – پگاه آهنگرانی – است برای کسانی که با زندگی این ستاره موسیقی آشنا هستند نامفهوم و غیرواقعی ست و در نتیجه قادر به برقراری ارتباط با تماشاگران نخواهد بود.

مهم ترین نکته یا امتیاز فیلم کیفیت حضور رضا صادقی در نقش خودش است. او در نقش خود خیلی راحت و مسلط ظاهر شده که این شاید به دلیل شناخت کامل امینی به عنوان کارگردان به تمام جنبه های زندگی، و خلق و خو، ویژگی های شخصیتی این هنرمند و بازیگردانی موفق پیام دهکُردی باشد. به هرحال «بی خداحافظی» هرچه که باشد نشان از اعتماد به نفس، و اوج پختگی و تجربه امینی به عنوان یک فیلمساز دارد.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...