تعطیلات خسته کننده آقای بین

دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۰ ساعت ۲۳:۲۰


به هر دلیل چه خوب چه بد، شخصیت آقای بین هیچگاه در آمریکا با استقبال روبرو نشده است. اتکینسون که در سراسر جهان شخصیتی محبوب و بسیار شناخته شده است تا به حال در آمریکاتوفیق چندانی به دست نیاورده. متاصفانه به دلیل همین پیش زمینه ذهنی فیلم «تعطیلات آقای بین» هم چندان در آمریکا با توفیق روبرو نشد. در واقه اتکینسون چیز تازه و جدیدی برای ارایه در فیلم خود ندارد، چرا که تمامی آن حرکات، رفتارها و ادا و رفتارها و حرکات صورت و بدن را پیش از این به شکل بهتری در کارهای قبلی اش نشان داده است. این مهم ترین عاملی ست که باعث عدم استقبال از این آخرین فیلم اتکینسون شده است.

این بار مکان رخدادهای فیلم فرانسه است، جایی‌که برای آقای بین دردسرها و گرفتاری‌های زیادی رقم می‌خورد. بین از کن وارد پاریس می‌شود و پس از پشت سر گذاشتن حوادثی، با ترن به سوی سواحل فرانسه می‌رود. این‌جاست که تازه بدبختی‌های آقای بین با پیدا شدن سر و کله پسرکی به اسم استفان شروع می‌شود. او که پدرش را گم کرده وبال گردن بین می‌شود و بین را تا مرز جنون پیش می‌برد.

سریال‌های تلویزیونی «آقای بین» خیلی جذاب‌تر و دیدنی‌تر از این آخرین فیلم آتکینسون هستند. «تعطیلات آقای بین» با یک فیلمنامه ضعیف، داستانی نه چندان جذاب و بدون اتفاق و حادثه‌ای خاص خنده و شادی و لحظات مفرح چندانی را برای تماشاگران به ارمغان نمی‌آورد. حتی اگر تماشاگران به چند صحنه معدود بامزه فیلم هم بخندند آیا این برای یک فیلم کمدی کافی ست؟ حتی نوع خاص و منحصر بفرد بازی اتکینسون و اعمال و رفتار وی در طول فیلم هم نمی‌تواند خنده‌ای بر لب تماشاگران بنشاند. شاید تکرار بیش از اندازه این شوخی‌ها در سریال‌های پرتعداد تلویزیونی «آقای بین» از جذابیت‌شان در فیلم آخر اتکینسون کاسته باشد. جالب این‌که همه مردم از تماشای اپیزودهای 30 دقیقه‌ای سریال‌های «آقای بین» غش و ریسه می‌روند، اما این اتفاق به هیچ عنوان در «تعطیلات آقای بین» نمی‌افتد. شاید به جرات بتوان گفت که تنها 30دقیقه از این فیلم 90دقیقه ای ارزش دیدن دارد و بقیه آن خسته کننده و کشدار است.

اما تمامی این موارد باعث نمی‌شوند که بازی زیبای اتکینسون را نادیده بگیریم. اتکینسون بارها نشان داده که در قالب یک کمدین موفق، توانایی‌ها و استعداد زیادی دارد و می‌تواند در زمره کمدین‌های بزرگ جهان جای بگیرد. او که با اجراهای جذاب و موفق خود در سریال‌های تلویزیونی‌اش به شهرت و محبوبیت بالایی دست یافت، سعی کرده تا شانس خود را در سینما هم مورد آزمایش قرار دهد، اما تا به حال شانس با وی همراه نبوده است.
به هر حال «تعطیلات آقای بین» با تمامی کاستی‌ها و ضعف‌هایی داشت در آمریکا به نمایش درآمد. شاید فیلم‌های اتکینسون در سایر کشورها با استقبال عمومی روبرو شود و بسیاری از مردم جهان از تماشای فیلم‌های این کمدین لذت ببرند و کشته و مرده آن باشند، اما تماشاگران آمریکایی سلیقه‌شان کاملا متفاوت است. به گمان آن‌ها خریدن بلیت یرای تماشای این فیلم هدر دادن پول است. چرا که معتقدند « تعطیلات آقای بین» اصلا برای تفریح و سرگرمی نیست!

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...