اسکوبی-دو به شیوه ابرقهرمانی!

دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۰


یکی از تکیه کلام های کلاسیکِ «اسکوبی-دو»ی قدیمی، که مدام از زبان طرفداران قدیمی و دو آتیشه ی این کارتون می شنویم، متعلق به کاراکتر اصلی آن فرد جونز است؛ که می گوید: "به نظر می رسد که رمز و راز دیگری در دستان ما قرار گرفته است." «اسکوب!» یک بازسازی دوباره به شیوه CGI نوین است. در حال حاضر نیر سیستم عامل های VOD پاسخگوی هر نوع خواسته و نیازی از سوی تماشاگران است و خیلی راحت هر دو نسخه قدیمی و جدید این فیلم را در اختیار همه قرار داده است. فیلم بیش از هر چیز به لحاظ داستانی و شیوه روایت دچار مشکل و نقصان است که همین باعث گیج و سردرگم شدن تماشاگران می شود.از آنجا که فیلم جدید به طور ناشیانه ای قصد دارد تا فیلم را به لحاظ موقعیت ها و کاراکترها برای نسل جدید مدرن و به روز رسانی کند، منصفانه است که ما هم سلایق و علایق خودمان را هنگام تماشای فیلم در نظر بگیریم. این یک فیلم «اسکوبی-دو»ی جدید است که می خواهد دنیایی جدید و مشترک از هانا باربرا خلق کند. بنابراین «اسکوب!» می تواند فیلم مستقل و جدیدی برای شما نسبت به فیلم قدیمی تر باشد. در فیلم نوشته ای تحت این عنوان بر روی یک وانت به چشم می خورد: "ماشین رمزآلود" یا "میستری ماشین". و خُب، نام سرمایه گذار و حامی مالی گروه ماجراجو و جستجوگر فیلم هم «میستری اینک» است. اما معما و رمز و راز داستان فیلم کجاست؟با تلفن های هوشمند سیار، لپ تاپ ها و ماشین های الکتریکی امروزی، تیم فیلمنامه نویسی به سرپرستی تیم لیبرمن («خانواده آدامز» و «وقایع نگاری کریسمس») یک داستان اورژینال بسیار جذاب خلق کرده اند. یک پسر نوجوانِ تنها به اسم شگی (شگی نوجوان با صدای ایان آرمیتاژ) در حال گوش دادن به یک پادکست انگیزشی از طریق هندزفری در پیاده رو و سپس سواحل شنی کالیفرنیاست؛ و چه چیزی بهتر از این. اما هنگامی که او به یک توله سگ نژاد گریت دین کمک می کند تا یک پلیس دوچرخه سوار یک دزد در حال فرار را دستگیر کند، آنها بدل به دوستان جدیدی برای هم می شوند.

درس 1: همه به یک دوست نیاز دارند - تماشاگران این مجموعه عشق طولانی و خدشه ناپذیر بین شگی و اسکوبی را دوست دارند. دیدن اولین صحنه ها که منجر به آشنایی و دوستی آنها می شود بسیار جذاب از کار درآمده. رفتارهایشان، از ترس ها و واهمه های آن دو گرفته تا شکل خوردن و آشامیدن این دو نشانی از یک همزیستی مسالمت آمیز ندارد. اما این دو واقعا همدیگر را کامل می کنند، و با وجود برخی خرابکاری ها زوجی شاد و سرخوش را تشکیل می دهند.به زودی دو دوست صمیمی و جداناشدنی پس از یک پیاده روی در شب هالووین، به دیدار شوالیه ای در یک زره درخشان می روند و در ادامه زن شگفت انگیز، روث بیدر گینزبرگ قاضی دیوان عالی ایاالات متحده در لباس فرد جونز، دافته بلیک و وِلما دینکلی را ملاقات می کنند. آنها که پنج نفر هستند یک دزد محلی شیطان صفت را که با ترفندها و حقه بازی هایش سر بیمارانش را کلاه می گذاشته گرفتار می کنند و از آن پس یک تیم و گروه جدید متولد می شود. و دقیقا ما در 15 دقیقه ابتدایی «اسکوب!» شاهد شکل گیری یک داستان با شخصیت هایی جدید هستیم.فرانک ولکو (فرد در فیلم اصلی که اینجا به جای اسکوبی حرف زده است)، ویل فورته، زاک افرون، جینا رودریگز و آماندا سیفرید پنج نفری هستند که به عنوان دوبلور و صداپیشه به بهترین شکل به جای کاراکترهای اصلی فیلم صحبت کرده اند. اما شخصیتی که مورد غفلت همه قرار گرفته، دیک دستاردلی (با صدای شرور حرفه ای سینما، جیسون آیزاکس) که در حال ویران کردن و نابودی زمین و آسمان است و در تلاش است تا یک سگ فوق العاده قدرتمند و شرور به اسم «داگ پوکالیپس» افسانه ای را آزاد کند. کسی که در برابر دیک می ایستد کسی نیست جز قهرمان مشهور شبکه های اجتماعی به نام شاهین آبی یا بلو فالکون که به همراه گروه حرفه ای و همه کاره اش داینومات سگ شگفت انگیز (با صدای کن جئونگ) و دی دی اسکایس (با صدای کیرزی کلمنس) بر سر او خراب می شوند و روزگار او را سیاه می کنند.

