غولی در بحران میانسالی

دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۱:۰

  • نویسنده : استیفن هولدن
  • |
  • ترجمه : امیر هاشمی
  • |
  • منبع : نیویورک تایمز

«شرک برای همیشه»، چهارمین فیلم و آخرین مجموعه از فیلم های «شرک» است که این بار به زندگی غول قهرمان به صورت سه بُعدی می پردازد. غولی که هستی دنیوی اش را به عنوان شوهر و پدر سه فرزند و یک زندگی افسانه ای ناامید کننده یافته. شرک (با صدای مایک مایرز) میل دارد تا دوباره یک غول واقعی باشد. او می خواهد ببیند که آیا اهالی روستا می گریزند قبل از آنکه او در وحشت اصلی داستان غرق شود. در یکی از بهترین مجموعه فیلمهای «شرک» از لحاظ شوخی های متنی، پسر بچه چاق  در کار بیش از اندازه مضحک اش سماجت می کند، خم شده و خرناس می کشد که شرک در واکنش به رفتار او نمی خواهد بغرد اما با احساس واقعی می غرد و خشمگین می شود. او دوست دارد تا به زندگی گذشته برگردد حتی برای یک روز.
این موجود مخلوقی افسانه ای است، اگرچه از انواع مدرن آن محسوب می شود ولی سنخیتی با افسانه ها ندارد. در این قسمت با یک پیمان جادویی مواجه می شود، به واسطه حیله رامپلستیلسکین پادشاه کشور پریان. و این ماجرای فیلم «شرک» است. ادامه ماجرا به یکباره جالب توجه و زیرکانه است، اگرچه خالق پی ریزی داستان را به شکلی جزء بندی شده طراحی کرده است، محصول نهایی نوعی کمدی وودویل در فرهنگ معاصر است که نسبتا بیش از فیلمهای روز کهنه تر به نظر می رسد . زمانی که اولین فیلم «شرک» در سال 2001 به نمایش در آمد، کمپانی دریم ورکس در نظر داشت از ظرفیت های فیلم برای دو اثر دیگر استفاده کند، که در این زابطه نوعی دور انگاری در برنامه های دریم ورکس به چشم می خورد. همین امراین کمپانی را در رقابت با دیزنی قرار داده و محصولاتش را اوریجینال ساخته است.نُه سال پس از اولین فیلم «شرک»، بسیار سخت است که ملاحظه نشود چگونه همه چیز در فیلم از جای دیگر می آید- فیلم به خوبی باز آرایی شده اما دورتر از اثری تازه.
می شود اینطور ابراز کرد که زیاد به چهارمین فیلم «شرک» ایرادی وارد نیست. این فیلم نسبت به فیلم دوم یا سومی – هیچ یک از آنها یاد آورنده رعایت در جزئیات در این فیلم نبود – با اینکه همه انها را تماشا کرده ام همچنان جذاب تر است.این فیلم قصد ندارد تا به نسبت سه تای دیگر زندگی شرک را جلو ببرد. اثر با شیوه ای سهل انگارانه و در جهت کسب سرمایه پدیدار آمده تا قصه گویی و مخاطب را به راهی دورتر از روایت خطی در دسته بندی کیفی برساند ، که اولین فیلم از چهار گانه برای یک نوع زندگی شگفت انگیز طراحی شده بود و در این «شرک» چیزهایی که می بینیم در قلمرو پادشاهی شرک بسیار خارج از شخصیت برونی شرک است.
در ابتدای فیلم متوجه می شویم که در روزهای قبل از آنکه شرک محبوب خود پرنس فایونا را از دست اژدهای قلعه نجات بدهد، رامپلستیلسکین (والت دام) والدین پرنس را متقاعد می کند تا به نشانه بی طرفی او را ازاد نکنند. شرک نقشه او را به وسیله نجات پرنس بی اثر می کند. سالها بعد گرچه رامپلستیلسکین هنوز پادشاهی را می خواهد و در لحظه ای وخیم، در بحران میانسالی شرک، او حاضر می شود با دلسوزی، همچنین تخمه های مارتینی و پیمانی که شرک پیشنهاد می کند تا دوباره غول باشد – در معاوضه برای یک روز از گذشته شرک-....به زودی اورا به تله می اندازد، در واقعیتی متناوب داستان – درهفته پایان نامعلوم آثار مختلف می بایست اعلام کنیم که در جهانی یک طرفه – که فایونا خودش را هم از شر اژدها در امان نگه می دارد و طراوت جوان شده اش را در میان رهبر وحشی غول طغیانگر حفظ می کند – جوآن، لارا کرافت را ملاقات می کند.الاغ فیلم (ادی مروفی هنوز خنده دار است) نوکر و مستخدم غول های شریر است. و گربه چکمه پوش (آنتونیو باندراس) خیلی چاق است. او نمی تواند چکمه هایش را بپوشد، و همه چیز منوط بر- دوباره – به خدمت گرفتن بوسه عاشقانه حقیقی است. هرآنچه انگیزه ام را برای دیدن «شرک برای همیشه» داشتم با مشاهده گربه چاق کاملا ازبین رفت. او مخلوق کرم رنگی بود که من به دنبالش بودم و باندراس طبق معمول ارائه اش می داد. اما خوشی کامل گربه فربه در کار خلل وارد می کند. دنباله ی «شرک» در حال حاضر بر طبق روال فرهنگ عامیانه ساخته شده است. تنها در سومین «شرک» جاستین تیمبرلیک ستاره مهمان بود، که بعد از دو قسمت قابلیت جذاب جنسیتی را زنده می کند، «شرک برای همیشه» از سیمای دو کشف اخیر مهم بهره می گیرد، جون هام ستاره مدمن و جین لینچ ستاره گلی. آنها به ترتیب نقش جنگاوری حامی فایونا و زن جادوگر شریر را ایفا می کنند. نوعی سرگرمی ابدی قابل توجه اما به ندرت فاقد نکته ای برای بچه ها.
فرستادن شرک به قلمرو جورج بایلی مساوی است با کاری صغیر برای آنها. فرزند من بعد از تماشای فیلم این جمله را گفت: "من مقداری حالت پریشانی دارم." من هم همینطور. این فکر را برای دیگر نقاط دنیا پیش بینی می کنم، بخصوص که غلام اسیر، چوب بر پلیس، بن معلم و کیت مدعی که موجود معصومی است، همه در غالب شخصیتهایی جا نیفتاده جلوه می کنند...راستی یه لحظه صبر کنید؛ این سریال «گمشدگان» / «لاست» نیست؟

تنظیم زمان رویدادهای داستان، کاستی «شرک برای همیشه»  نیست، بلکه دریم ورکس نتوانسته شناختی دقیق از رویدادهای سرگرم کننده این فیلم ارائه دهد. به نظر می رسد که این فیلم «شرک» به قصد متاثر کردن خودش تا اثر گذاردن و به هیجان آوردن مخاطب ساخته شده باشد. آیا یه غول جهنده می تونه شرک باشه؟ فکر نمی کنم.


منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...