برخاسته از دریا

یکشنبه ۸ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۹:۰

  • نویسنده : اندرو رابرتسون
  • |
  • ترجمه : پیمان جوادی
  • |
  • منبع : روزنامه تهران امروز

«اوندين» در واقع قصه اي پرياني ست كه قصه پرياني نيست. فيلمي اميدبخش و تأثيرگذار كه به طور همزمان هراس انگيز، ‌سرخوشانه، خوش ساخت و صادقانه است. البته ديدن چنين فيلمي از نيل جُردن با توجه به سابقه اش چندان جاي تعجبي ندارد.
كالين فارِل در اين چند سال تعدادي فيلم ضعيف و حتي به درد نخور در كارنامه اش به ثبت رسانده، ‌اما این را هم نشان داده كه مي تواند بازيگر خوب و قابلي باشد؛‌ همانطور كه در اين فيلم بازي بسيار خوبي از خود ارائه نموده. نام او در اين فيلم سيراكوز است،‌ يك ماهيگير كه روزي زن جواني را در تور ماهيگيري اش در دريا پيدا مي كند و تازه اين آغاز ماجراست. سيراكوز صاحب دختري به اسم آني ست كه هر بار پيش از خواب برايش قصه و حكايتي تعريف مي كند. روزي آني از او سئوال مي كند: "ببينم چرا بايد هميشه قصه هات با روزي روزگاري شروع بشه؟" او راست مي گويد، اين فيلم درباره اين است كه او واقعاً تا چه اندازه راست مي گويد. شخصِ از آب گرفته شده ظاهراً زن است و به گفته خودش اوندين نام دارد. يك زن دريايي كه مي تواند مثل یک فوك هم در خشكي و هم درونِ دريا زندگي كند. شايد او راست بگويد. «اوندين» به خوبي فاصله ميان واقعيت و افسانه را در مي نوردد. بنابراين تا به پایان با ظرافت و به شكل دلپذيري ميان افسانه و واقعيت معلق است.
نقش آني را بازيگر نوجوان و تازه واردي به اسم آليسون بَري بازي كرده. او در اين نقش شگفت انگيز است. جُردن هميشه در فيلم هايش بازي هاي فوق العاده اي از بازيگران مي گيرد،‌ و اين امر در مورد اين فيلم نيز مستثني نيست. صحنه هاي فيلم با فارِل و وابستگي، دوستي و محبت متقابل او و دخترش توام با احساسي واقعي همراه با يك نگراني و علاقه اي واقعي از كار درآمده. بازي درويا كايران در نقش مادرِ آني و توني كوران («مرد نامرئي») در نقش شوهرِ مادرِ آني با آن خالكوبي هاي عجيب و غريب روي بدنش بي عيب و نقص و تماشايي است. سيراكوز مدتهاست كه نوشيدن مشروبات الكلي را كنار گذاشته اما آنها هنوز مي نوشند. شهر براي گروه الكلي هاي گمنام خيلي كوچك است، پس او را مي بينيم كه براي اعتراف به نزد كشيش مي رود و هر بار چيزهايي مي گويد كه هيچ ربطي به اعتراف به گناه ندارد. اين كشيش استفان رِآ همكار قديمي و هميشگيِ جُردن است و اين بار نيز شاهد يك بازي به يادماندنيِ ديگر از او هستيم.
«اوندين» در نگاه اول تا اندازه زيادي غير واقعي و دور از ذهن به نظر مي رسد: يك اوج دور از دسترس و تقريباً غير قابل وصف كه در ديگر كارهاي جُردن هم کمابیش شاهد آن بوده ايم. آميزه اي از افسانه و واقعيت كه البته بيشتر آنها مبتني بر واقعيت بوده اند. آليسا باچِلدا در نقش اوندين عالي ست. او با ريشه اي لهستاني و متولد مكزيك در اين فيلم به شكل زيبا و دلپذيري در دو سوي دو دنياي متفاوت از هم قرار دارد. او هنگام بودنش با فارِل شاد و به مانند يك روح و با آليسون شاد و سرزنده و مرموز به نظر مي رسد. بازي ها همه عالي و شگفت انگيزند. همينطور داستانِ فيلم. اين فيلم در واقع هم يك افسانه مدرن است و هم نيست. در آن آرزوها مستجاب شده و برآورده مي شوند و آوازها به ترنم در مي آيند و خوانده مي شوند.
داستانِ فيلم در سواحل كورك واقع در ايالت مانستِر (در جنوب ايرلند) مي گذرد: شبه جزيره بارا با چشم انداز و خليجي زببا،‌ موج هاي سنگين كه پياپي بر صخره هاي ساحلي كوبيده مي شوند. خانه هايي پراكنده و فاقد ارزش هنري و سبك معماري خاص،‌ مسابقه هاي قايقراني،‌ فروشگاه هاي قديمي،‌ كليساهاي خالي و يك جامعه شهري عبوس، منزوي و خشن. اين جزيره شب هايي سرد و نوراني دارد. ماشين هايي كه اهالي استفاده مي كنند عمدتاً وانت بارهاي كوچكي هستند كه هواي جزيره را آلوده نمي سازند. درخشش خورشيد بر سطح آب دريا درخشش و تلالوي آن را دوچندان مي كند. و خلاصه اين جزيره مكاني ست زيبا،‌ رويايي با طبيعتي خشن كه هر انساني را سر شوق مي آورد.

فيلم در تمام زمينه ها تقريباً تا به پايان با ظرافت و مهارت ساخته شده. هر دو تصويري كه فيلم از كاراكتر زنِ اصلي اش و دنيايي كه از او ارائه مي دهد مي تواند به نوعي درست و واقعي باشد. اوندين مخلوقي برآمده از دِلِ امواج درياست. او از آب بيرون آمده و مي تواند مثل يك فوكِ دريايي هم در آب و هم بر روي خشكي زندگي كند. اين يك داستان پري گونه و تخيلي نيست، درباره "روزي روزگاري" ست. اين فيلم شايد چيزي بيشتر از واقعيت نباشد اما نشان مي دهد كه هر كدام از دو روي سكه يعني افسانه و واقعيت در دلِ ديگري نهفته و پنهان است. آرزوها و خواسته ها جنبه واقعيت به خود مي گيرند. پايانِ فيلم يك پايان خوش و مرموز است. و اين فيلمي ست كه حتماً بايد ديده شود.


منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...