حسی از ملال

دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۲۳:۰


فیلم داستان یک معلم در یک روستای کوچک است که با صبوری و مقاومت در برابر سختی ها و مشکلات موجود بر سر راهش سرانجام به معلم محبوب بچه های روستا تبدیل می شود. در نگاه اول داستان فیلم در عین تکراری بودنش باز هم جذاب و پرکشش به نظر می رسد. تکراری بودنش را که در غالب داستان ها و فیلم های مختلفی دیده ایم اما باز هم به دلیل وجود روابط و عناصر انسانی در همچنان می تواند جذاب باشد. ولی در «پرواز بادبادک ها» داستان کم رمق آن مانع از شکل گیری ارتباط درست با تماشاگران می شود.

ضعف فیلمنامه آشکار است. فیلم بیشتر مناسب یک فیلم حداکثر 30 یا 40 دقیقه ای ست نه یک فیلم سینمایی. فیلم در پاره ای از مواقع بدون هیچ دلیل طولانی و کشدار شده که همین به کل کار لطمه زده است. صحنه های طولانی و کشدار همراه با حرکت کُند دوربین و دیالوگ های بی رمق و توام با پرحرفی های دو شخصیت اصلی فیلم جز بر افزودن فضای ملال آور فیلم نتیجه دیگری ندارد. روایت مبتنی بر نریشن هم هیچ کمکی به فیلم نکرده است. در خیلی از موارد اصلا احتیاجی به نریشن نیست، مثل ماجرای دریافت نامه های ناشناس و بدون اسم و یا زمانی که فیلم ورود معلم به روستا را نشان می دهد.

«پرواز بادبادک ها» به شدت دچار ضعف در شخصیت پردازی ست. کارگردان به خوبی نتوانسته از بازیگران غیرحرفه ای فیلمش بازی بگیرد. اغلب دیالوگ های جاری بر زبان دو کاراکتر اصلی فیلم به خوبی شنیده نمی شود. و همان ضعف شخصیت پردازی و فیلمنامه، به اضافه داستان کارنشده و ضعیف سبب می شود تا ارتباط معلم و شاگرد از کار درنیاید. از همین رو فیلم خیلی زود ماهیت خود را به عنوان اثری کشدار و ملال انگیز که سعی در هنری نشان دادن خود دارد، به تماشاگر نشان می دهد.

نکته قابل توجه فیلم شباهت های ظاهری شخصیت معلم فیلم به سهراب سپهری ست. این شباهت در کنار نریشن های فیلم و همینطور دیالوگ های بعضا شعرگونه دو شخصیت اصلی این شائبه را در ابتدای فیلم به وجود می آورد که شاید فیلم داستان زندگی خیالی زندگی این شاعر و هنرمند برجسته باشد که البته اینطور نیست. نتیجه گیری اینکه یک فیلمنامه کارشده و همچنین انتخاب درست و مناسب بازیگران (یا شاید هم بازی گرفتن خوب از بازیگران) می توانست «پرواز بادکنک ها» را به لحاظ کیفی در مرتبه ای بالاتر قرار دهد که چنین نشده است.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...