درس 2: حرکت قهرمانه تان را انجام دهید - دیک دستاردلی اسکوبی را نوعی کلید ژنتیکی اجدادی برای باز کردن قفل آرزوها و اهداف شرورانه خود می داند. بلو فالکون هم برای مقابله مثل با دیک، قلاده اسکوبی را بر روی لباس شخصی فوق مدرن خود نصب می کند.

درس 3: دوستی و رفاقت روشنایی روز را نجات خواهد داد - تقریبا در پایان فیلم یکی از شخصیت های فیلم ادعا می کند: "دوستی و رفاقت روز را نجات نمی دهد." اما همه به خوبی می دانیم: "کار گروهی یکی از راه های تحقق بخشیدن به رویاها است." داشتن دوستان خوب همیشه کمکی بزرگی برای انسان ها بوده است و این بهترین دوستان هستند که می توانند با فداکاری و با تمام وجود به شما کمک کنند.ساخت این فیلم به صورت رایانه ای رویکردی بسیار جذاب و حرفه ای است که کمک کرده تا این فیلم پرجنب و جوش به لحاظ ساخت نسبت به فیلم قبلی و همین طور کارتون ها و انیمیشن های کلاسیک سر و شکل حرفه ای تر و کامل تری داشته باشند. اما «اسکوب!» در مقایسه با دیگر فیلم های کامیک بوک خیلی چیزها کم دارد، همین طور در مورد درگیری ها و زدوخوردها و صحنه های بی پایانِ تعقیب و گریز تیم سازنده بی دقت عمل کرده اند و به لحاظ داستان و حل کردن هر کدام از سرنخ ها و معماها برای تماشاگر چندان کنجکاوی برانگیز و جذاب از کار درنیامده که این مورد آخر بیشتر به خاطر ضعف فیلمنامه است. ظاهرا برادران وارنر به عنوان تهیه کننده فیلم، تولید این فیلم انیمیشنی را نسبت به دیگر تولیدات خود، دست کم و ساده گرفته است. مطمئنا، همه ما عاشق کراس اوور تیم رویایی سازنده ی «اسکوبی-دو» بوده ایم، اما این دلیلی بر اضافه کردن آن همه موارد اضافی و چیزهای جدید این فیلم محبوب هانا باربرا نبوده است.به نظر می آید چیزی در این میان که همان ماهیت و اصالت این گونه فیلم هاست گم شده است. بخشی از جذابیت و سرگرمی فیلم هایی مثل «اسکوبی-دو»، یک شهود تصادفی با تکنولوژی پایین و قدیمی است. این زرق و برق و رنگ و لعاب ظاهری هیچکدام نمی توانند جای سادگی خوب و شگفت آور قدیمی را بگیرند. آن فیلم ها راز و رمزی را با خود به همراه دارند که در عین سادگی همچنان سرزنده و شاداب و جذاب به نظر می رسند.

منبع : فیلم نگاه
برای ثبت دیدگاه خود، اپتدا وارد وسایت شوید.

دیدگاه ها

ناصر علیزاده
  •  3
  • |
  •  14
  • |

    برادرزاده ها و خواهرزاده هام این "اسکوبی-دو" رو خیلی دوست دارند.