خانه ای از جنس تردید و تشویش

یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۵۰


«جدایی نادر از سیمین» یک فیلم خوش ساخت با ساختاری مسنجم و به هم پیوسته است که توانسته زوایای زندگی یک خانواده ایرانی را ظریفانه موشکافی نماید. فیلم با صحنه جدال لفظی یک زوج (نادر- پیمان معادی) و سیمین (لیلا حاتمی) در حضور قاضی در دادگاه خانواده آغاز می شود. سیمین می خواهد که با دخترش – ترمه (سارنیا فرهادی)- کشور را ترک کند، اما نادر به سختی، با وی مخالفت می کند و می خواهد که در تهران بماند تا از پدر مسن و بیمارش که از بیماری آلزایمر رنج می برد، نگهداری کند. جدال لفظی این زوج در دادگاه به زیبایی اجرا شده و هر دو بازیگر اصلی خشم های فرو خورده، یأس، غضب درونی را آشکار کرده و بروز می دهند.

«جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی و نویسندگی اصغر فرهادی فیلمی صریح و بی پرده و در عین حال صادق است که تلاش می کند به مسأله صداقت و راستگویی دید ویژه ای داشته باشد. کارگردان در فیلم جدایی و فاصله ایجاد شده میان این دو زوج را نیز از دیدی متفاوت نشان می دهد. او در صحنه های مختلف به فاصله روحی- روانی علاوه بر جدایی فضای خانه آن دو اشاره های زیرکانه ای دارد که این نگرش، فضای ملودرام فیلم را تشدید می کند. فرهادی با ترکیب کردن عناصر گوناگون و فضاسازی مناسب خانواده متشنج و از هم گسیخته نادر را به زیبایی برای مخاطب به تصویر می کشد و سبب بروز احساس همدردی میان تماشاگر و شخصیت های داستان می شود.

با ورود پرستار به خانه، داستان وارد مرحله تازه ای می شود. نادر، راضیه- ساره بیات- را استخدام می کند تا در غیاب وی از پدر بیمارش مراقبت نماید. راضیه به همراه دختر خردسالش پا به خانه می گذارند. او زنی با چهره محزون است که رفتاری ناآرام و مشوش دارد. او در حالی پا به خانه نادر می گذارد که زندگی شخصی خودش نیز آشفته بوده و ثبات چندانی ندارد. ورود او به این خانه پر هرج و مرج مشکلاتش را دو چندان می کند و در نهایت با بروز اختلاف میان نادر و او بر سر تنها گذاشتن پدر مریض در خانه و ... پای آنها به دادگاه باز می شود. شخصیت بعدی که وارد داستان می شود، حجت شوهر راضیه - شهاب حسینی- است. او کارگر بیکار شده کارگاه کفش سازی است که متأسفانه بخاطر بیکاری بر بدهی هایش نیز اضافه شده است. تضاد و تناقض میان دو خانواده ایرانی از این به بعد شدت گرفته و جریان داستان حالت خصمانه تری به خود می گیرد. از نظر حجت، سیمین و نادر نمونه انسان های گستاخ و بی مذهبی هستند که به هیچ چیز پایبند نبوده و بویی از انسانیت نبرده اند! او حتی در برابر رفتار مدارانه و توام با احترام نادر نیز واکنش نشان می دهد و پرخاش می کند.

بازی حجت در این قسمت به راستی یکی از زیباترین بازی هایی است که او در طول کل فیلم از خود نشان می دهد. فرهادی در این صحنه توانسته بسیار خوب تندخویی و پرخاشگری را به حجت یاد دهد و از او مردی خشن، غیر قابل کنترل و ناآرام بسازد. از دیگر بازی های تأثیرگذار فیلم بازی ترمه دختر فرهادی است. او در سکوت معنادار خود دنیایی حرف در درون دارد و خجالتی بودنش مانع از بروز فضای پر التهاب درونی اش است. او دختری است که در آستانه بلوغ قرار دارد و در دنیای تردید ناشی از ماندن با پدر یا رفتن با مادر دست و پا می زند و سرگردان است.

نتیجه حاصل از ساخت این اثر بی شک برای فرهادی بسیار لذت بخش است. او در «جدایی نادر از سیمین» فروپاشی یک زندگی در شهرهای مدرن امروزی را به تصویر کشیده و آن را با صحنه های دعوا، کشمکش، سکوت و تردید آمیخته است. او جنگیدن برای اثبات حقیقت و به دست آوردن حق را بخش مهمی از فیلم قرار داده و تلاش هر کدام از شخصیت ها در اثبات حقانیت و عملکرد خود با مهارت به تصویر کشیده است. پایان ناتمام فیلم نیز به طور کامل اجرا شده است. کارگران فضای دادگاه را با التهاب و تردید بر سر دو راهی قرار گرفتن ترمه می آمیزد و قضاوت را بر عهده مخاطب می گذارد. یک پایان رمزآلود که اثربخشی فیلم را دو چندان ساخته است.


منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...