یک فیلم خانوادگی جذاب و سرگرم کننده آلمانی

جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۲۰:۱۷


سی سال جنگ و طاعون در آلمانِ قرن هفدهم باعث آواره و سرگردان شدن یک پسر 13 ساله و یتیم به اسم کارابات می‌شود. او در جستجوی غذا و سرپناه به طور اسرارآمیزی به یک آسیابِ آبی که صاحب آن به دنبال یک شاگرد جدید است هدایت می‌شود. به زودی پی می‌بریم که آن مکان در واقع یک مدرسه جادوی سیاه است، و استاد در قبال هزینه بسیار گزافی حاضر است رموز و اسرار جادوی سیاه را در اختیار شاگردانش قرار دهد. در نهایت عشق، دوستی و وفاداری مرد جوان را از مرگ حتمی و قریب‌الوقوع نجات می‌دهد.

«کارابات» یک فیلم آلمانی به کارگردانی کِئوتز پاینتر است که بر اساس کتاب مشهور و پرفروشی به همین نامه نوشته اوتِفرید پریوسِلر – بر اساس یک داستان فولکوریک آلمانی– ساخته شده. کتاب در آلمان از سوی بچه‌ها مورد استقبال گسترده‌ای قرار گرفت و 2 میلیون و 100 هزار نسخه آن نیز در سراسر دنیا به فروش رسید.
فیلم به لحاظ بصری چشم‌نواز و خوش آب و رنگ است، طراحی لباس و صحنه کم‌نظیری دارد و فیلمبرداری صحنه‌های جنگل و کوهستان آن باشکوه، دیدنی و چشمگیر از کار در آمده. در کنار تمام این‌ها جلوه‌های ویژه کامپیوتری به کار رفته در فیلم ترفندها و شگردهای جادوی سیاه را به شکلی واقعی و قابل قبول به تصویر کشیده است. بازی‌های بسیار خوب دانیل («خداحافظ لِنین»)، دیوید کاروس و رابرت اِستادلوبر در نقش‌های اصلی از دیگر جذابیت‌های فیلم محسوب می‌شود. جذابیت کاراکترها به دلیل واقع شدن در دلِ یک فیلم تاریخی نیست، بلکه آنها روابطی قوی در میان خودشان دارند، و به خوبی تماشاگران را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند. کارگردان فیلم مارکو کِئوتزپاینتِر معتقد است که «کارابات» یک فیلم خانوادگی خوب و ماندگار است.
"من فکر می‌کنم ما به خوبی توانسته‌ایم به حال و هوای داستان اصلی کتاب نزدیک شویم، یعنی آنچه که بخاطر آن از سوی بچه‌ها و خانواده‌های‌شان به شدت مورد استقبال قرار گرفت. داستان فیلم سرزنده، سرراست و سریع‌الانتقال نیست، اما بچه‌های شدیداً مجذوب و درگیر آن خواهند شد. بچه‌ها بارها و به دفعات نشان داده‌اند که به چیزهایی غیر از دنیای خودشان یعنی چیزهایی تاریک‌تر و سیاه‌تر هم علاقه دارند. در ضمن اینکه فیلم هم می‌تواند برای بچه‌ها باشد، هم برای تماشاگران جوان و همچنین برای والدین جذابیت‌های بسیاری در بر داشته باشد. فیلم می‌تواند از هر جهت یک فیلم خانوادگی سالم و جذاب برای تمامی اعضای خانواده در هر سن و سالی باشد."

کارگردان فیلم پیام اصلی فیلم را دلیلی برای جذب گسترده مخاطب و تماشاگر در سراسر جهان می‌داند. "آیا کسی می‌تواند بگوید که پیام فیلم نظیر عشق و چیرگی و پیروزی آن بر مشکلات را دوست ندارد؟ و نه تنها عشق و علاقه میان دو نفر، بلکه عشقی که باید برای آن مبارزه کرد، جنگید و با کوهی از مسائل و مشکلات روبرو شد." فیلم در کوه‌های کارپات (از جنوب لهستان تا شمال شرقی رومانی) در رومانی فیلمبرداری شده، و حکایتی فولکوریک و محلی را به تصویر کشیده که از هر جهت بسیار جذاب و تماشایی از کار درآمده.
"وقتی شما در یک فیلم به یک دوره یا دوره‌هایی از تاریخ می‌پردازید، اشتباه بزرگی ست که اگر فکر کنید می‌توانید آن دوره تاریخی را دقیقاً و مو به مو بازسازی کنید. زیرا که ما تنها با قصه‌ها و داستان‌ها رو به رو هستیم، اما هیچ تصویر و عکسی از آن دوران در دست نداریم. ما برای خلق فضای مورد نظر، در تمامی صحنه‌ها بدون استفاده از نیروی برق کاملاً از نور محیط، نورهای طبیعی، نور شمع‌ها و مشعل‌ها استفاده کردیم تا بتوانیم یک فضای واقعی و کاملاً طبیعی مربوط به آن دوره تاریخی خلق کنیم."

دانیل برول بازیگر 29 ساله در یکی از نقش‌های اصلی فیلم، در نقش دوست وفادار و نجیب کارابات ظاهر شده است. او می‌گوید برای بازی در این نقش هیجان و همینطور انگیزه‌های فراوانی داشته است. "من پیش از بازی در این فیلم کاراکتر توندا را دوست داشتم. در دوران نوجوانی بازی در این نقش برایم یک رویا بود، رویایی که اکنون به حقیقت تبدیل شده است."
این فیلم در برخی اوقات شبیه به یک سفر و یک طیِ مسیر عجیب و غریب و شگفت‌انگیز می‌ماند. ما در فیلم شاهد لحظات بسیار خوبی هستیم. وقتی که به عنوان تماشاگر فیلم را بر روی پرده عریض مشاهده می‌کنیم می‌توانید دقیقاً خودتان را در همان لباس‌ها و پوشش خاص تصور کنید، و واقعاً فکر می‌کنید که در قرن هفدهم در کنار باریولِ جوان قرار گرفته‌اید. «کارابات» در مجموع برای بچه‌ها، بزرگسالان و همه خانواده‌ها فیلمی جذاب، مفرح و سرگرم‌کننده است. فیلم به خوبی شما را با فیلمبرداری تماشایی و خارق‌العاده‌اش به بطن داستان فرو می‌کشاند و با روایتی جذاب شما را به دوره‌ای خاص از تاریخ آلمان– به لحاظ نوع زندگی، پوشش و . . . - آشنا می‌کند.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که در این باره چیزی می نویسد...